… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egypt vyhostil velvyslance Turecka kvůli vměšování 5.00/5 (100.00%) 16 ohodnocení

Turecko - EgyptVztahy mezi Egyptem a Tureckem se nadále zhoršují. Turecko, jehož islamistická vláda byla hlavním regionálním stoupencem vlády egyptského Muslimského bratrstva, i nadále ostře kritizuje sesazení islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi), vojenským převratem z 3. července a udržuje s egyptskými islamisty styky. Egyptská prozatímní vláda proto předevčírem vyhostila tureckého velvyslance a snížila úroveň diplomatických vztahů s Tureckem na úroveň charge d’affaires.

Turecko reagovalo recipročním prohlášením egyptského velvyslance v Ankaře za personu non grata.

Mluvčí egyptského ministerstva zahraničí uvedl, že důvodem kroku proti Turecku bylo pokračující vměšování do vnitřních záležitostí Egypta. Turecko se „snažilo ovlivňovat veřejné mínění proti egyptským zájmům a podporovalo setkání organizací, které usilují o vytváření nestability v zemi“, sdělil mluvčí ve zjevné narážce na tureckou podporu Muslimskému bratrstvu.

Egyptské noviny Al-Júm al-Sabi uvedly, že egyptská zpravodajská služba poslední měsíce sledovala turecké velvyslanectví i domov tureckého velvyslance Huseyina Avniho Botsaliho a zjistila, že se tam pravidelně schází mnoho představitelů Muslimského bratrstva k „jednáním o prohlubování rozkolu v Egyptě a plánování násilných skutků.“

Noviny s odkazem na „vysoce postavený vládní zdroj“ uvedly, že turecký ambasador na základě „jasných instrukcí“ ze své země podporoval Muslimské bratrstvo, které je v Egyptě od září zakázáno a dokonce po dva měsíce některé členy Bratrstva na velvyslanectví ukrýval.

Podle této novinové zprávy prý turecké velvyslanectví „přímo i nepřímo podporovalo násilí v Egyptě“ a dokonce prý financovalo a podporovalo dovoz zbraní z Pásma Gazy na Sinaj a dohlíželo na výcvikové tábory islamistických militantů v Chán Júnis na jihu Pásma Gazy.

Egypt i Turecko už letos v srpnu povolali své velvyslance z druhé země domů ke konzultacím. Zatímco turecký ambasador se následně do Káhiry v září vrátil, egyptský velvyslanec Abderahman Salah el-Din již zůstal doma.

Turecký islamistický premiér Recep Tayyip Erdoğan nicméně i nadále nešetří kritikou současné egyptské vlády. „Nerespektujeme ty, kdo provedli převrat, a nikdy nebudeme. Je naší povinností prosazovat svobody, zvýšit úroveň demokracie,“ citovaly jej včera noviny Hurriyet.

2 reakce na Egypt vyhostil velvyslance Turecka kvůli vměšování

  • Ripper napsal:

    Erdogan pravil “ nerespektujeme ty, kdo není islamista, a nikdy nebudeme, je naší povinností prosazovat šáriju, zvýšit úroveň islamismu“ …pro Západ, a další lidskoprávní organizace však formuloval větu tak, aby se zalíbila ač ji myslel úplně jinak, a co na to Západ? samozřejmě, mu na to ihned skočí, protože naivita a podřízenost islámu nezná mezí…stačí jen slůvko demokracie z huby islamistického tyrana a je miláčkem Západních humánních srdcí …hanba….

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv