loga tiskové agentury Ma’an a televize al-Arabíja
Skupina palestinskoarabských novinářů se včera shromáždila v Ramalláhu a zahájila petiční kampaň za znovuotevření kanceláří tiskové agentury Ma’an a televize al-Arabíja v Pásmu Gazy. Oznámila to agentura Ma’an.
Novináři protestují proti porušování článku 19 palestinského základního zákona, který zaručuje svobodu názoru, a článku 27, který povoluje v rámci svobody projevu komukoliv provozovat média.
Organizátor shromáždění Omar Nazzal uvedl, že cílem petice je přimět Hnutí islámského odporu (Hamas), které Gaze vládne, aby umožnilo otevření kanceláří médií. Jejich uzavření označil za „políček do tváře“ svobody projevu a vyzval intelektuály a spisovatele k podpisu petice.
Kancelář v Betlémě sídlící palestinskoarabské tiskové kanceláře Ma’an byla Hamasem uzavřena 25. července 2013 na příkaz nejvyššího státního zástupce hamasnické vlády poté, kdy představitelé Hamasu obvinili agenturu ze zveřejňování „falešných zpráv, snažících se podněcovat proti Gaze.“
Agentura počátkem října 2013 oznámila, že přestává v Pásmu Gazy zcela pracovat, protože musí kompenzovat finanční ztrátu, která jí vznikla uzavřením její kanceláře a zabavením vybavení ve městě Gaza.
Uzavření kanceláří agentury Ma’an a televize al-Arabíja kritizovali představitelé vlády Palestinské správy v Ramalláhu, napojené na konkurenční hnutí Fatáh a ovládající autonomní arabská území v Judeji a Samaří. V minulosti nicméně ani vlády Palestinské správy neváhala cenzurovat nepříjemná média.
Journalists rally in Ramallah to reopen Gaza media offices – zpráva Maan (anglicky)
To je ale chaos, svoboda, svoboda slova, cenzura, okupace, Fatáh, Hamás. Jeden chytrolín a podporovatel tohoto tábora mi jednou řekl, že co není v Koránu, to je podvrh od ďábla. Tak mě napadá, jak se vlastně může jedinec z tábora chytrolínů rozhodnouit na co hodí kámen a na co ne. Měl by se odstěhovat někam, kde je to bez zbytečného rozhodování.