… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Írán se dohodl s velmocemi o svém jaderném programu 4.17/5 (83.33%) 6 ohodnocení

jaderný ÍránJednání Islámské republiky Írán na straně jedné a pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN (Rusko, USA, Číny, Francie, Velká Británie) a Německa na straně druhé vyústila v předběžnou dohodu o utlumení íránského jaderného programu. Podle dohody Islámská republika nebude obohacovat uran na 20 %, ale jen na 5 %, umožní inspekce svého jaderného programu a dojde naopak ke zrušení některých sankcí vůči ní.

Prezident USA Barack Hussein Obama dohodu ocenil jako „první důležitý krok k komplexnímu vyřešení“ sporu o íránský jaderný program.

Dohodu uvítala také vláda v Teheránu, Izrael se dohodou naopak cítí zrazen a ohrožen.

Podle předběžné dohody nebude Islámská republika dále rozšiřovat svůj jaderný program, zastaví obohacovací uranu na 20 %, přičemž už existující zásoby 20% uranu zneškodní tím, že míru obohacení sníží pod 5 % anebo ho přemění, aby nebyl použitelný pro další obohacování. Írán také slíbil, že nebude zvyšovat zásoby uranu obohaceného na 3,5 a více procent, tyto zásoby si však smí ponechat.

Nemají být ani instalovány jakékoliv další nové centrifugy na obohacování nebo budována jiná zařízení na obohacování. V provozu ale smí zůstat přibližně polovina z centrifug instalovaných v jaderných zařízeních Natanz a Fordo (Fordow).

Islámská republika také slíbila, že nebude zavážet další palivo ani instalovat nová zařízení v reaktoru na těžkou vodu v Araku.

Írán také souhlasí s rozsáhlými inspekcemi svého jaderného programu. Nutno připomenout, že takovéto souhlasy už zazněly i v minulosti, ale sliby nebyly dodrženy.

Podle Obamy současná předběžná dohoda má být výchozím rámcem pro komplexní dohodu, jíž by mělo být dosaženo během nadcházejícího půl roku. Pokud by Islámská republika předběžnou dohodu neplnila, pak jsou podle Obamy USA připraveny obnovit tlak. Nyní ale „není vhodná doba“ na další sankce dodal americký prezident, čímž naznačil, že by případný zákon o zpřísnění sankcí vetoval.

Izrael je dohodou, která v podstatě uznává íránský jaderný program, hluboce zklamán.

Jedna reakce na Írán se dohodl s velmocemi o svém jaderném programu

  • jr.buchar napsal:

    Obamu byl Izraeli čert dlužen. Vzalo to velmi nepěkný obrat podepsáním této „předběžné“ smlouvy. O evropských mocnostech si Izrael jistě nedělal už dávno iliuze, ale ztráta důvěry v USA, která se tímto značně prohloubila, ta se bude hojit po generace. Zhojí-li se vůbec někdy…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv