… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Humanitární pomoc pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě 3.73/5 (74.67%) 15 ohodnocení

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout schválil dne 1. listopadu 2013 humanitární pomoc ve výši 2,5 mil. Kč na program potravinové pomoci UNRWA (Organizace OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě). Pomoc je určena pro zranitelné rodiny palestinských uprchlíků v Gaze, na Západním břehu i v zemích postižených syrským konfliktem. Vedle dlouhodobých rozvojových programů zaměřených na sociální, zdravotní a vzdělávací oblast zajišťuje UNRWA uprchlíkům, kteří jsou ohroženi podvýživou, pravidelné dodávky rýže, mouky, cukru, oleje a sušeného mléka. Do tohoto programu je aktuálně zapojeno na 300 tisíc lidí.

11 reakcí na Humanitární pomoc pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě

 • ari napsal:

  To je dokonale přiblblá zpráva,stejně jako celý program UNRWA. Potravinová pomoc zemím kde je jídla dost.A pokud neni, tak ať teroristi složí zbraně a jdou pracovat – bez práce nejsou koláče. No trabacho no bojo, companeros.Navrhuji to dát našim, co jsou opravdu v pr….

 • Scooolie napsal:

  Není nad to, když se otiskne zpráva bez komentáře. Protože jak tohle komentovat? 🙄

  Možná by nebyl od věci dotaz na pana ministra Kohouta, proč ta pomoc nešla skutečným uprchlíkům, kteří skutečně trpí nouzí – třeba těm ze Sýrie, kteří přežívají v Jordánsku, Turecko, Libanonu nebo Iráku…

  • Hana Mayer napsal:

   Nevím, jak by jste to chtěl komentovat, ČR splnila to co asi již před tím někdo slíbil. Jídlo se jistě k hladovým dostane, protože hladových je vždy mnoho. Otázka je prostřednictvím koho a komu pak budou vděčni a jakým způsobem tuto vděčnost dají najevo anebo budou přinuceni dát najevo.

   • Scooolie napsal:

    Komentovat se do dá různě a někdy i neslušně. V situaci, kdy ve světě umírají denně lidé hlady, ČR z našich daní (i když pravda, nejde o žádnou závratnou sumu) financuje lidi, kteří hlady netrpí.

    O vděčnosti nemluvě, tu při darování jídla hladovým nikdo nemůže a priori čekat – pokud jsou snad vděční, pak je to bonus navíc, nikoliv něco, s čím by se dalo počítat, a jejich vděčnost zpravidla patří konkrétní osobě, která jim dárek dá, neb cosi jako UNRWA nebo ČR jsou pojmy ryze abstraktní…

    Samozřejmě je to diplomatické gesto, které jak už jsem říkal nevyjde příliš draho. Nicméně stejně je to výsměch skutečným uprchlíkům třeba právě z té Sýrie.

 • Vader napsal:

  Není to jednoduché. Rozhodně je tento typ pomoci lepší, než posílat do Ramalláhu a Gazy peníze. Pokud by se potraviny podařilo doručit potřebným a ne individuím nad nimi, pak je to počin chvályhodný.
  Jenže… kde na světě potravinová pomoc opravdu skončí u potřebných namísto těch nad nimi? Zejména v případu Gazy to působí spíše jako gesto.
  Ve světle mainstreamového mediálního obrazu je samosebou žábou na prameni zlý okupantský Izrael. Nikdo (nebo téměř nikdo) nevěnuje pozornost takovým detailům, jako je totální nadvláda Hamásu v Gaze (bez přítomnosti jediného Izraelce, která terorizuje i samotné Araby v pásmu), mírně lidštěji se tvářící kluci fatáhovští, nebo naprosto chaotický stav Sýrie.
  Nezbývá než zbožně doufat, že alespoň trošička potravin opravdu skončí u potřebných. Bylo by to fajn.

  • Scooolie napsal:

   Přesně tak. Samotné zaslání podpory tzv. „palestinským uprchlíkům“ je diplomatický počin, políček Izraeli, kterým se mj. říká, že 1) i 65 let po Válce o nezávislost existují nějací „uprchlíci“, které jako uprchlíky uznáváme, 2) potřebují naši pomoc, neb trpí nouzí.

   Proč ovšem se stejnou logikou neposíláme pomoc „uprchlíkům“ např. z řad sudetských Němců, chorvatských nebo kosovských Srbů, osetských či abcházských Gruzínů, to netuším.

   65 let po válce už se nelze ohánět statusem uprchlíka pro sebe, své děti, jejich děti a děti dětí dětí… Je to komické, protože s takovýmto přístupem by dnes v 80milionovém Německu žilo nějakých 50 milionů „sudetských uprchlíků“… Tzv. „palestinští uprchlíci“ jsou prostě profesionální parazité na sociální pomoci poskytované světem. Profesionální uprchlíci.

 • boh napsal:

  V první polovině října jsem byla v Izraeli a proběhla tam zpráva o objeveném tunelu z pásma Gazy, který ústil na území Izraele do blízkosti kibucu (jehož jméno jsem zapomněla). Tunel byl (pokud si dobře pamatuji) až v 18 metrové hloubce, byl vybaven telefonním spojením, elektrickým osvětlením a bylo v něm zajištěno množství výbušnin. Izrael samozřejmě tunel zlikvidoval a s okamžitou platností zastavil dodávky stavebního materiálu do pásma Gazy. Dalšího komentáře (např. o tom, kolik potravin se mohlo pro obyvatele Gazy nakoupit namísto hloubení tunelu) jistě netřeba.

 • Ripper napsal:

  pořád dokola, pošleme tam náké jídlo, nebo peníze at máme čisté svědomí, že pomáháme, dělá to celá EU, USA všichni…ALE: neuvědomují si, že takhle problém se nevyřeší, jen prohloubí, jakož palestinská autonomie je úrodný kraj, stejně jako africká pole, takže potraviny nejsou na místě, každý stát se má postarat o své obyvatele, pokud tak neučiní on, není důvod zachranovat jeho lid zvenčí, USA lpí na demokracii, stejně jako EU, tak sakra at podporují demokratické státy /izrael/ a ne teroristické enklávy /plastelína/ …

  • ari napsal:

   No a to je přesně ono. Pošleme potraviny tam kde je jídla dost. To není humanita, to je plýtvání veřejnými zdroji na podporu současných a budoucích vrahů.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2013
Po Út St Čt So Ne
« Říj   Pro »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv