… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Saúdská Arábie se zlobí na USA kvůli blízkovýchodní politice 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

princ Bandar bin Sultán bin Abdulazíz al-Saúd

princ Bandar bin Sultán bin Abdulazíz al-Saúd

Ředitel zpravodajské služby Saúdské Arábie (Al Mukhabarat Al A’amah, General Intelligence Presidency, رئاسة الاستخبارات العامة) princ Bandar bin Sultán bin Abdulazíz al-Saúd sdělil minulý týden evropským diplomatům, že plánuje na protest proti politice USA v regionu omezit spolupráci se Spojenými státy při vyzbrojování a výcviku syrských povstalců. Informaci přinesl web Wall Street Journal s odvoláním na účastníky setkání.

Jedná se o další krok, jímž Saúdská Arábie po pátečním překvapivém odmítnutí křesla v Radě bezpečnosti OSN, kam byla po nemalém úsilí zvolena, vyjadřuje nesouhlas s politikou USA vůči Sýrii, Egyptu a Íránu.

Americký web uvádí, že princ Bandar pozval západní diplomaty do letoviska Džidda, aby se jim svěřil s frustrací Saúdské Arábie z postojů Obamovy vlády, včetně couvnutí od bombardování syrského režimu kvůli údajnému užití chemických zbraní proti civilistům počátkem letošního srpna.

O odmítnutí Saudie stát se členem Rady bezpečnosti OSN princ Bandar prohlásil: „Byla to zpráva pro USA, ne pro OSN.“

Co se týče podpory povstalců proti vládě prezidenta Bašára Assada v Sýrii, Saúdská Arábie – která je jejich největším podporovatelem – bude podle prince Bandara dále spolupracovat s dalšími spojenci, včetně Jordánska a Francie, avšak omezí spolupráci s USA.

Ministr zahraničí USA John Kerry se předevčírem sešel v Paříži se saúdským ministrem zahraničí Saúdem al-Fajsalem a prý jej přesvědčoval, aby Saúdská Arábie změnila své rozhodnutí nestat se od 1. 1. 2014 členem Rady bezpečnosti. Podle informací WSJ prý princ Saúd nezmínil Bandarovy obavy, z čehož nejmenovaní američtí představitelé dovozují, že v rámci saúdského vedení jsou rozpory v tom, jak nejlépe tlačit na větší podporu saúdské politiky.

Rozpory mezi USA a Saúdskou Arábií v posledních měsících rostou, ať už kvůli zdráhavé americké podpoře syrských rebelů nebo kvůli neochotné podpoře USA pro egyptskou vládu, která nastoupila po svržení islamistického prezidenta Mursího. Saúdy prý také rozladilo, když na jejich žádost o ochranu ropou oplývající Východní provincie v případě úderu USA na Sýrii Američané odpověděli, že nebudou schopni oblast plně chránit, a současně jim USA odmítly předat seznam potenciálních cílů v Sýrii.

Spy Chief Distances Saudis From U.S. – článek Wall Street Journal (anglicky)

General Intelligence Presidency (GIP) – web saúdské vnější zpravodajské služby (arabsky, anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv