… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jedná Írán o předání tři strategických ostrovů Spojeným arabským emirátům? 4.94/5 (98.82%) 17 ohodnocení

Írán - Spojené arabské emirátyÍrán a Spojené arabské emiráty jsou blízko dosažení přelomové dohody, podle níž budou tři strategicky významné ostrovy v Perském zálivu – Abú Músa, Velký Tunb a Malý Tunb – obsazené Íránem, vráceny Emirátům. Oznámil to web Defense News s odvoláním na zdroje blízké jednání. Íránské zdroje to ale popírají.

Ostrovy byly vojensky obsazeny na příkaz íránského šáha Mohameda Rézy Pahlavího méně než 48 hodin před vyhlášením nezávislosti Spojených arabských emirátů v roce 1971. Předtím byly do počátku 20. století pod perskou kontrolou a následně pod kontrolou britskou.

SAE zahrnují ostrov Abú Músa pod správu emirátu Šardžá (Sharjah) a Velký Tunb a Malý Tunb pod správu emirátu Rás al-Chajma (Ras al Khaimah).

Hormuzská úžina s ostrovy Abú Músa, Velký Tunb a Malý Tunb

Hormuzská úžina s ostrovy Abú Músa, Velký Tunb a Malý Tunb

Podle Defense News byl návrh dohody na vrácení ostrovů poblíž strategického Hormuzského průlivu, jímž prochází obrovská přeprava ropy, předložen během nedávné návštěvy emirátního ministra zahraničí šejcha Abdalláha Zajeda al-Nahjana (Abdullah bin Zayed al Nahyan) v Teheránu a odpověď sdělil íránský ministr zahraničí Mohamed Džavád Zaríf (Mohammed Javad Zarif) při návštěvě SAE minulý týden.

Defense News na podporu svého tvrzení cituje vyjádření ředitele a výzkumu Institutu pro vojenské analýzy Blízkého východu a Zálivu (Institute for Near East and Gulf Military Analysis) Theodora Karasika. Ten upřesnil, že Íránské Revoluční gardy loni na ostrově Abú Músa zahájily provoz námořní základny se stovkami raket krátkého doletu „k bezpečnostním účelům Teheránu ve vztahu k Hormuzské úžině.“

Podle Karasika bude případná dohoda vítězstvím pro obě strany, kdy Írán se zbaví nepříjemného sporu a otevře se mu možnost silnější hospodářské spolupráce s Emiráty a ty naopak získají uznání svých historických nároků.

Také podle profesora politologie ze SAE Abdela Chálika Abdalláha (Abdel Khaleq Abdullah) by dohoda přispěla ke zlepšení vztahů zemí Zálivu s Íránem. „Existuje více než 40 let trvající spor mezi Íránem a SAE a jakékoliv řešení tohoto sporu je dobrým řešením, pokud se na něm shodnou obě strany. Ukončení tohoto sporu nebude obrovský krok jen pro SAE a Írán, ale přinese také výrazné zlepšení vztahů mezi Íránem a státy Rady pro spolupráci arabských zemí Zálivu, což povede ke snížení napětí v Zálivu. Pokud je to pravda, je to důvod k oslavě.“

Íránský ministr zahraničí Zaríf nicméně jak během Zajedovy návštěvy v Teheránu tak dnes na svém facebookovém profilu popřel, že by se Írán mínil vzdát suverenity nad spornými ostrovy. „Jsme připraveni jednat se SAE o nedorozuměních ohledně Abú Músa,“ citovala jeho vyjádření ze 3. prosince 2013 agentura Fars. Dnes pak agentura Tasnim citovala Zarífovo vyjádření: „Každý by měl vědět, že územní celistvost Íránu není k jednání nebo k obchodování a dokonce i jen spekulování o jednání o íránském území nebo jakékoliv pochybnosti v tomto směru jsou neodpustitelné.“

Teprve budoucnost nám tak ukáže, zda skutečně dojde k zásadnímu zlomu ve vztazích Íránu a Emirátů, nicméně už to, že někteří analytici vůbec připouštějí možnost, že by se Islámská republika sporných ostrovů vzdala ukazuje na vysokou míru očekávání, která je spojená s novým politickým stylem, který Teherán nastolil vůči světu po nástupu prezidenta Rúháního do funkce letos v létě.

Iran, UAE Close to Deal on Hormuz Islands – zpráva Defense News (anglicky)

FM: Iran’s Territorial Integrity Non-Negotiable – zpráva Tasnim (anglicky)

Abu Musa – informace o sporných ostrovech na Wikipedii (anglicky)

Greater and Lesser Tunbs – informace o sporných ostrovech na Wikipedii (anglicky)

Iran–United Arab Emirates relations – informace o vztazích Írán-SAE na Wikipedii (anglicky)

Territorial disputes in the Persian Gulf – informace o územních sporech v oblasti Perského zálivu na Wikipedii (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv