… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Fars: Saúdové a Izraelci chtějí nový „supervirus“ proti íránskému jadernému programu 4.92/5 (98.33%) 24 ohodnocení

Saúdsko-izraelská spolupráce proti íránskému jadernému programu (autor koláže: Fars)

Saúdsko-izraelská spolupráce proti íránskému jadernému programu (autor koláže: Fars)

Saúdská a izraelská zpravodajská služba společně vyvíjejí počítačového červa „mnohem ničivějšího“, než byl malware Stuxnet, aby sabotovali íránský jaderný program. Tvrdí to zpráva íránské polooficiální tiskové agentura Fars, kterou ihned převzala ruská zpravodajská televize RT (Russia Today) a v rámci propagandistické války ji šíří do světa.

„Šéf saúdské špionáže prince Bandár bin Sultán bin Abdulazíz al-Saúd a ředitel izraelské zpravodajské služby Mosad Tamir Pardo vyslali své zástupce na setkání do Vídně 24. listopadu, aby posílili spolupráci obou stran při zpravodajských a sabotážních operacích proti íránskému jadernému programu,“ cituje Fars anonymní údajný zdroj blízký saúdské zpravodajské službě.

Podle tohoto údajného zdroje prý jednou z hlavních metod, o níž se jednalo, byla „výroba malware horšího než Stuxnet.“ Realizace plánu by prý zabrala mnoho času a náklady by byly okolo 1 milionu dolarů, tedy něco přes 20 milionů korun. Plán prý navrhl Izrael a Saudie ho uvítala.

Počítačový virus Stuxnet, odhalený v roce 2010, úspěšně sabotoval íránský program obohacování uranu. Kdo je autorem Stuxnetu není zcela jisté, nicméně podle odborníků se jedná o značně pokročilý software, který nebyl vytvořen skupinou amatérských tvůrců, ale spíše na „státní úrovni.“

Podle zběha z Národní bezpečnostní služby (NSA) USA Edwarda Snowdena byl červ vytvořen ve spolupráci USA a Izraele.

Fars tvrdí, že princ Bandár se už dříve osobně sešel s Parden v jordánské Akabě, což zkritizoval saúdský korunní princ Salman bin Abdulazíz, který dává přednost nepřímým a utajeným stykům s Izraelci.

Přestože Saúdská Arábie oficiálně zdrženlivě uvítala dohodu skupiny 5+1 s Íránem o jeho jaderném programu, byl to právě princ Bandár, kdo ji označil za „zradu Západu.“ To prý vyvolalo ostrou kritiku ze strany USA, ministr zahraničí Kerry prý měl dokonce požadovat Bandárovo odvolání a CIA prý zastavila se saúdskou službou spolupráci. Alespoň to tvrdí Fars s odvolání na televizi teroristů libanonského Hizballáhu Al-Manar.

Nepochybné nicméně je, že princ Bandár je zásadním stoupence podpory syrských povstalců proti prezidentu Assadovi, včetně sunitských džihádistů, což mu v íránských médiích vysloužilo přezdívku „Princ teroru“ a vedlo ke sporu Saudie s USA, které se čím dál více snaží od podpory povstalců distancovat.

Riyadh, Tel Aviv Cooperating to Sabotage Iran’s N. Program – zpráva Fars (anglicky)

6 reakcí na Fars: Saúdové a Izraelci chtějí nový „supervirus“ proti íránskému jadernému programu

  • Scooolie napsal:

   Jazyk je živý instrument, vyvíjí se. Buďme hrdí na to, že Eretz.cz je prvním, kdo do češtiny přináší jednoslovný název Saúdské Arábie! Byť se nabízí otázka, zda by to nemělo být místo „Saudie“ (tedy s krátkým „u“) spíše „Saúdie“ (tedy s dlouhým „ú“).

   Čeština zná anglicismy, germanismy, rusismy, tak proč tu nemít navíc jeden hebraismus (סעודיה), ne?

  • cimicak napsal:

   Podle toho jak se dnes cestina komoli, Saudie je jen maly prohresek.
   Podarilo se mi nasbirat na nekolik stranek dlouhy seznam slov a vyrazu, ktere by nemely byt.
   Napriklad z trenera se stal kouc.

   • Scooolie napsal:

    Tak tak. Z ředitele se stal manager a z vůdce leader – což je obzvlášť vtipné v němčině, kde historické reminiscence daly vzniknout současné složenině „Gruppenleader“ (vedoucí skupiny), neb Gruppenführer je stále asociován s Třetí říší…

 • muflon napsal:

  V dřevních dobách dnešní jazykotvorby, mnoho let nazad, jsem byl perplex z výrazu „Česko“. Cugrunt mě odrovnává dodnes. Fakt jsem z něj štajf. Lajk bych mu teda nedal, ale onlajn zdroje i soukromé blogy si jdou svojí cestou. 😀

  • cimicak napsal:

   Cesko zacalo, hned po 1968 invazi, mezi emigranty v lagrech. Tam nekteri Slovaci zacali usilovat o samostatne Slovensko.
   Cesko se uchytilo a pozdeji, kdyz se rozpadlo CSR na dva staty, tenhle vyraz jaksi nejlepe pasoval.
   Tim nejak neocernuji Slovaky. Stalo se a dobre s pamatuji jak.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv