… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
USA zastavily část vojenské a ekonomické pomoci Egyptu 4.88/5 (97.65%) 17 ohodnocení

tank M1 Abrams ve výzbroji egyptské armády

tank M1 Abrams ve výzbroji egyptské armády

USA ve středu 9. října oznámily pozastavení zhruba polovinu vojenské a ekonomické pomoci, kterou poskytují Egyptu. Egyptská vláda dala nad rozhodnutím najevo překvapení.

Americká vláda oznámila, že pozastavuje egyptské prozatímní vládě dodávku tanků, bojových letadel, vrtulníků a raket, stejně jako převod částky 260 milionů dolarů. Obnovení dodávek USA podmínily pokrokem „v oblasti demokracie a lidských práv,“ což se považuje za políček do tváře egyptské vlády, mající podporu armády, která 3. července sesadila islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi).

USA nicméně i nadále budou poskytovat podporu protiteroristickému a bezpečnostnímu na Sinajském poloostrově, stejně jako poskytovat peníze na vzdělání, zdravotnictví a rozvoj soukromého sektoru.

Ministr zahraničí USA John Kerry ihned ujistil, že odložení části pomoci Egyptu neznamená přerušení vztahů s blízkovýchodní mocností.

„Prozatímní vláda velmi dobře chápe naši podporu úspěchu, který bychom rádi, aby dosáhla, a v žádném případě se nejedná o odstoupení od našeho vztahu nebo vzdání se našeho vážně míněného závazku pomáhat této vládě,“ prohlásil Kerry.

„Vláda je překvapena středečním rozhodnutím USA zastavit část jejich vojenské pomoci Egyptu v tuto kritickou chvíli, kdy Egypt bojuje s terorismem,“ uvedla egyptská vláda v prohlášení po svém čtvrtečním zasedání, přičemž zdůraznila, že kromě boje s terorismem bude nadále realizovat plán politické transformace, odsouhlasený politickými silami Egypta.

Již předtím označil egyptský ministr zahraničí Badr Abdel Aaty rozhodnutí USA o odložení poskytnutí části pomoci Egyptu za „chybné a nepřijatelné.“

Egypt je po Izraeli druhým největším příjemcem zahraniční pomoci USA, která ve vojenské oblasti dosahuje od roku 1987 ročně objemu 1,3 miliardy dolarů, včetně dodávek letounů a tanků.

Předseda egyptské prozatímní vlády Házim el-Bibláví již v srpnu varoval, že zastavení zbrojní a jiné pomoci USA může po nějakou dobu mít neblahý vliv na egyptskou armádu, nicméně připomněl, Egypt se v minulosti obrátil se žádostí o zbrojní pomoc na Rusko a že se mu i nyní podaří najít řešení „dokonce i bez americké pomoci, bude-li to nutné.“

Nahrazení americké zbrojní pomoci již Egyptu nabídla Saúdská Arábie a „další arabské státy.“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv