… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Miloš Zeman v Izraeli: Setkání s Benjaminem Netanjahuem, ocenění skvělých vzájemných vztahů, a další program (+ video) 5.00/5 (100.00%) 22 ohodnocení

Miloš Zeman a Benjamin Netanjahu

Miloš Zeman a Benjamin Netanjahu

Prezident České republiky Miloš Zeman se včera odpoledne v Jeruzalémě sešel s předsedou izraelské vlády Benjaminem Netanjahuem.

Ještě před setkáním s Benjaminem Netanjahuem navštívil včera odpoledne Miloš Zeman památník Keren Kajemet LeJisrael (Keren Kayemeth Leisrael), kde byl přivítán jeho předsedou Efi Stenzlerem, odhalil pamětní desku se svým jménem a zasadil památeční olivovník.

Oba politici při příležitosti setkání pronesli projevy, které Vám v plném znění přinášíme.

 Projev předsedy izraelské vlády Benjamina Netanjahua

„Pane prezidentem, je pro mě osobně potěšením přivítat Vás v Jeruzalémě. Mezi českým lidem a židovským lidem a mezi Státem Izrael a Českou republikou existuje pravé a hluboké přátelství. Tohoto vztahu si ceníme. Je projevován nejen návštěvou jako je ta Vaše a setkáními našich vlád, ale je zakotven hlouběji ve staletích společné zkušenosti židovského a českého lidu.

Byl jsem v Praze. Zažil jsem tam dojemné okamžiky ve starobylé synagoze, v dějinách velkých rabínů Prahy s bohatým židovstvím a samozřejmě v moderní době, v hořké zkušenosti, které zažilo Československo jako obležená demokracie, která byla obviněna, že je překážkou míru v Evropě, a byla žádána, aby učinila ústupky, které v konečném důsledku ohrožovaly nejen její suverenitu a bezpečnost, ale bezpečnost a mír v celé Evropě. Poučili jsme se z toho. Poučili jste se z toho. A nehodláme to opakovat.

Musím říci, že když jsem přijel do Prahy, cítil jsem, že mi rozumíte. Cítím, že obavy Izraele jsou chápány srdce i mozkem, a proto, když usilujeme o skutečný mír, je to něco, co český lid ihned chápe. A když říkáme, že zkouškou mezinárodních jednání není samotný proces, ale jeho výsledky: výsledky, které přinášejí skutečné odzbrojení radikálních režimů, což je to, co potřebujeme vidět. Skutečně odzbrojení.

Mluvím teď o jednáních, která probíhají s Íránem. Nemáme proti nim žádné výhrady, ale musejí přinést skutečné výsledky. A otázky, které si musíme všichni klást jsou, proč Írán trvá na centrifugách k obohacování uranu? Proč trvá na zařízeních na výrobu plutoniové těžké vody? Proč? Pokud říkají, že vše, oč usilují, je mírová energie, pak dobře, já jim nevěřím. Ale každý, kdo se s tímto setkává, by měl položit prostou otázku: proč trváte na těchto věcech, které nejsou nutné pro civilní (jadernou) energii, jejichž jediným účelem je výroba jaderných zbraní?

Centrifugy a plutoniová zařízení nejsou nutná pro výrobu jaderné energie. Ve skutečnosti po celém světě 17 zemí vyrábí jadernou energii bez nich. Jediným důvodem, proč Írán trvá na plutoniových reaktorech a centrifugách na obohacování, je výroba zbraní. Proto ve skutečné dohodě, v dohodě, která přinese skutečné výsledky, která přinese skutečné jaderné odzbrojení v Íránu je nutné, aby se zcela vzdali centrifug a plutoniové cesty. Pokud to udělají, myslím, že všichni budeme moci být spokojeni a budeme to podporovat jako úspěch. Pokud to neudělají, pak budeme zpět na původní cestě a tu nechceme opakovat.

Myslím, že když říkám před Vámi tyto věci, že mi pane prezidente hluboce rozumíte, a říkám to také s vědomím, že není… že nemáme lepší přátele v Evropě, než je Česká republika a český lid. Přijeli jste sem a jste vítáni jako přátelé v nejhlubším smyslu tohoto slova.

Vítejte v Jeruzalémě, příteli.“

Projev české prezidenta Miloše Zemana

Prezident Zeman premiéru Netanjahuovi poděkoval a pokračoval.

„Toto je má druhá návštěva Izraele. Byl jsem zde před 12 lety a stále si svoji návštěvu pamatuji, včetně setkání s (tehdejším premiérem) Arielem Šaronem. Obdivoval jsem jeho odvahu, ale ve Vaší zemi, každý premiér musí být odvážný, a Vy jste pane předsedo vlády. Plně chápu nezbytnost židovského nezávislého demokratického státu a opakoval jsem to nejen při své návštěvě zde, ale prakticky během celého svého politického života.

Před několika minutami jsem zasadil strom a některé stromy mají hluboké kořeny, které jim pomáhají přežít bouři, pokud k ní dojde, a i když vidíte plody stromu, kořeny jsou důležitější. A tradice našeho přátelství má takto hluboké kořeny a více, než to. Byl jsem informován pane premiéra o Židovském národním fondu, který je velkým vlastníkem půdy a ještě navíc bojuje proti pouštím.

Existuje nápadná podobnost mezi historií České republiky a Izraele. Ve 30. letech jsme byli ostrovem demokracie pod vedením Tomáše Masaryka, který navštívil Izrael, nepletu-li se, v roce 1921-22. Takže pokud máte hluboké kořeny a dlouhou tradici, založenou na společné zkušenosti, pak plně chápu, že Váš boj proti pouštím nemůže být omezen jen na pouště v zeměpisném smyslu. Existují pouště v lidské mysli, existují pouště představované některými sousedy a Vy jste jednoho souseda ve svém prohlášení zmínil.

Takže jsem zde jako politik, který vždy podporoval Izrael, ať už to bylo populární nebo ne. Protože pokud děláte jen populární věci, pak nejste politik. A proto pevně věřím, že moje návštěva bude pokračovat tradici našeho přátelství a hluboko ve svém srdci věřím, že nakonec zvítězíme proti našemu společnému nepříteli, mezinárodnímu terorismu. Děkuji Vám pane premiére.

Poděkování Benjamina Netanjahua

Děkuji Vám. Velmi Vám děkuji. A vítejte v Herzlově zemi, zástupce a pokračovateli Tomáše Masaryka, který byl velkým sionistou, jedním z velkých přátel, které sionismus měl. Obdivujeme ho. Obdivujeme Vás, vítejte pane prezidente.

Další program prezidenta Miloše Zemana v Izraeli

Po jednání prezidenta s premiérem byla slavnostně podepsána smlouva mezi Českou republikou a Státem Izrael o spolupráci v boji proti trestné činnosti. Následoval společný oběd obou vrcholných politiků.

Prezident Zeman také krátce okomentoval svůj týden starý výrok, že by byl rád, kdyby došlo k přestěhování českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, přičemž konstatoval, že podmínkou je jednak úspěšné ukončení mírového procesu, ale také výstavba rezidenční čtvrti v Jeruzalémě pro budoucí velvyslanectví.

Prezident Zeman poté položil věnec v památníku Theodora Herzla na Herzlově hoře. Při návštěvě Historického památníku muzea Jad VaŠem si prohlédl část expozice včetně Síně jmen, kde se setkal s pamětníky. Ve Vzpomínkové hale následoval pietní akt k uctění památky obětí šoa – holokaustu a položení věnce prezidenta republiky. Návštěvu zakončil v Památníku dětí, kde byla přečtena jména dětí zavražděných při šoa.

Ve večerních hodinách se uskutečnila státní večeře pořádaná prezidentem Izraele na počest jeho českého protějšku a jeho manželky.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv