… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Obama: Bibi Netanjahu je osina v prdeli… 4.61/5 (92.22%) 18 ohodnocení

Binjamin Netanjahu a Barack Obama

Binjamin Netanjahu a Barack Obama

Je známo, že předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a prezident USA Barack Obama nemají dobré vztahy, nicméně zdá se, že jsou ještě horší, než si mnozí mysleli.

Včera vyšla kniha „Double Down“ novinářů MSNBC Marka Halperina a Johna Heilemanna, která odhaluje příběh kampaně a voleb prezidenta USA v roce 2012 a obsahuje mimo jiných i Obamovo vyjádření o Netanjahuovi.

„Všichni víme, že Bibi Netanjahu je osina v prdeli“ („We all know Bibi Netanyahu is a pain in the ass“),“ prohlásil prý Obama rok před volbami při diskusi se svými poradci o izraelsko-arabském konfliktu.

Jedná se o jediný případ, kdy je Izrael nebo jeho premiér v 499stránkové knize zmíněn.

Napětí mezi Obamou a Netanjahuem se táhne léta a zvýšilo se poté, kdy během prezidentských voleb v USA izraelský premiér učinil několik gest, které bylo možno vyložit jako podporu Obamova republikánského soupeře Mitta Romneye.

Američané naopak podpořili postoje levicových opozičních stran vymezujících se proti Netanjahuovi v letošních izraelských parlamentních volbách. Jen několik dní před volbami Obamovi blízký novinář Jeffrey Goldberg z The Atlantic napsal, že prezident opakovaně prohlásil, že Izrael „neví, co je pro něj dobré“ a že Netanjahu „vede zemi k takřka totální izolaci“, kdykoliv povolí novou výstavbu v Judeji, Samaří a hlavním městě Jeruzalémě.

Už během Obamova prvního funkčního období informovala francouzská média o konverzaci mezi Obamou a tehdejším prezidentem Francie Nicolasem Sarkozy, kdy Sarkozy prohlásil, že nemůže Netanjahua vystát a že je lhář, na což mu Obama odvětil: „Tebe naštval, ale já s ním musím jednat každý den!“

USA oficiálně hrají roli nestranného zprostředkovatele mírových jednání mezi Izraelem a Palestinskou správou.

3 reakce na Obama: Bibi Netanjahu je osina v prdeli…

  • Tomáš Kolský napsal:

    Formulace knihy převzatá do titulku je značně odpudivá, ale je otázkou, k čemu to celé je ve chvíli, kdy se Obamova administrativa odhodlala bojovat na mezinárodní scéně za íránskou jadernou bombu. Obamovy vztahy s Netanjahuem jsou vedlejší, Obama se vyprofiloval jako jednoznačný odpůrce Izraele. A nyní plní poptávku íránského režimu. Dělá přesně to, co před několika měsíci v Izraeli slíbil, že neudělá.

  • vorlicek.p napsal:

    Je smutné číst jak se tenhle líbivý pozér vyjadřuje o svém spojenci. Jen aby se mu ta podpora různých zákeřných režimů škaredě nevymstila. Až bude v Bílém domě republikán tak se to napraví. USA Izrael potřebují a celý svobodný svět taky!

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv