… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egypt rozšiřuje vojenskou spolupráci s Ruskem v reakci na ochlazení vztahů s USA, oznámil egyptský ministr zahraničí 4.58/5 (91.67%) 12 ohodnocení

Nábil Fahmí

Nábil Fahmí

Egyptský ministr zahraničních věcí Nábil Fahmí (Nabil Fahmy) v sobotu 9. listopadu oznámil, že jeho země rozšíří spolupráci s Ruskem v reakci na ochlazování vztahů s dlouholetým spojencem, Spojeným státy americkými.

Ministr se takto vyjádřil v rozhovoru pro agenturu AFP před dvoudenní návštěvou ruské delegace v čele s ministry zahraničí a obrany Sergejem Lavrovem a Sergejem Šojgem, která začíná zítra a při níž se má jednat o prodeji ruských zbraní Egyptu a vzájemných politických a hospodářských vztazích.

USA se stavějí rezervovaně k současné prozatímní vládě, která zemi vládně od vojenského převratu, jímž byl 3. července sesazen islamistický prezident Muhamad Mursí (Mohamed Morsi).

V minulosti USA označovaly zvolení islamisty Mursího a parlamentní volby, v nichž také zvítězili islamisté, za symbol demokratizace Egypta. Na Mursího sesazení armádou pak opakovaně reagovaly žádostmi o „obnovení demokracie“ a také pozastavením části obří vojenské pomoci v objemu 1,5 miliardy dolarů (30 miliard korun) ročně, k jejímuž poskytování Egyptu se zavázaly jako garant egyptsko-izraelské mírové smlouvy.

Aktuální zprávy naznačují, že ještě tento měsíc byl měl Egypt navštívit ruský prezident Vladimir Putin a měl by být oznámen velký prodej zbraní Egyptu v hodnotě až 15 miliard dolarů (okolo 300 miliard korun), který by částečně financovala Saúdská Arábie.

Saúdové, kteří jsou v současnosti hlavními arabskými stoupenci egyptské prozatímní vlády, sami zažívají krizi ve vztazích s USA kvůli rozdílnému přístupu k syrské občanské válce, kde Saudie podporuje radikální povstalce, zatímco USA poskytují povstalcům podporu jen zdrželivě.

Ministr zahraničí Fahmí uvedl, že vztahy s Washingtonem se zlepšily po návštěvě ministra zahraničí USA Johna Kerryho minulou neděli, ale Egypt bude jednat „nezávisleji“ a rozšíří své možnosti.„Nezávislost spočívá v tom, že máte možnosti. Takže cílem této (egyptské) zahraniční politiky je zajistit Egyptu možnosti, více možností. Nebudu proto nahrazovat. Budu přidávat (možnosti),“ řekl.

Podle některých pozorovatelů „nová fáze“ egyptské zahraniční politiky je součástí přeskupování sil v regionu, kdy USA se z Blízkého východu mocensky stahují a Rusko se do oblasti, kde ztratilo většinu vlivu po rozpadu SSSR, vrací.

Včera, dva dny před plánovanou návštěvou ruské delegace, do Alexandrie připlul na návštěvu ruský raketový křižník Varjag. Byl uvítán pozdravnou salvou a delegací egyptského námořnictva za znění obou státních hymen. Pětidenní návštěva je první zastávkou ruské válečné lodě v Alexandrii od roku 1992, informuje egyptská agentura MENA.

Rusko posiluje svoji námořní přítomnost ve východním Středomoří od loňského prosince, kdy oznámilo, že chce v oblasti vytvořit na ochranu svých zájmů stálou flotilu.

Dosud jedinou ruskou námořní základnou ve Středozemním moři je syrský přístav Tartus, kde se nachází „technické zázemí“ pro ruské lodě. Možnost, že by Rusko zřídilo vojenskou základnu v Egyptě, předevčírem odmítl mluvčí egyptského ministerstva zahraničí jako „nelogickou“, protože by podkopala nezávislost a suverenitu země.

Egypt to expand Russia cooperation after fall out with US: FM – zpráva Ahram Online (anglicky)

Russian warship visits Egypt port on Monday – zpráva Ahram Online (anglicky)

Jedna reakce na Egypt rozšiřuje vojenskou spolupráci s Ruskem v reakci na ochlazení vztahů s USA, oznámil egyptský ministr zahraničí

  • Ripper napsal:

    není se čemu divit, že Islamofilní USA a EU ochlazují vztahy se zeměmi, kde je zaručena nějaká sekularita v Islámu, je čas aby se i Izrael začal obracet na Rusko…Hussein a Cameron si zaslouží nejen za domácí multikulti, přesněji islámskou politiku nadžazenou nad práva domorodých občanů, trest za vlastizradu, ale také za mezinárodní politiku postavit je k soudu v Haagu, pokud již taky nezislamizoval …

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv