… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Prezident Zeman pro přesun českého velvyslanectví do Jeruzaléma 4.97/5 (99.35%) 31 ohodnocení

Miloš ZemanAktualizováno 3. 10. 2013 o plný text prezidentovy zdravice na slavnostním večeru.

Prezident České republiky Miloš Zeman potvrdil svoji zásadovou podporu Izraele, když prohlásil, že by se české velvyslanectví mělo přesunout z Tel Avivu do izraelského hlavního města. Stalo se tak předevčírem v Hradci Králové na slavnostním večeru Dnů pro Izrael.

„Počkám si, jaká bude vláda nová, a svým nezaměnitelným osobním kouzlem se pokusím budoucího premiéra a ministra zahraničí přesvědčit, aby uvažovali o této myšlence,“ cituje Zemanova slova iDnes s tím, že si prezident vysloužil velký potlesk publika.

Česká republika, stejně jako další státy světa udržuje své velvyslanectví v Tel Avivu, přestože ten byl přechodným hlavním městem Izraele jen v letech 1948-1949 a od té doby je hlavním městem Jeruzalém.

Tato diplomatická anomálie, kdy se ambasády nacházejí jinde, než v hlavním městě země, je vysvětlována tím, že na Jeruzalém si činí nárok i Arabové a existence velvyslanectví v Jeruzalémě by před vyřešením sporu mohla být považována za projev podpory izraelskému stanovisku. Argumentace je to nicméně scestná, protože předmětem sporu mezi Izraelem a Palestinskou správou je část Jeruzaléma, osvobozená Izraelem v Šestidenní válce v roce 1967, a nic ve skutečnosti nebrání tomu, aby ambasády byly v té části města, která je pod izraelskou suverenitou již od roku 1948.

Zeman se vyslovil také pro další podporu České republiky Izraeli a zmínil podporu současné Rusnokovy vlády pro zařazení ozbrojeného křídla libanonského Hizballáhu (Alláhovy strany) na oficiální seznam teroristických organizací Evropské unie.

„Je zapotřebí položit si jednoduchou otázku: Čím Izraeli prospět, a neptat se, čím Izrael může prospět nám,“ shrnul do jediné věty prezident republiky svůj postoj.

Prezident Zeman, který příští týden Izrael navštíví, poskytl také dnes 2.10. rozhovor novinám Jediot Achronot.

Dny pro Izrael probíhají v Hradci Králové až do pátku 4. října.

Zeman v Hradci radil Izraeli, co s Palestinci. Rád čtu o Hitlerovi, přiznal – celý článek na webu iDnes (česky)

Program Dnů pro Izrael – na webu pořádajícího křesťanského centra Sion z Hradce Králové (česky)

Následuje úplný text zdravice Miloše Zemana k zahájení 17. ročníku projektu Dny pro Izrael, jak byl zveřejněn na webu prezidenta České republiky.

Dobrý večer dámy a pánové,

děkuji za pozvání. Když jsem tady byl před rokem na debatě tří prezidentských kandidátů, kteří byli rovněž pozvání, řekl jsem, že se sem vrátím, ať budu nebo nebudu zvolen a sliby se mají plnit, tak jsem tady.

Nicméně prezident republiky už nemůže dávat jenom sliby. Prezident republiky musí dělat něco daleko víc. Jak víte, příští týden proběhne moje další návštěva státu Izrael. A říci několik vřelých slov o přátelství obou našich národů je poněkud málo. Je zapotřebí položit si jednoduchou otázku, čím můžeme Izraeli prospět a neptat se na to, čím Izrael může prospět nám. Jsou věci, které se nemají obchodovat.

Jsem velmi rád, že Vám mohu sdělit, dvě naprosto konkrétní věci. Česká republika s nástupem nové vlády přehodnotila svoje původní stanovisko a souhlasila, v rámci Evropské unie, se zařazením vojenského křídla Hizballáhu na seznam teroristických organizací. Bod číslo jedna.

Bod číslo dvě. V době, kdy Rakouský kontingent opustil Golanské výšiny, čímž zvýšil riziko vojenského konfliktu na Syrsko-Izraelských hranicích, jsem navrhl, se souhlasem vlády, aby Česká republika zaplnila tento prázdný prostor, a aby bylo vysláno přibližně 200 českých vojáků na Golany. Jsem si vědom toho, že tato mise, která je pod záštitou OSN se bude ještě několik dalších měsíců připravovat, nicméně je to další více než gest, ale konkrétní akt úcty k Izraeli, k jeho hrdinům a k jeho práci.

Ve své nedávné přednášce na Humboldtově univerzitě v Berlíně jsem kritizoval tzv. soft policy EU a řekl jsem, že je to opakování appeasementu ze třicátých let, a že se EU nepoučila z toho, že teroristům se neustupuje, že z teroristy se nevyjednává, že s teroristy se bojuje. A samozřejmě jako prezident České republiky budu i nadále působit v tomto směru, protože právě tragická zkušenost českého národa, kterou připomněl moderátor dnešní diskuze, tzn. Mnichovská dohoda, nás více než jakékoli jiné národy učí, že ustupovat teroristům, ať je terorismus založen na náboženském nebo rasovém fundamentalizmu, se dlouhodobě nikdy nevyplácí.

A protože mě ještě čeká diskuze s moderátorem, jak jsem byl seznámen s programem, tak abych ho hned v úvodu zdeptal a vytvořil si výhodnější diskusní pozici, chci, pane moderátore konstatovat, že Neville Chamberlain nebyl britský ministr zahraničí, ale britský ministerský předseda.

Děkuji Vám za pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, Hradec Králové, 30. září 2013

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv