… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Generál Gadi Agmon: Izraelské ‚lidové armádě‘ hrozí zhroucení 5.00/5 (100.00%) 25 ohodnocení

brigádní generál Gadi Agmon

brigádní generál Gadi Agmon

Jeden ze čtyř izraelských mužů a jedna ze tří izraelských žen, kteří jsou způsobilí odvodu, k povinné vojenské službě nenastoupí. Členy podvýboru pro mužstvo a výcvik výboru Knesetu pro zahraniční věci a obranu o tom včera informoval brigádní generál Gadi Agmon, stojící v čele odboru personálního plánování Izraelských obranných sil.

Zatímco se Kneset v posledních měsících soustředil na otázku zavedení odvodů charedim-zbožných, Agmon upozornil na problém vyhýbání se odvodu ze strany ostatních.

Skoro 36 % izraelských žen, které splňují podmínky k odvedení, nenarukuje s odvoláním na své náboženské praktikování, uvedl. Izraelské obranné síly jsou přesvědčené, že většina z nich o svém životním stylu neříká pravdu, dodal.

Zatímco mužům je tradičně poskytována výjimka z povinné vojenské služby z náboženských důvodů jen pokud se věnují celodennímu studiu Tóry, všechny ortodoxní ženy jsou tradičně služby zproštěny. Mnoho ortodoxních žen se nicméně rozhodne ke službě a další vykonají náhradní civilní „národní službu“ (šerut leumi).

Gadi Agmon varoval, že řada žen, které tvrdí, že jsou ortodoxní a že vojenská služba je v rozporu s jejich náboženským životním stylem, ve skutečnosti náboženská není.

Vyšetřovatelé izraelské armády tvrzení žen o jejich náboženském zaměření prověřují, upozornil. Ženy, které jsou podezřelé z nepravdivých tvrzení, jsou zvány k výslechům – a ve dvou třetinách případů se přiznají, že lhaly, dodal.

Generál Agmon dal také najevo obavy z klesajícího počtu izraelských mužů, nastupujících k základní vojenské službě. „Okolo jedné čtvrtiny mužů, kteří mají povinnost narukovat, nenarukuje,“ sdělil podvýboru. „Tento trend, pokud bude pokračovat během příštího desetiletí, může vést ke zhroucení modelu ‚lidové armády.’“

Poznamenal, že 14 % mužů má odklad vojenské služby kvůli celodennímu studiu Tóry, další pak neslouží z důvodů zdravotních, ať už fyzických či psychických.

Podle Agmona je obava, že někteří muži si kvůli vyhýbání službě opatřují falešné psychologické zprávy. Podezření vzbudil citelný nárůst počtu mladých mužů, kteří v posledních letech tvrdí, že nejsou schopni služby kvůli chabému psychickému zdraví a dokládají svá tvrzení zprávami soukromých psychologů.

Poslanci Knesetu během slyšení vznesli nepříjemné otázky ohledně sexuální obtěžování v Izraelských obranných silách a jeho vlivu na službu žen. V centru pozornosti byl nedávný případ, kdy byl ze sexuálního obtěžování několika vojaček obviněn podplukovník, byl soudem uznán vinným, ale dostal jen trest veřejně prospěšných prací, nikoliv vězení.

Poslanec Strany práce (Avoda) Omer Bar-Lev uvedl, že mírný trest je znepokojující a pokud by věc soudil civilní, nikoliv vojenský soud, byl by trest jiný.

Jeho stranická kolegyně, poslankyně Meirav Michaeli, prohlásila, že Izraelské obranné síly nemohou usilovat o prodloužení vojenské služby žen, když nejsou schopné je chránit před obtěžování od nadřízených důstojníků. Existuje přímá spojitost mezi schopností armády zajistit ženám bezpečné, nediskriminační prostředí a schopností žen sloužit, dodala.

 sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to General: ‘People’s Army’ Facing Collapse.

Jedna reakce na Generál Gadi Agmon: Izraelské ‚lidové armádě‘ hrozí zhroucení

  • Hana Mayer napsal:

    Konečně někdo vyslovil nahlas, co všichni vědí, ale nikdo to nechce přiznat.. Doufám, že to někdo nesmete ze stolu jako propagandu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv