… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Rozhovor Miloše Zemana pro deník Yedioth Acharonot – zkráceno 4.68/5 (93.51%) 37 ohodnocení

???????????????????????????????Břetislav Tureček v České pozici vylíčil dopad jaký může mít dosud nepublikovaný rozhovor, který poskytl Miloš Zeman izraelské novinářce Smadar Perri před návštěvou v Izraeli. Rozhovor vyšel dnes na dvojstránce s velkou fotografii Miloše Zemana a pod titulkem Po pravici Izraele. V záhlaví autorka cituje prezidenta: „V žádném případě bych nepropouštěl palestinské teroristy s krví na rukou“ a komentuje, že tato slova neříká pravicový aktivista, ale prezident České republiky, který přijede do Izraele příští neděli na oficiální návštěvu.

Těsně před návštěvou Izraele navrhl prezident Zeman přesunout velvyslanectví České republiky do Jeruzaléma. To se pochopitelně nelíbí arabským diplomatům a posílají nóty, ale Zeman si to příliš k srdci nebere. A ve srovnání s americkou pravicí v ničem nezaostává.

Zeman (69) přiletí do Izraele s početnou skupinou českých podnikatelů. „Jsem velký příznivec upevňování vztahů prostřednictvím ekonomické spolupráce. Očekávám setkání s izraelskými podnikateli, kteří u nás otevřou své pobočky jako například Teva,“ prohlásil.

Na otázku a Co když Vám nabídnou produkty vyrobené v osídleních (na teritoriích osvobozených v Šestidenní válce)? Odpověděl prezident Zeman následovně: „Nejsem podporovatelem myšlenky Evropské unie o bojkotu těchto produktů. Chtěl bych říci opatrně, že rozhodnutí EU v této věci není závazné, věřím, že nebude nutné zlikvidovat všechna osídlení. A pokud budete nuceni vyklidit některá osídlení, nebourejte je, není to ekonomické pro obě strany.“ (Prezident Zeman asi neví, že o ekonomické řešení se Izraelci pokusili při vyklizení osídlení v Gaze a nechali tam fungující skleníky a stavby – a Palestinci sami je zbourali a zlikvidovali, aby měli odkud odpalovat rakety do Izraele.)

Prezident Zeman se také vyjádřil ke své předchozí návštěvě v Izraeli před dvanácti lety, kdy srovnal Arafata s Hitlerem, což mu bylo vyčítáno a je dodnes. Na tuto poznámku novinářky odpověděl následovně: „Teroristy a diktátory vždy srovnávám s Hitlerem. Mahmúd Abbás je zcela jiný politik. Vede dialog s Izraelem. Hamas, který je teroristická organizace – nevím přesně, co si v Gaze myslí o autoritě Mahmúda Abbáse a jaká je politická síla Hamasu v Judeji a Samaří, proto si myslím, že jeho situace je velmi problematická.“

Na otázku o jednáních mezi Izraelem a Palestinci se vyjádřil prezident Zeman velmi obsáhle, jeho první podmínkou pro jednání by bylo okamžité uznání Izraele Palestinci jako státu a to jednoznačně o teritoriích lze jednat zvlášť. Představte si, jaký chaos nastane, pokud budou chtít území Státu Izrael (před rokem 1967).

Na poznámku novinářky: „Jeden z hlavních bodů rozhovoru je ale právo návratu Palestinců na území autonomie a Izraele.“ Odpověděl prezident Zeman: „S tím Izrael nebude souhlasit a rozhovory se dostanou do slepé uličky, místo toho navrhuji Saúdskou Arábii.“ „Proč Saúdská Arábie, mají jít do Saúdské Arábie?“ zeptala se Smadar Perri. Odpověď nenechala nikoho na pochybách: „Ano, do Saúdské Arábie, Kataru a dalších emirátů Perského zálivu, tam je dobrá ekonomická situace a proto jim mohou poskytnout práci a bydlení. Napřed je třeba jít do utečeneckých táborů v Libanonu a v Sýrii, kde je nejhorší situace. Odtamtud Palestinci mohou odejít do Saúdské Arábie a do emirátů a dostanou takové ekonomické podmínky, které jim umožní důstojný život. Již jsem vám řekl, že je třeba myslet jinak, než je to obvyklé. Podívejte se to je to je neobvyklé řešení, ale zcela logické a proveditelné.“

Vztahy mezi Jeruzalémem a Prahou označuje Zeman jako více než vynikající. Před dvěma měsíci navrhl, aby dvě stě českých vojáků přijelo do Izraele v rámci mezinárodních mírových sil na Golanských výšinách. To je velmi prestižní a Izrael s tím také okamžitě souhlasil. „Z mého hlediska je Izrael zcela demokratickou zemí. A o „Arabském jaru“ v zemích sousedících s Izraelem mám silné pochybnosti. Vidím jak sekulární diktátoři jsou nahrazováni  fanatickými islámskými vůdci z El Kaidy. To opravdu nejsou dobré zprávy. Máte dva více méně stabilní sousedy, Egypt a Jordánsko. I když v Egyptě je situace složitější, protože tam došlo k převzetí moci armádou, ale egyptský prezident mi napsal, že tam došlo pouze k výměně režimu,“ uvedl.

Vzniká takový dojem, že Česká republika téměř automaticky hlasuje ve prospěch Izraele v OSN? Ano Česká republika je váš spojenec v Evropské unii. Ve věci hlasování o uznání vojenské frakce Hizballáhu jako teroristické organizace došlo k politickému faux pas, ale náš předseda vlády to již napravil a jsme na seznamu zemí, které Hizballáh považují za teroristickou organizaci.

Na otázku o Íránu, prezident Zeman navrhuje dát šanci prezidentu Rúhánímu, který dělá dojem rozumného člověka. Slyšel jsem, že se ještě stále u vás ozývají hlasy, aby došlo k útoku na Írán, ale takový útok by mohl stát životy miliónu Izraelců. Na druhou stranu nelze zcela zamítnout přesně kalkulovaný obraný krok.

V závěru autorka, jak jinak, komentuje otázky Zemanovy životosprávy a upozorňuje, že během rozhovoru držel v ruce nezapálenou cigaretu. Také zmiňuje přítomnost dvou poradců, kteří měli zabránit nějakým nediplomatickým bonmotům, kterých by se prezident Zeman mohl dopustit.

Prezident Zeman řekl, že velmi obdivuje Šimona Perese, devadesátiletého prezidenta, který je zcela výjimečnou osobností a s nímž se také sešel při svých návštěvách Izraele a při návštěvách prezidenta Perese v České republice. Uctivě a obdivně se také vyjádřil k osobnosti bývalého předsedy vlády Ariela Šarona.

hm

Jedna reakce na Rozhovor Miloše Zemana pro deník Yedioth Acharonot – zkráceno

  • Eva napsal:

    …a jaký tedy může mít podle pana Turečka ten nepublikovaný rozhovor dopad? Nějak mi to uniklo. Ale jinak, se Zemanem se v otázce Izraele v zásadě shoduji… (i v jeho dávném označení Arafata za teroristu – mimochodem, po Zemanovi to začali opatrně a teď už i nahlas tvrdit i jiní…-například v souvislosti s udělením Nobelovy ceny míru tomuto individuu).

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv