… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Pohřeb rabiho Ovadji Josefa největším pohřbem v dějinách Izraele (+ foto, video) 4.43/5 (88.57%) 14 ohodnocení

pohřeb rabiho Ovadji Josefa

Podle střízlivých odhadů 800 tisíc, podle jiných až 1 milion lidí, se dnes zúčastnilo v Jeruzalémě pohřbu rabiho Ovadji Josefa, duchovního vůdce strany Šas a bývalého sefardského rabína Izraele, který dnes ráno zemřel ve věku 93 let a byl k poslednímu odpočinku uložen na hřbitově v jeruzalémské čtvrti Sanhedria.

Článek byl průběžně aktualizován, novinky byly přidávány postupně směrem k jeho konci. Aktualizace ukončena ve 23 hodin jeruzalémského času.

Lidé se během odpoledne scházejí ve čtvrti Geula v Jeruzalémě. Jejich počet pozdě odpoledne dosahuje 500 tisíc.

Pohřeb zabezpečuje okolo 4 tisíc příslušníků Izraelské policie, Pohraniční stráže a dobrovolníků, oznámil jeruzalémský magistrát. Ulice okolo hřbitova – Šmuel Hanavi, Eškol, Golda Meir, Bar Ilan, Jirmijahu, Malchej Jisrael a Jechezkel – byly uzavřeny pro automobilovou a autobusovou dopravu a policie neumožňovala průjezd soukromých vozidel.

pohřeb rabiho Ovadji Josefa

Kanál 2 izraelské televize informoval, že došlo k dočasnému zablokování vstupu do Jeruzaléma, „desítkami tisíc“ truchlících, kteří zastavili svá vozidla, aby modli odříkat odpolední modlitby.

Před 19. hodinou místního času emotivně promluvil ke shromážděným syn zesnulého, současný vrchní rabín Izraele rabi Jicchak Josef (Yitzhak Yosef), který s pláčem přirovnal smrt svého otce ke zničení Druhého svatého Chrámu a prohlásil, že je nutné pokračovat v jeho cestě.

V 19:10 odjíždí velké černé auto z ješivy Porat Josef tělo rabiho Ovadji Josefa. Auto se mohlo pohybovat jen velmi pomalu, protože bylo obklopeno tísnícím se davem, který policie nezvládala od auta oddělit.

I nadále se stovky tisíc lidí snaží dostat se na pohřeb. Podle izraelské policie je jich již více než půl milionu.

Podle zpráv médií dosáhl počet truchlících účastníků pohřbu rabiho Josefa okolo 20. hodiny místního času 600 tisíc. Zablokovány jsou všechny silnice do Jeruzaléma.

Velitel Izraelské policie Jochanan Danino apeloval na obyvatele Jeruzaléma, kteří sledují pohřeb ze střech domů a balkónů, aby se drželi odkazu rabiho Josefa a principu pikuach nefeš a neriskovali životy.

pohřeb rabiho Ovadji Josefa

pohřeb rabiho Ovadji Josefa

pohřeb rabiho Ovadji Josefa

Smuteční průvod se Jeruzalémem pohybuje velmi pomalu, na ulici Bar Ilan dorazil až okolo 22. hodiny. Podle Walla News počet účastníků pohřbu dosáhl 700 tisíc. Přestože konečné číslo není v tuto chvíli ještě známé, Izraelská policie označuje pohřeb za největší v dějinách Izraele. Podle některých odhadů se jej účastní každý desátý izraelský židovský obyvatel. Podle Yeshiva World News se jedná o největší zaznamenaný pohřeb židovské historie.

Ve 22:30 izraelského času se počet účastníků pohřbu podle izraelské veřejnoprávní mediální korporace IBA pohyboval mezi 800 tisíci a 1 milionem.

Okolo 22:40 pohřeb skončil. Bude zřejmě trvat dlouhé hodiny, než se obrovské množství lidí bude moci dostat domů. Veřejná doprava není schopna toto množství přepravit, autobusy se nedokáží na místo dostat.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv