… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
AKTUÁLNĚ: Velvyslance „Palestiny“ v Praze zabil výbuch 4.16/5 (83.17%) 63 ohodnocení

Palestinská správa - znak

znak Palestinské autonomie i tzv. Státu Palestina

Džamál Muhammad al-Džamál

Džamál Muhammad al-Džamál

Aktualizováno v 17:00 SEČ.

Džamál Muhammad al-Džamál (Jamal Mohamad Jamal), 56letý velvyslanec tzv. „Státu Palestina“ v Praze, byl dnes krátce před polednem vážně zraněn výbuchem, k němuž došlo v jeho bytě v Internacionální ulici v Praze – Suchdole. V době exploze se v bytě měla nacházet i Džamálova rodina.

Informaci přinesla ČTK s odvoláním na mluvčí pražské hasičské a záchranné služby Pavlínu Adamcovou a mluvčí pražské Policie ČR Andreu Zoulovou. Radiožurnálu ji potvrdil pracovník ambasády Nábil Al-Fahíl (Nabel El Fahel).

Velvyslanec tzv. „Palestiny“ byl podle informace pražské záchranné služby, citované ČTK, převezen do Ústřední vojenské nemocnice, kde byl udržován v umělém spánku. Okolo 16. hodiny na následky zranění zemřel.

Na místě se před 13. hodinou nacházelo množství policejních aut, ulice byla uzavřena. Místo monitoroval policejní vrtulník.

Jedná se o novostavbu budovy, kde se nachází rezidence velvyslance. Hned vedle se nachází druhá budova, kam se v budoucnu má ze současného nepříliš důstojného místa přestěhovat ambasáda nikdy neexistujícího státu, který uznalo komunistické Československo v roce 1988 a Česká republika uznání potvrdila při svém vzniku v roce 1993. Obě budovy dosud nejsou zkolaudovány a nacházejí se na pozemku, kde původně stál dům č.or. 12, mezi domy č.or. 10 (č.p. 743) a č.or. 14 (č.p. 927).

nová ambasáda Palestinské správy

nová ambasáda Palestinské správy

Mapy Google ještě nové budovy nezachycují.


Zvětšit mapu

Důvody výbuchu nebyly nejprve známy. Palestinskoarabská tisková agentura Maan citovala zprávu AFP, podle níž měl výbuch nastat, když se al-Džamál snažil otevřít sejf, což by naznačovalo, že explozi způsobil nástražný systém. Podle zprávy Novinek.cz se však hypotéza nástražného systému nepotvrdila. Na místě prý podle zpráv policie bylo naopak nalezeno množství zbraní a smrt zřejmě byla následkem neopatrné manipulace s výbušninou.

Podle aktuální zprávy se nejedná o teroristický čin, ale o následek neodborné manipulace ambasadora s trezorem – který byl proti neoprávněnému otevření zabezpečen výbušninou.

Džamál Muhammad al-Džamál byl velvyslancem „Palestiny“ od 11. října 2013. Do roku 2005 byl v Praze zástupcem velvyslance. Pak byl generálním konzulem „Palestiny“ v Egyptě.

Jedna reakce na AKTUÁLNĚ: Velvyslance „Palestiny“ v Praze zabil výbuch

  • smal napsal:

    Je s podivem, že vláda ČR tuto teroristickou základnu nechává i nadále v provozu a jakékoliv vztahy s touto organizací úchylných vrahů nebyly již dávno přerušeny. Přes všechny komentáře různých expertů pořád existuje možnost, že rezidence velvyslance měla fungovat jako sklad výbušnin a návazně jako distribuční středisko pro akce v Evropě; aktuálně příp. pro zásilky teroristům v Rusku ( olympiáda v Soči se už blíží). Velvyslanec jak se zdá nebyl nejlepším odborníkem na destrukce a resp. trhaviny.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv