… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Avigdor Lieberman opět ministrem zahraničí Izraele 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

Avigdor Lieberman u soudu

Avigdor Lieberman u soudu

Předseda strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov), poslanec Avigdor Liberman, dnes složil slib a stal ministrem zahraničí Izraele. Stalo se tak poté, kdy včera jeho jmenování na návrh premiéra Benjamina Netanjahua schválila izraelská vláda a dnes v poměru 62 ku 17 hlasům i Kneset.

Ministrem zahraničí už Lieberman byl od 31. března 2009 do 18. prosince 2012, kdy rezignoval v reakci na obvinění z trestného činu. Návrat mu umožnilo nedávné rozhodnutí soudu o zproštění viny, byť se zatím nejedná o rozhodnutí pravomocné.

Avigdor Lieberman návratem do vlády opouští jednu z nejvlivnějších parlamentních funkcí, přestává být předsedou výboru pro zahraniční věci a obranu. Kdo bude jeho nástupcem zatím není jasné.

Strana Jisrael Bejtejnu příchodem svého předsedy do vlády získává další ministerské křeslo.

To už vedlo k tomu, že předseda strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) a ministr financí Jair Lapid (Yair Lapid) ve snaze udržet vliv své strany požádal, aby se ministr vědy a technologií Jaakov Peri (Yaakov Peri) stal členem bezpečnostního kabinetu a poslanec Ofer Šelach (Ofer Shelah) stanul v čele parlamentního výboru pro zahraniční věci a obranu. Spojenectví Likud-Jisrael Bejtejnu by nicméně v čele výboru rádo vidělo poslance Cachiho Hanegbiho (Tzachi Hanegbi), který je blízký premiérovi a v čele výboru již stál v letech 2006 až 2010.

V souvislosti s příchodem Avigdora Liebermana do křesla ministra musí podat demisi současný první náměstek Ze’ev Elkin z Likudu, který de facto ministerstvo, v jehož čele nominálně stál premiér Netanjahu, řídil. Očekává se nicméně obratem nové Elkinovo jmenování na jeho dosavadní post.

Rozhodnutí Knesetu kritizovali někteří levicoví politici. Předsedkyně krajně levicové strany Merec (Meretz), poslankyně Zahava-Gal On, označila jmenování za „nic menšího, než výbušný systém umístěný do zahraničních vztahů Izraele.“ Poslanec Strany práce Miky Rozentak (Michael „Mickey“ Rosenthal) zase – v narážce na opakované, ale bezvýsledné vyšetřování ministra kvůli podezření z korupce – vyzval Liebermana, aby veřejnosti vysvětlil, „kde se vzaly miliony šekelů na jeho účtu.“ Poslanec téže strany Jicchak Hercog (Yitzhak Herzog) označil Liebermanovo jmenování za „velmi vážný omyl.“

Ještě ostřeji se vyjádřili arabští poslanci Knesetu. Například Džamál Zahalka (Jamal Zahalka) ze strany Balad vyzval arabskou autonomní Palestinskou správu, aby v reakci na Liebermanovo jmenování zastavila jednání s Izraelem a USA – čímž opět prokázal, že jeho loajalita patří nikoliv státu, jehož je poslancem, ale cizí moci.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv