… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egypt zakázal shromažďování více než 10 osob bez úředního povolení 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

EgyptProzatímní prezident Egypta Adlí Mansúr (Adly Mansour) vyhlásil předevčírem dekret, jímž se zakazují veřejná shromáždění více než 10 osob bez předchozího úředního povolení. Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty a vězení. Dekret současně zmocňuje bezpečnostní síly k rozhánění nepovolených shromáždění.

Cílem zákona je zlomit demonstrace stoupenců Muslimského bratrstva, trvající takřka bez přerušení od sesazení islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi) vojenským převratem z 3. července 2013.

Prezidentský dekret omezující shromažďování se nicméně stal terčem ostré kritiky jak ze strany islamistické opozice, tak i některých stran a hnutí, které dosud podporovaly prozatímní vládu. Kritici novému zákona vyčítají silné omezení svobody shromažďovací a svobody projevu a označují jej za hrozbu přechodu Egypta k demokracii a krok proti duchu protestního hnutí za demokracii, které na jaře 2011 vedlo k pádu letitého vládce země, prezidenta Husního Mubáraka (Hosni Mubarak).

Vláda naopak tvrdí, že zákon je nezbytný k obnovení bezpečnosti a stability země a pomůže jejímu hospodářství, což jsou argumenty, na které slyší veřejnost.

„Bez bezpečnosti a stabilního politického prostředí zde nebude (funkční) ekonomika ani nyní ani v budoucnu,“ prohlásil předseda prozatímní vlády Házim al-Bibláví (Hazem el-Beblawi).

Dekret podpořil také velitel egyptské armády a šedá eminence současného prozatímního režimu, ministr obrany generál Abdel Fatáh al-Sisi s tím, že politické skupina mají očekávání, „která neodpovídají realitě v níž Egypt žije a které čelí“, přičemž zdůraznil bezpečnostní hrozby včetně bojů s islamisty na Sinajském poloostrově, při nichž v posledních týdnech zahynulo několik desítek vojáků.

Ministr vnitra Muhamad Ibrahím Mústafa (Mohammed Ibrahim Moustafa) argumentoval tím, že zákon nebrání v konání mírumilovných shromáždění. Je nutné ale s třídenním předstihem požádat o povolení, přičemž podle kritiků lze povolení odmítnout velmi snadno a je poté nutné o něj soudit.

Armádou podporovaná prozatímní vláda mezitím pracuje na obnovení normálního politického režimu v zemi. V lednu 2014 by se mělo konat celonárodní referendum o změně ústavy a během roku pak nové prezidentské a parlamentní volby.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv