… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Bude Írán přijat do Rady bezpečnosti OSN? 4.00/5 (80.00%) 16 ohodnocení

OSNRozdíl v postoji Spojených států a Francie v otázce íránské jaderné bomby je dán především geografickou polohou. Administrativa Spojených států se rozhodla, že Írán je daleko a až dokončí jaderné zbraně, bude důležitým trhem pro americké zboží. Není žádnou novinkou, že slovo současného amerického prezidenta nic neznamená. Jen před několika měsíci sliboval před izraelskými studenty, že nepřipustí, aby se Írán ozbrojil jadernými zbraněmi, nyní dělá vše pro uvolnění mnoha ekonomických prostředků pro jaderné vyzbrojení Íránu.Naproti tomu íránský režim s úsměvem deklaruje své právo na obohacování uranu a své právo na plutoniový reaktor v Araku. 1800 íránských odstředivek zůstává režimu plně k dispozici. Írán se nerozhodl a nedeklaroval, že zanechá útoků na velvyslance přímo ve Spojených státech, otázka plánované vraždy saúdského velvyslance se na jednáních vůbec neřešila. Írán neuvolnil svá drakonická opatření proti svým vlastním lidem, nezakázal hesla „smrt Americe“ a „smrt Izraeli“ na vládních demonstracích a ani to nebylo tématem na jednání ministrů zahraničí. Íránské revoluční gardy také zůstávají v plné zbroji zásadní bojovou silou v Sýrii, zatímco Spojené státy stahují své síly z oblasti.

V rámci celého lesku a krásy současných ženevských jednání zapadla zpráva, že se Saúdská Arábie začala zajímat v Pákistánu o nákup jaderných zbraní.

Jednání v Ženevě jsou zkrátka tak vzdálená realitě, jak jen vůbec mohou být. Íránský režim ví, že jde o přijímací večírek, který stálí členové Rady bezpečnosti OSN přichystali Íránu. Je v podstatě jedno, zda jde o hloupost, naivitu nebo úmysl. Skutečným obsahem jednání doposud bylo a je přijetí íránského jaderného programu s kosmetickými změnami a následné přijetí Íránu mezi skupinu nejmocnějších států světa.

To vše, jak je na takových konferencích zvykem, má být provedeno v zájmu míru za našich dní. Francie se proti tomuto míru momentálně dovolila postavit, protože jí je vzhledem k její geografické poloze zřejmé, že takový mír určitě nebude mírem pro ni. Doufejme, že jim to vydrží. Íránský režim již formuloval osobní výhrůžku francouzskému ministru zahraničí a americká administrativa dala jasně najevo, co vše může svým postojem Francie ztratit.

 

2 reakce na Bude Írán přijat do Rady bezpečnosti OSN?

  • Peter Franek napsal:

    Nic se nedomluvilo, žádné sankce se nezmírnili, Obama i Kerry každý den telefonují do Jeruzaléma a ujišťují Izrael o své podpoře.. Tak co se děje?

    • Tomáš Kolský napsal:

      Máte pravdu, že se nic nedomluvilo. Nicméně to nic nemění na věci, že ta jednání a s nimi spojené deklarace administrativy Spojených států jsou odtržené od reality. Zatímco íránský režim deklaruje, že má právo na svůj jaderný program, který nelze chápat jinak než vojensky, Spojené státy deklarují, co vše by chtěli Íránu poskytnout.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv