… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Senzace! V Akku nalezena stříbrná mince českého krále Přemysla Otakara II. 5.00/5 (100.00%) 49 ohodnocení

český denár z Akko

český denár z Akko – vlevo rub, vpravo líc, foto: Clara Amit, Izraelský památkový úřad

Ve městě Akko na pobřeží Izraele byla nalezená stříbrná mince z poloviny 13. století, odkazující na českého krále Přemysla Otakara II. O výjimečné minci, která vůbec poprvé zmiňuje českého krále, informoval včera s odkazem na informace Izraelského památkového úřadu (Israel Antiquities Authority, רשות העתיקות‎) web Times of Israel.

Denár, jen o něco málo větší než současná jednošekelová mince a pocházející z doby křižáckých království, byl nalezen pod mramorovými deskami v roce 2009 při vykopávkách vedených Dr. Ednou Stern z Izraelského památkového úřadu. Mince byla ukryta těsně před tím, než se Akko, které bylo hlavním městem Království jeruzalémského a poslední baštou křižáků ve Svaté zemi, dostalo v roce 1291 pod vládu Mamlúků.

„Na první pohled jsme jí nepřikládali velký význam, dokud jsme se nepokusili minci identifikovat a nezdařilo se nám to,“ uvedl Dr. Robert Kool, středověký numismatik památkového úřadu.

Na lícní straně mince je vyobrazena postava krále se špičatou korunou a žezlem zakončeným lilií a na okrajích se nachází částečně nečitelný nápis „ZL REX BOEMO“ – tedy král Čech. O kterého krále přesně se má jednat, není zcela jistý jisté. Na rubové straně mince je vyobrazena postava vousatého muže, který byl identifikován jako svatý Kryštof.

český denár z Akko - vlevo rub, vpravo líc, foto: Clara Amit, Izraelský památkový úřad

český denár z Akko – vlevo rub, vpravo líc, foto: Clara Amit, Izraelský památkový úřad

Jak uvedl Dr. Kool, mince neodpovídala žádné místní minci ani obvyklým mincím z Francie, Anglie nebo Německa. Následovala „vědecká detektivka“, při níž se pátralo po původu mince a totožnosti krále. Oxfordská univerzita izraelskému vědci doporučila Dr. Boryse Paszkiewicze z Univerzity ve Wroclavi (Vratislavi) v Polsku. Další otázkou bylo, proč se česká mince ocitla v Akku.

Podle Roberta Koola mince podporuje další dílčí důkazy o českém poutnictví a stěhování do Svaté země, které již na konci 12. století následovalo trend západní Evropy. K velké české migraci na francký východ však došlo v 13. století. V Caesareji již dříve archeologové našli 5 českých mincí, podobný stříbrnému denáru z Akka, které pocházely z poloviny 13. století, ale neobsahovaly zmínku o králi českém.

„Máme zde nejstarší příklad mince jmenující krále Čech, což samo o sobě je objev,“ uvedl vzrušeně Dr. Kool. Dosud nejstarší mince zmiňující krále Čech pochází z doby po roce 1300, nejméně půl století po tomto denáru.

Unikátní je také to, že na rubu mince místo národního patrona – sv. Václava – je sv. Kryštof.

Kdo je zobrazeným králem není přesně jasné, ale Kool i Paszkiewicz dospěli k závěru, že jím bude Přemysl Otakar II., označovaný jako „lev ve statečnosti a orel ve svém milosrdenství,“ který se pokusil vzpourou proti otci Václavu I. získat korunu už v roce 1248, avšak byl otcem poražen a uvězněn a Čechám začal vládnout až po Václavově smrti v roce 1253. Na krále byl korunován až v roce 1261 a padl na Moravském poli v roce 1278.

Oba historici se shodují, že mince byla vyražena buď v roce 1248, kdy se Přemysl Otakar II. pokusil zmocnit trůnu anebo v roce 1262 po jeho korunovaci českým králem. Mají nicméně za to, že „neobvyklý titul a neobvyklý patron zdá se hovoří pro dřívější událost.“ O minci a její době brzo brzo vydají práci.

Oba vědci také připomínají značný rozsah Přemyslovy říše a jeho bohatství, což v Česku nikomu, kdo dávného vládce zná jako „krále železného a zlatého“ není nutné podrobně vysvětlovat.

Dr. Kool dále spekuluje, z jakých důvodů se mince mohla do Svaté země dostat, a má za to, že to mohlo být kvůli enormnímu zájmu o stříbro jak mezi křižáky tak mezi muslimskými vládci. Dr. Paszkiewicz upozorňuje na teorii předního českého numismatiky Dr. Romana Zaorala, podle nějž byla mince vydána speciálně pro poutníky směřující do Svaté země, kteří se měli přidat ke křížové výpravě francouzského krále Ludvíka IX. – což je důvod, proč je na ní vyobrazen sv. Kryštof, patron cestovatelů a poutníků.

„Proč byla ve Svaté zemi, která byla cílem českých křižáků a poutníků, nalezena jen tato jediná mince, zůstává nadále záhadou,“ uzavírá Dr. Paszkiewicz.

Oldest reference to Bohemian king found in Acre – celý článek na webu Times of Israel (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv