… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Reakce izraelského prezidenta a premiéra na smrt rabiho Ovadji Josefa 4.69/5 (93.85%) 13 ohodnocení

prezident Šimon Peres a rabi Ovadja Josef

prezident Šimon Peres a rabi Ovadja Josef

Na smrt rabína Ovadji Josefa reagovali prohlášeními prakticky všichni izraelští politici, ať už pravicoví, středoví či levicoví. Přinášíme reakce prezidenta a předsedy vlády Izraele.

„Před několika hodinami jsem šel do nemocnice rozloučit se s mým učitelem, mým rabínem, mým přítelem rabim Ovadjou Josefem,“ uvedl v prohlášení prezident Izraele Šimon Peres (Shimon Peres). „Byla to těžká chvíle. Z očí mi tekly slzy a hrdlo jsme měl stažené emocemi. Držel jsem jeho ruku, která byla stále teplá a políbil jsem ho na čelo. Když jsem tiskl jeho ruku, cítil jsem, že se dotýkám dějin, a když jsem políbil jeho hlavu, bylo to jako bych políbil samotnou velikost Izraele.“

„Bezprostředně po pádu Druhého Chrámu existovali dva velcí učenci Tóry – Jochanan ben Zakaj a Jehuda Hanasi. Zmiňuji je, protože došli k závěru, že aby židovský lid přežil, musí studovat. Rabi Josef toto symbolizoval a podle toho jednal. Byl to prostě velký člověk. Jeho velikost nebyla měřitelná, ale bylo ji cítit jako duchovní vítr v každém rohu, osvětlení temnost na neočekávaných místech. Když jsem se s ním setkal, uvědomil jsem si, že byl velkým mužem s neuvěřitelnou pamětí a moudrostí, který sdílel své znalosti s dalšími. Jeho přínosem byla láska k Izraeli a svojí moudrostí a duchovností řešil problémy, které nikdo jiný vyřešit nemohl,“ uvedl prezident Izraele, kterého se zesnulým rabim Josefem pojila desetiletí přátelství a který jej navštívil krátce před smrtí.

premíér Benjamin Netanjahu a rabi Ovadja Josef

premíér Benjamin Netanjahu a rabi Ovadja Josef

Předseda vlády Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) vyjádřil hluboký smutek na odchodem rabiho:

„S hlubokým žalem jsem se dozvěděl o odchodu (bývalého) sefardského vrchního rabína Ovadji Josefa, patřícího mezi největší rabíny naší generace. Rabi Ovadja byl gigantem Tóry a židovského práva a učitelem desítek tisíců. Značně pracoval na posílení židovského dědictví a současně svými rozhodnutími bral v úvahu čas a realitu obnoveného života ve Státu Izrael. Byl naplněn láskou k Tóře a lidu.

Velmi jsem oceňoval jeho pohostinnou osobnost a jeho přímočarost. Při setkáních s ním jsem se vždy hodně naučil. Židovský lid ztratil jednoho z nejmoudřejších mužů této generace. Posílám svoji upřímnou soustrast jeho rodině, jeho studentům a mnoha jeho oddaným následovníkům.“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv