… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael zdvojnásobuje daň z nemovitosti z prázdných bytů 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

Tel Aviv

Tel Aviv

Finanční výbor Knesetu 9. prosince 2013 jednohlasně schválil zdvojnásobení daně z nemovitosti (arnona) u prázdných bytů, kterých je podle odhadu okolo 47 tisíc.

Podle nového zákona bude byt považován za prázdný, pokud bude neužívaný po 9 po sobě jdoucích měsíců anebo po 9 měsíců za jeden daňový rok od 1. ledna do 31. prosince. Nová pravidla nabývají účinnosti 1. ledna 2014. Cílem zákona je přimět vlastníky prázdných bytů v centrech měst, aby je buď prodali anebo pronajali.

Předseda finančního výboru izraelského parlamentu, poslanec Židovského domova (Bajit Jehudi) Nisan Slomiansky k přijetí zákona prohlásil: „Finanční výbor si dal za cíl pomoci při řešení bytové krize mimo jiné tím, že tlačí na užívání bytů v centrech měst a zvýšení nabídky nájemních bytů.“

Výbor doufá, že odstraněním prázdných bytů dosáhne hned dvou cílů. Jednak, že se zmírní izraelská bytová krize, kdy i ve třetím čtvrtletí roku 2013 pokračuje růst cenové bubliny na trhu nemovitostí. A dále pak že poklesne počet „čtvrtí duchů“, kde v centrem velkých izraelských měst žije jen málo lidí.

Pronájem bytu na dobu v řádu měsíců ve velkých městech může být ve velkých městech dražší, než jejich koupě. Byty k pronájmu jsou v Izraeli nabízeny takřka výlučně drobnými soukromými vlastníky, na rozdíl od USA a dalších zemí neexistují takřka žádné byty, které by byly měly v majitelé měli jen za účelem pronájmu.

Nedostatek bytů k pronájmu je naléhavý především v Jeruzalémě, Tel Avivu, Netanji a dalších velkých městech, kde nejlepší domy a byty skoupili cizinci jako investici nebo jako k rekreačním účelům, kdy v nich žijí jen několik týdnů ročně.

Nová pravidla zdvojnásobení daně z prázdných bytů schválil ministr vnitra Gideon Saar již v květnu, následně se čekalo na souhlas ministra financí Jaira Lapida (Yair Lapid).

Zvýšení daně přivítal místostarosta Jeruzaléma Dov Kalmanovič (Dov Kalmanovich) z Bajit Jehudi s tím, že je obzvlášť významné právě v hlavním městě, kde je zhruba 11 tisíc bytů, které jsou využívány sotva dva týdny v roce. Většinu těchto bytů vlastní Židé, žijící v zahraničí, kteří do Jeruzaléma jezdí jen na svátky.

„Tato skutečnost má přímý vliv na cenu nájmů v hlavním městě. Většina (prázdných) bytů je v nejdražších čtvrtích, v Rechaviji (Rehavia) a Talbije (Talbieh). Mladé páry jsou nucené platit vyšší nájemné,“ prohlásil s tím, že zvýšení daní mladým pomůže.

„Hodně lidí po celém světě došlo k závěru, že se vyplatí vlastnit byt v Jeruzalémě a platit za něj daň, i když v něm nežijí. Nyní si to budou muset dvakrát rozmyslet,“ předpovídá.

Podle statistických údajů žilo v roce 2012 67,9 % Izraelců v domech a bytech, které vlastnili, a 26,9 % v pronajatých.

 sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článků Tax On Empty Apartments Doubled by Finance Committee a Jerusalem Hopes for End to ‘Ghost Apartments’.

3 reakce na Izrael zdvojnásobuje daň z nemovitosti z prázdných bytů

 • gugi napsal:

  Maje háfo bytů (3 😎 ) v T.A. budu řešit nastalou situaci následovně: zorganizuji si permanentní okružní pobytový zájezd po svých bytech, přičemž v jednom každém budu pobývati cca 4 měsíce…. 😆 Aneb 4 měs. na Arlosoroff, další 4 měs. na Allenby, atd… Zbývající neobývané tak budou opuštěny vždy jen 8 měsíců… 😆 😆 Opravte mne jestli se pletu, dost mi na tom záleží… 😀 😀

  • Scooolie napsal:

   Předpokládaje, že izraelští financové lpí na přesné liteře zákona stejně jako jejich kolegové kdekoliv na světě, mám za to, že stačí, když v každém z Vašich bytů budete bydlet přesně 3 měsíce + 1 den. A zbude Vám tudíž i něco málo času na výlet do Prahy 😎 Nutno ovšem ony měsíce počítač dle občanského, ne židovského kalendáře (neb drobný rozdíl v délce měsíců by mohl mít důsledky daňově vpravdě fatální!) a zejména si vést přesnou evidenci, důkazně podloženou (ideálně třeba účty za rikšu z Ben Gurion Airport 1. února na Allenby, posléze 3. května na Arlosoroff atd., jakož i letenky do Prahy na svátky – počítám, že nebudete riskovat že kvůli Vám nebude ve staré vlasti minjan 😆 )
   Další možností je, že byste v každém bytě bydlel třeba jen 2 měsíce a na zbývající 1 měsíc byste ho někomu (třeba mě…) pronajal za rozumnou cenu (tedy za 3 byty a 3 měsíce bych to viděl tak dohromady na 300 šekelů? Berte, co uspoříte díky mě na daních a že nechci, abyste mi proplácel letenku!) 😎

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv