… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelští Drúzové požádali prezidenta Perese o pomoc pro Drúzy v Sýrii 4.93/5 (98.67%) 15 ohodnocení

Šimon Peres hovoří k Drúzům

Šimon Peres hovoří k Drúzům

Izraelští Drúzové mají stále větší obavy o své bratry v Sýrii a požádali proto o pomoc prezidenta Izraele Šimona Perese (Shimon Peres). Stalo se tak při prezidentově návštěvě v duchovního vůdce izraelských Drúzů, šejcha Muváfaka Tarífa (Muwafaq Tarif, resp. Muwaffak Tarīf, מוואפק טריף, موفق طريف) ve vesnici Džulis (Julis, ג’ולס , جولس) při příležitosti svátku Eid al-Adhá.

Prezidenta přivítal nejen Taríf, ale celé vedení izraelské drúzské komunity a řada dalších Drúzů.

Muáfak Taríf

šejch Muáfak Taríf

Muvafák Taríf převzal vůdcovství komunity po svém dědovi šejchu Amínu Tarífovi, který stál v čele více než 60 let až do své smrti v říjnu 1993 a za svůj přínos izraelské společnosti a státu získal v roce 1990 Izraelskou cenu. Rodina Taríf vede Drúzy skoro 400 let.

Šejch Muvafák Taríf se narodil v Džulis a vystudoval drúzskou náboženskou vysokou školu v Libanonu. V roce 2010 dostal čestný doktorát Univerzity Haifa za podporu služby Drúzů v Izraelských obranných silách a následného studia na izraelských vysokých školách. Je také ceněn za boj za všeobecnou rovnoprávnost Drúzů.

Prezident Perese navštívil hrob Amína Tarífa, který je poutním místem nejen pro izraelské, ale i syrské a libanonské Drúzy, a poté pronesl projev o tom, jak drúzská komunita přispívá izraelské společnosti rozvoji a bezpečnosti.

Drúzská komunita je ilustrativním příkladem pro izraelskou společnost v tom, jak chránit své dědictví a tradice a současně vstoupit do nového světa,“ prohlásil prezident, který ocenil drúzskou společnost jako průkopnickou.

Šejch Taríf prohlásil, že vztah mezi drúzskou komunitou a Státem Izrael posílila řadě historických událostí a vzpomněl Amína Tarífa, jehož neotřesitelnou a věčnou prioritou byl jeho vztah a jeho povinnost vůči Státu Izrael. „Máme ve Stát Izrael velkou důvěru a doufáme, že přijde mír, protože v regionu je třeba klid,“ řekl dále.

Prezident Peres řekl, že cítí obavy Drúzů a že prvořadá je likvidace syrských chemických zbraní. Izrael nemá touhu vidět arabský svět trpět, prohlásil Šimon Peres. „Nechceme vidět děti v rakvích a miliony nešťastných nevinných uprchlíků.“

Představitelé izraelských Drúzů už letos v červnu po setkání na Golanských výšinách poslali dopis předsedovi izraelské vlády Benjaminu Netanjahuovi, v němž žádají, aby Izrael poskytl útočiště jejích souvěrcům ze Sýrie, zejména těm, kteří odešli z Izraele do Sýrie studovat.

נשיא המדינה בנאום לעדה הדרוזית לרגל העיד אל-אדחא – tisková zpráva na webu prezidenta Státu Izrael (hebrejsky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv