… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Kronika palestinského teroru posledních dnů 4.81/5 (96.19%) 21 ohodnocení

img468073Vánoční svátky v Evropě kolem sebe šíří atmosféru radostných sekávání, rozzářených dětských očí těšících se na dárečky, zvonečky, koledy a prostě vše co k svátkům patří. Do této idylky zasáhla jako blesk zpráva, že Izrael opět bombardoval Gazu. Někdo zmíní proč, většinou ne. Titulek prodává a většina čtenářů jen moudře pokývá hlavami a řekne si, že jak je ta izraelská armáda strašná a bezcitná, ani na Štědrý den si nedají pokoj. A v nastálém shonu málokdo čte dál. Eskalace teroru je  médii v tichosti přehlížena, protože se přece vedou mírové rozhovory pod taktovkou ministra zahraničí Johna Kerryho a nikdo nechce kazit obraz, který tak dobře prodává. Utlačení Palestinci a po zuby ozbrojení Izraelci. Co se tedy stalo? Jak jsme psali, byly v neděli zmařeny dva teroristické útoky. V pondělí neměl policista na kontrolní stanici Adam na severu Jeruzaléma tolik štěstí jako jeho kolegové v Maale Adumim. Terorista jej napadl zezadu a pobodal. Policista útok přežil, byl převezen do nemocnice, kde jej operovali a zachránili. Další tři osoby byly zraněny když na jedoucí autobus a osobní auto palestinští teroristé házeli kameny. Není třeba být expertem v oblasti fyziky, abychom si mohli spočítat co udělá kámen dopadne-li na přední sklo jedoucího autobusu či auta. Řidič autobusu a manželé z osobního auta byli převezeni do nemocnice Beilinson v Petach Tikvě.

Včera, v úterý opravoval civilní zaměstnanec izraelských obranných sil (IDF)img350841 hraniční plot mezi Izraelem a Gazou. Člověk, který dělal svou práci za kterou byl jistě rád, protože o práci je na jihu Izraele celkem nouze a v beduinském městě Rahat to platí v plné míře, ale zbrani školeného ostřelovače se nemůže vyhnout vlastně nikdo. A tak skončil život dvaadvacetiletého beduína Salaha Abu-Latifa z Rahatu. Jakoby ostřelovač z Gazy opakoval čin, libanonského vojáka, který střílel na vojáka na izraelské straně. Izraelské obranné síly se rozhodly odpovědět na útok silou – tedy bombardováním výcvikových táborů v Gaze. To je tedy pozadí bombardování v Gaze . Podle palestinských zdrojů v Gaze byli při bombardování zabiti tříletá holčička Hala Sabiha a její otec. Je sice poněkud neobvyklé, když se v patriarchální muslimské Gaze uvádí jméno malého děvčátka a ne jejího otce. Palestine Chronicle popisuje situaci poněkud jinak, podle tohoto zdroje je obětí holčička a její matka a bratr byli zraněni.  Zní to jako instatně připravený příběh pro povzbuzení sympatií s Hamasem. Je bezesporu politováníhodné, pokud byl při bombardování zmařen život nevinného dítěte. Nabízí se pouze otázka, proč dostaly ozbrojené síly Hamasu pokyn stáhnout se mimo dostřel izraelských letadel a uposlechly jej a proč byl otec s dítětem (či matka s dětmi) v době bombardování na místě poblíž vojenského cíle.

Teroristický útok na hranici s Gazou nebyl poslední v našem výčtu, při kontrole auta v Jeruzalémě, poté, kdy izraelský policista vystoupil z policejního vozu, dva obyvatelé vesnice Issawiya zastavené auto náhle nastartovali a do policisty najeli. Ten byl se zraněními převezen do nemocice Hadassa Ejn Kerem a oba útočníci zatčeni.

Je to smutné čtení , ale izraelská realita se ve světle mírových rozhovorů zpravidla stává méně přívětivou a málokdo si klade otázku proč tomu tak je.

Israeli Air Force Strikes Terror Bases in Response to Attack

IDF Worker Killed Near Gaza, PM Promises Response

IDF strikes Gaza in retaliation for deadly shooting attack

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv