… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Turecko popírá vyzrazení izraelských agentů Íránu, prý jde o špinavou protitureckou kampaň 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

Recep Tayyip Erdogan a Hakan Fidan (zleva)

Recep Tayyip Erdoğan a Hakan Fidan (zleva)

Turecký ministr zahraničí Ahmed Davutoğlu i další turečtí představitelé odmítli včerejší zprávu novin Washington Post, že Turecko úmyslně prozradilo Íránu identitu Íránců, kteří pracovali pro izraelskou zpravodajskou službu.

„Jedinou instancí, které budou (ředitel turecké Národní zpravodajské organizace) Hakan Fidan a další bezpečnostní činitelé odpovídat, je náš národ, turecký parlament a vláda. Proto tvrzení o Hakanu Fidanovi jsou jak nepodložená, tak velmi špatných příkladem černé propagandy,“ citují ministra weby Today’s Zaman a Hürriyet Daily News.

„V současnosti probíhají na mezinárodní i národní úrovni různé kampaně,“ prohlásil Ahmet Davutoğlu ve svém rodném městě Konya, kam přijel při příležitosti islámského svátku Eid al-Adhá. „Poslední 3 až 4 měsíce probíhá kampaň na diskreditaci naší 10leté zkušenosti. Chtějí, aby se Turecko vrátilo zpět,“ dodal.

Ještě před ministrem zahraničí se ke zprávě Washington Post vyjádřili pod podmínkou anonymity i další představitelé Erdoganovy vlády, kteří zprávu připsali snahám „cizích mocností“ narušit stále rostoucí vůdcovskou roli Turecka na Blízkém východě za situace, kdy se v Íránu dostal k moci relativně umírněný prezident Hasán Rúhání.

„Turecko je dnes regionální mocností a existují mocenská centra, která s tím nejsou spokojená… Příběhy jako tento jsou součástí kampaně,“ cituje web Today’s Zaman vyjádření jednoho z těchto nejmenovaných zdrojů.

Turecko nedávno odmítlo i článek Wall Street Journal o Hakanu Fidanovi, v němž byl vykreslen jako člověk se silným „protizápadním“ založením, naopak přátelský vůči Íránu. I v tomto případě turecká média informovala o tom, že článek je součástí propagandistické války, vedené proti Turecku kvůli jeho rostoucí roli na Blízkém východě.

Na kontext a načasování série zpráv o Hakamu Fidanovi v „západních médiích“ upozornil včera i turecký ministr zahraničí.

Izraelští představitelé se odmítli k článku Washington Post jakkoliv vyjádřit.

Situaci šíře okomentoval pouze bývalý ředitel Mosadu Dani Jatom s tím, že pokud je zpráva o úmyslném vyzrazení identity izraelských agentů Íránu pravdivá, pak „jde o cosi, co se naprosto nedělá. Je to proti všem pravidlům, existujícím po léta, proti nepsaným pravidlům, týkajícím se spolupráce mezi zpravodajskými organizacemi, které si vzájemně poskytují citlivé informace a vzájemně si důvěřují, že informace nepoužijí k poškození toho, kdo jim je dal.“

Mluvčí ministerstva zahraničí USA Jen Psaki se včera na tiskové konferenci odmítla ke zprávě jakkoliv vyjadřovat. „Nebudu o tom mluvit. Pracujeme s Turky. Jsou to blízcí spojenci. Spolupracujeme s nimi na řadě věcí, včetně protiteroristické činnosti. Jsme v kontaktu s řadou představitelů na všech úrovních, včetně tureckého zpravodajského šéfa. A kromě tohoto, nevím, že bych k tomu měla více co říci,“ uvedla pouze.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv