… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Juval Diskin: V Judeji a Samaří je příliš Židů, absence „Palestiny“ je větší hrozbou než jaderný Írán 4.83/5 (96.52%) 23 ohodnocení

Juval Diskin (vlevo) a Benjamin Netanjahu v době, kdy byl první jmenovaný ještě v čele Služby

Juval Diskin (vlevo) a Benjamin Netanjahu v době, kdy byl první jmenovaný ještě v čele Služby

Současný konflikt s palestinskými Araby je pro Izrael větším existenčním nebezpečím, než íránský jaderný program, a v Judeji a Samaří žije příliš Židů. Tak by se daly do jedné věty shrnout nejprovokativnější myšlenky projevu, který včera večer přednesl v Tel Avivu na konferenci při příležitosti 10. výročí tzv. Ženevské iniciativy bývalý ředitel izraelské Všeobecné bezpečnostní služby (Šabak, Šin Bet) Juval Diskin (Yuval Diskin).

Projev, jednoznačně podporující arabské nároky na vznik státu v srdci biblické Země Izrael, okamžitě upoutal pozornost médií a vysloužil si ostrou kritiku osob blízkých předsedovi izraelské vlády Benjaminu Netanjahuovi.

Tzv. Ženevská iniciativa je nezávaznou vizí, předloženou v roce 2003 bývalým izraelským krajně levicovým ministrem a vyjednavačem Josim Bejlinem (Yossi Beilin) a bývalým ministrem arabské Palestinské správy Jásirem Abedem Rabo (Yasser Abed Rabbo) na vznik státu „Palestina“ v Gaze, Judeji, Samaří a v části Jeruzaléma. Ze svých domovů mělo být podle plánu vysídleno více než 100.000 izraelských občanů, Jeruzalém měl být rozdělen a nejsvatější místo judaismu – Chrámová hora, kde stával první a druhý židovský Chrám – mělo být předáno do rukou „Palestiny.“

Návrh neakceptovala izraelská ani palestinská oficiální místa.

„Alternativou k vizi dvou států (tj. Izraele a „Palestiny“), je jeden stát. V takové situaci vize demokratického židovského státu zmizí. Toto je možná poslední možnost k dosažení dvoustátního řešení. Ženevská iniciativa je základem pro dohodu,“ uvedl Diskin.

„Nemůžeme žít v jediném státě mezi Středozemním mořem a řekou Jordán a nemůžeme mít ke konfliktu postoj jako ke granátu pod zadkem, jako má jeden z našich ministrů,“ dodal s odkazem na všeobecně známé prohlášení ministra hospodářství a obchodu a předsedy strany Bajit Jehudi (Židovský domov) Naftaliho Beneta, který letos v červnu odmítl vznik arabského státu a naopak navrhl anexi Judeje a Samaří.

Juval Diskin kritizoval přístup izraelské vlády k současným jednáním s Palestinskou správou a varoval, že čím déle bude konflikt trvat, tím těžší bude nalezení řešení. „Následky absence řešení izraelsko-palestinského konfliktu jsou mnohem existenciálnější, než íránský jaderný program,“ prohlásil s tím, že současná situace v Judeji a Samaří je sudem se střelným prachem.

„Nezdá se, že by se současná vláda snažila změnit trend osidlovacího projektu,“ prohlásil Diskin v narážce na stavění bytů pro židovské obyvatele Judska a Samařska. „Naši přátelé ve světe se vzdávají naděje na řešení formou dvou států pro dva národy. Na Západním břehu je obrovská frustrace. Palestinci cítí, že jim je kraden jejich stát. Brzo palestinské masy ucítí, že neexistuje žádná budoucnost, jen špatná minulost.“

Diskin nicméně přiznal, že počet Židů žijících na územích, která by podle plánu Ženevské iniciativy měla být předána arabskému státu je vysoký – nyní je jich okolo 600 tisíc – takže možnost jejich nuceného vysídlení je komplikovaná.

„Musíme brát v úvahu vztahy mezi Palestinci a jejich arabskými izraelskými bratry. Koncentrace zplodin je tak vysoká, že malá jiskra může vyvolat velký výbuch,“ pokračoval pochmurně.

Současně také vyzval Izrael, aby se stal národem, „který dává přednost svatosti svých lidí před svatostí své země“ a který „nemá pocit, že má zabírat půdu jiných.“

Juval Diskin také v projevu vyzval k nahrazení současné izraelské vlády – vzešlé z voleb letos na jaře a opírající se o pohodlnou většinu v Knesetu – „novou koalicí stran, podporujících dvoustátní řešení.“ Jak by k tomu mělo dojít při zachování demokratických principů, jimiž v projevu jinak argumentoval, neuvedl.

Vyzval nicméně ke dvěma gestům, které by „okamžitě posílili naději a důvěru mezi oběma stranami.“ K „okamžitému zmrazení veškeré výstavby“ v židovských obcích v Judeji a Samaří a k propuštění arabských teroristů, ale až v konečné fázi jednání o mírové dohodě.

Přestože Diskin prohlásil, že je naléhavě nutné uzavřít trvalou dohodu s palestinskými Araby, současně varoval, že kvůli nedostatku vzájemné důvěry mezi oběma stranami bude její dosažení v současnosti těžké a že bez regionální podpory, přinejmenším Egypta a Jordánska, by taková dohoda měla stejně malou naději na dlouhodobé trvání.

Kritika Diskinova projevu

Projev Juvala Diskina se ihned stal terčem kritiky osob spojených se současnou vládou.

„Kdokoliv, kdo si myslí, že palestinská hrozba je větší, než hrozba jaderné zbraně v rukou Íránu, jehož cílem je zničení Státu Izrael, je odtržený od reality a chybí mu jakákoliv strategická perspektiva,“ citují média zdroj z blízkosti premiéra Netanjahua.

Další nejmenovaní představitelé blízcí vládě označili Diskinovu kritiku za projev frustrace z toho, že nebyl vybrán za ředitele vnější zpravodajské služby. „Premiéra Netanjahua neovlivní recyklovaná prohlášení nebo spravedlivá kázání povstávající z osobní frustrace někoho, kdo chtěl být jmenován Netanjahuem hlavou Mosadu, ale místo nedostal,“ uvedli.

„Zatímco jiní mluví, Netanjahu bude i nadále pracovat pro bezpečnost izraelských občanů,“ prohlásili.

Diskinova kritika premiéra Netanjahua není první a skutečně vzbuzuje dojem jisté posedlosti. Letos v lednu v rozhovoru pro noviny Jediot Achronot Diskin prohlásil, že nevěřil, že premiér a bývalý ministr obrany Ehud Barak by byli schopni udeřit na Írán. Nicméně již v dubnu 2012 Netanjahua a Baraka označil naopak za „mesianistické“ a „nezpůsobilé držet otěže moci.“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv