… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Rabín Stav žádá soupis uznaných rabínů v diaspoře 5.00/5 (100.00%) 8 ohodnocení

rabín David Stav

rabín David Stav

Rabín David Stav ředitel organizace Tzohar, která usiluje o uvolnění přísných administrativních opatření Vrchního rabinátu Izraele a také neúspěšný kandidát na funkci vrchního aškenázského rabína požádal během schůzky s vrchním rabínem Davidem Lauem, aby rabinát vydal seznam státem uznaných zahraničních  rabínů, kteří jsou autorizovaní uznat podle židovských zákonů (halachy) a zákonů státu Izrael žadatele židem. Seznam takových rabínů je velice důležitý, protože by umožnil většimu počtu žadatelů (nikoli výlučně konveritů, ale i židů členů židovských komunit v diaspoře) snazší přistěhování do Izraele, aniž by se museli podrobit mnohdy časově náročnému a nepříjemnému byrokratickému procesu.

Tzohar upozorňuje na to, že v Evropě a Severní Americe působí stovky rabínů, ale jejich kvalifikace posuzovat kdo je žid a kdo není je dosud nejasná. Ustanovení o tom, kdo se může přistěhovat do Izraele jako žid a získat statut přistěhovalce nejsou jednoznačně definována . Tato situace podle Tzoharu může vést k rozdělení židovstva na ty, kteří žijí v Izraeli a ty, kdo žijí v diaspoře. Víme, že tato situace nevznikla vinou rabína Laua, on ji zdědil, ale přesto odpovědnost za ní je v rukou Vrchního rabinátu Izraele. Problém se týká také mladých lidí, kteří se přistěhovali do Izraele a chtějí se tam oženit anebo vdát. Často musejí doložit své židovství dokumentem od rabína z místa jejich původu, ale v posledních letech rabinát velmi omezil počet rabínů, kteří mají oprávnění takové potvrzení pro uzavření sňatků, vydávat.

Vrchní rabinát hodnotí sňatky, rozvody, konverze a další záležitosti podle Židovského práva. Tzohar se domnívá, že v diaspoře je více rabínů, kteří jsou schopni dostát požadavkům Vrchniho rabinátu, ale tento je často nepovažuje za dostatečně věrohodné. Podle informace Tzoharu, dosud nikdy nebyl publikován soupis takových rabínů. Proto Tzohar žádá, aby byl seznam těchto uznaných rabínů publikován a současně uveřejněna kritéria podle kterých jsou izraelským Vrchním rabinátem uznávaní. Tím by se do značné míry usnadnil proces imigrace.

Protože tato problematika je velice závážná, žádá Tzohar, aby stávající seznam rabínů z diaspory byl co nejdříve uveřejněn, protože Vrchní rabinát s ním jistě denně pracuje, uzavírá své prohlášení organizace Tzohar. Toto prohlášení bylo odesláno na Vrchní rabinát před dvěma měsíci, ale odpověď dosud nebyla doručena. Aktivity Tzoharu jsou součástí návrhu zákonodárcům o změnách v systému sňatků a konverzí, které byly předloženy v Knessetu.

 hm

Článek je překladem z portálu Arutz Sheva a to Tzohar: Release List of State-Approved Diaspora Rabbis

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv