… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Miloš Zeman v Izraeli: Setkání s Šimonem Peresem, důraz na přátelství, spolupráci a boj proti terorismu (+ video) 5.00/5 (100.00%) 19 ohodnocení

Miloš Zeman a Šimon Peres

Miloš Zeman a Šimon Peres

Prezident Izraele Šimon Peres uvítal včera dopoledne ve své rezidenci v Jeruzalémě prezidenta Česka Miloše Zemana a jeho delegaci, kteří jsou na státní návštěvě Izraele. Po slavnostním uvítacím ceremoniálu s vojenskými poctami a vzájemném představení delegací následovalo prohlášení hlav obou států, zápis do Pamětní knihy a setkání členů národních delegací České republiky a Státu Izrael. Soukromé setkání prezidentů, bylo zrušeno kvůli návštěvě Šimona Perese u jeho umírajícího dlouholetého přítele, rabína Ovadji Josefa.

Projev prezidenta Šimona Perese

Prezident Peres ve svém uvítacím projevu poděkoval svému českému protějšku za konzistentní a vytrvalou podporu Izraele v OSN a v rámci Evropské unie:

„Je pro mě velkým potěšením, že jste zde jako host naší země. Jak kvůli Vám osobně, tak kvůli tomu, co pro nás znamená Vaše země. Jako člověk nevíte, co je váhání, nazýváte správné správným a špatné špatným a nesnažíte se je směšovat. Vítám Vás s hlubokými díky.

S obdivem sledujeme Váš jasný a pevný postoj k nebezpečím naší doby jakým je jaderný Írán, který je agresivní ve svých úmyslech, a byli jste mezi vůdci, kteří přesvědčili Evropu, aby zaujala jasný postoj k přesvědčení Íránců, že se musejí vzdát hrozeb a teroru a vstoupit do světa spravedlnosti a naděje. Totéž jste učinili ohledně Hizballáhu, přesvědčili jste Evropu, že Hizballáh je teroristická organizace.

Musíme skoncovat s mraky na obloze nového světa. Největším mrak je íránský a my bychom chtěli vidět jiný Írán. Írán není naším nepřítelem, nebezpečná je jeho politika a ta se nezmění slovy, ale skutky. Pozorně jsme poslouchali projev (íránského prezidenta Hasana Rúháního) v OSN, který byl následně korigován (íránským) Nejvyšším vůdce (ajatolláhem Alím Chameneím), ale z našeho pohledu jsou podstatné skutečné postoje a jednání v nadcházejících dnech. Jsem rád, že Syřané začali demontovat svůj chemický arzenál, je to pro jejich vlastní dobro. Už dost zabíjeli, už dost ničili a nadešel čas na změnu. Doufám, že takový čas nadejde i v Íránu. Sankce sehráli svoji roli a íránské vedení chápe, že nemůže jít proti světu, proti míru, proti odpovědnosti.

Obnovili jsme mírová jednání (s Palestinskou správou) a vím, že je podporujete. Naše vztahy jsou lepší, než kdy byli, ve všech oblastech – v kultuře, hospodářství, obraně a nyní také velmi ve vědě. Můžete být vedoucí silou při prosazování vědy jako zachránce mnohých před bídou a útiskem. Budeme úzce a plně spolupracovat. Toto je setkání přátel, podporu přátelství, abychom viděli a pracovali na lepším světě. Vím, že nebudete váhat ukázat své státnictví a odvahu při pokračování v tom, co už tak působivě děláte, a my se cítíme poctěni, že jsme Vaši přátelé a vítáme Vás zde.“

Projev prezidenta Miloše Zemana

Prezident Miloš Zeman poděkoval prezidentu Peresovi za jeho vřelá slova a dále řekl: „Naše přátelství je založeno na skutcích, nejen na slovech. Dovolte mi, abych Vás informoval, že Česká republika s pomocí našeho ministra zahraničí (Jana Kohouta), který je v této delegaci, rozhodně v rámci Evropské unie deklarovala, že vojenské křídlo Hizballáhu má být zařazeno na černý seznam teroristických organizací. To je první fakt. Druhým je to, že náš ministr obrany (Vlastimil Picek), také člen této delegace, jednal v New Yorku v OSN o nahrazení rakouských jednotek na Golanských výšinách českou misí. Bylo by možné pokračovat v tomto seznamu skutků, skutků ne slov. Pane prezidente, znáte Hamleta – „slova, slova, slova“, ale skutky jsou důležitější. V rámci Evropské unie mám jisté pochybnosti o evropských směrnicích vůči Izraeli a při mých návštěvách zemí EU jsem to vždy opakoval.

Boj proti mezinárodnímu terorismu je společným úkolem nejen obou našich zemí, ale všech civilizovaných zemí světa. Tento boj musí být založen na prosté zásadě: žádná jednání s teroristy. Pokud nebudete bojovat, následkem bude posílení mezinárodního terorismu a budoucí boj bude komplikovanější, než ten současný. Proto bych rád vyjádřil naši plnou podporu Izraeli jako ostrovu demokracie na Blízkém východě. Blahopřeji Vám pane prezidente k Vašemu boji proti terorismu, k Vaší demokracii a k Vaší vysoké ekonomické a technologické úrovni. Byl jsem přítel, jsem přítel a budu přítel.“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv