… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Každý turista či host se může stát archeologem v Jeruzalémě 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

Hora Scopus foto Wikipedia

Hora Skopus foto Wikipedia

Jeruzalémské údolí Emek Curim (Údolí skal), pod horským hřebenem hory Skopus, je místem stojícím mimo pozornost nejen českých turistů. A přece tu v celkem nenápadném stanovém hangáru probíhá už skoro deset let možná nejzajímavější archeologický průzkum v Izraeli.Na první pohled tu není nic pozoruhodného. Nadohled odsud však stojí komplex Chrámové hory. Ten zůstal i po osvobození města v roce 1967 v držení  rady Waqf, která dodnes vládne tomuto nejsvatějšímu místu židovství. Rada Waqf určuje, kdy mohou nemuslimové na horu vstoupit, zakazuje jakékoli nemuslimské modlitby a dokonce průvodcům vykládat o tom, že tu stával 1. a 2. chrám. Z politických důvodů totiž popírá existenci obou chrámů a proto také nedovoluje žádný archeologický průzkum místa, neboť by tuto existenci dokázal. Na konci 90. let minulého století sem dokonce povolala bagry a nechala vyvézt téměř 400 nákladních aut zeminy z jihovýchodní části hory, aby dala udělat z podzemních herodiánských prostor, křižáky nazvaných Šalamounovy stáje, mešitu. Tuto zeminu dala vyhodit jako stavební odpad právě v Emek Curim a na dalších místech. Archeologický tým pod vedením předního izraelského archeologa Gavriela Barkaje nechal všechnu tuto půdu soustředit právě v údolí Curim, které bylo nedlouho předtím vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí.Od roku 2004 tu probíhá prosívání půdy tzv. mokrou cestou, tedy proudem vody. To je metoda, při níž lze objevit i to, co by snadno ušlo lidskému zraku. Unikátnost celého projektu je ještě umocněna tím, že sami návštěvníci (turisté, školní výpravy) tu pod dohledem archeologů mohou až dvě hodiny sami prosévat hlínu. Jedinečný je tak i počet účastníků jednoho archeologického projektu – ne pár desítek lidí, ale dnes již 150 tisíc. To nám připomíná biblické verše: „Ty povstaneš a slituješ se nad Sijónem. …Vždyť tvým služebníkům je v něm milý každý kámen a nad sutí z něho je přepadá lítost.“ (Ž 102, 14-15). Ač je pro archeologii zásadní znalost umístění nálezu v určité vrstvě, mají nedocenitelnou hodnotu i tyto nálezy, u nichž nevíme, ze které vrstvy přesně pocházejí.

Arch

Mokrým prosíváním bylo nakonec nalezeno víc předmětů, než jaké bylo i to nejoptimistější očekávání odborníků. Díky nim máme i více informací o Chrámové hoře a jejích dějinách. Zatím byly nalezeny dva miliony (!) keramických střepů od doby 1. chrámu do současnosti, 190 tisíc úlomků zvířecích kostí, 700 keramických dlaždic či jejich úlomků, 15 tisíc úlomků mramoru, 9 tisíc kovových předmětů, 5 tisíc mincí a obrovská spousta jiných nálezů (700 korálků, přes 1500 úlomků náramků, 4 tisíce hřebíků, 180 závaží, 130 hracích kostek…).

Z nejdůležitějších nálezů jmenujme bulu s hebrejským nápisem, zmiňujícím jeruzalémský kněžský rod Imer, minci ze druhého roku povstání proti Římanům s nápisem Svobodu Sijónu a o rok starší minci s nápisem Svatý Jeruzalém na líci a nápisem půlšekel na rubu. Tato mince je částečně poničena požárem, nejspíše toho při zničení Chrámu Římany roku 70. Byly nalezeny také různé architektonické detaily z doby byzantské (části hlavic korintských sloupů, úlomky střešních tašek a veliké množství kostek mozaiky), které spolu s velkým množstvím mincí z téže doby vyvracejí dosud zažitý názor, že byla Chrámová hora tehdy pustá. Ve skutečnosti tu musely stát důležité budovy, jež dali zbourat umájovští chálifové před stavbou Skalního dómu a mešity Al-Aksá.

Zatím zhruba polovina zeminy zůstává neproseta a tak mnoho nálezů čeká na svého objevitele, kterým se můžete stát i vy! K místu lze dojet městskými autobusy 19, 65 nebo 69 na jižní kraj univerzitního kampusu na hoře Skopus a odtamtud sejít asi čtvrthodinovou procházkou do údolí.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv