… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zákaz obřízky znamená vyhnání židů 5.00/5 (100.00%) 23 ohodnocení

Anne Lindboe

Anne Lindboe

Rabín Menachem Margolin, generální ředitel Evropské židovské asociace (European Jewish Association – EJA), nazval připravovaný zákaz obřízky chlapců  v Norsku de facto vyhnáním židů z Norska. Zákaz obřízky  v Norsku  podporuje i ombudsmanka pro práva dětí v Norsku Anne Lindboe, která nazvala obřízku z jiných, než lékařských důvodů „ohrožením lidských práv a šarlatánstvím“. Rabín Margolin řekl, že i nežidovské lékařské autority považují obřízku chlapců v kojeneckém věku za příspěvěk k prevenci před některými nemocemi. A v neposlední řadě se židé již více než 3000 let podrobují obřízce a žádná traumata z toho nepramení. Kromě toho se v Norsku provádí přibližně 7 obřízek v roce. Navrhovaný zákon, který by zakazoval obřízku v Norsku je součástí propagandy, která má zakázat obřízku v zemích EU ale pronikla již také za oceán do Kanady. Bývalý poslanec Knessetu profesor Arje Eldad během diskuse k tématu sarkasticky prohlásil, že Evropská unie konečne zjistila jaké je  největší  ohrožení děti na celém světě. Navrhovaný zákaz obřízky v Norsku je podle všeho součástí antisemitských nálad v Evropě a v Norsku obvzláště. Zajímavé ovšem na problému je, že se zde nehovoří o obřízce muslimů. Buď je v případě připravovaného zákona uvažováno pouze o zákazu pro židy anebo zákonodárci předpokládají, že muslimové dají svým synům na výběr zda se chtějí anebo nechtějí obřezat ve věku 13. let. To je ovšem iluzorní.

foto: Wikipedia

 

 

4 reakce na Zákaz obřízky znamená vyhnání židů

 • pyrophoros napsal:

  Obřízka je pěkný příklad sociokulturní adaptace na život v poušti či obecně nedostatek vody určené k omývání těchto částí těla přispívající k zamezení rozšiřování např. bakteriálních ohnisek. Lpění židovské populace na této tradici i při úrovni dnešní hygieny může snad být ze společenskokulturního hlediska pochopitelné, ale naopak by mělo být i z druhé strany pochopeno odmítání této praktiky v jiných populacích. Umím si představit, že např. v Izraeli by byly naopak potlačovány tradice jiných kultur zasahující do podoby těla nejen novorozenců, ať už by se jednalo o zákroky jako ženská obřízka, postupné protahování krků dívek nebo např. vkládání předmětů do kůže viděné v některých kulturách (uznávám, že jsem v rámci názornosti uvedl poměrně extrémní případy).

  • Tomáš Kolský napsal:

   Dnešní západní hygiena ani dnešní zdravotnictví není schopno zcela řešit šíření virů rakoviny děložního čípku ani AIDS. Ukazuje se, že i dnes je obřízka významným nástrojem proti šíření těchto nemocí. To samozřejmě ale není důvod, proč Židé obřezávají své syny.

   Tím důvodem je samozřejmě smlouva, kterou Hospodin dal izraelskou zemi izraelskému národu. Mnoho Evropanů tuto smlouvu veřejně haní či popírá, a je proto pochopitelné, že vystupují i proti obřízce.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv