… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Český velvyslanec Tomáš Pojar navštívil Univerzitu Ariel v Samaří 4.85/5 (97.04%) 27 ohodnocení

velvyslanec Tomáš Pojar a prezident Univerzity Ariel Jehuda Danon

velvyslanec Tomáš Pojar a prezident Univerzity Ariel Jehuda Danon

Velvyslanec České republiky v Izraeli Tomáš Pojar včera jako vůbec první velvyslanec členského státu Evropské unie navštívil Univerzitu Ariel (אוניברסיטת אריאל) v Samaří. Informaci přinesl web Jerusalem Post a tiskové prohlášení univerzity.

Při návštěvě se velvyslanec Pojar sešel s prezidentem univerzity profesorem Jehudou Danonem (Yehuda Danon, יהודה דנון), rektorem univerzity profesorem Michaelem Zinigradem (מיכאל זיניגרד) a kancléřem univerzity Jigalem Kohenem-Orgadem (Yigal Cohen-Orgad, יגאל כהן אורגד).

K návštěvě došlo za situace, kdy Evropská unie zakazuje finanční podporu vědecké a vzdělávací spolupráce s izraelskými institucemi na územích osvobozených Izraelem v roce 1967. Tyto instituce se tak nemohou podílet na obřím evropském projektu Horizont 2020 (Horizon 2020), jehož se jinak mohou účastnit subjekty z území Izraele v hranicích příměří z let 1949 až 1967.

kampus Univerzity Ariel

kampus Univerzity Ariel

Tomáš Pojar potvrdil, že Česko „dodržuje vše, co je dohodnuté na evropské úrovni“ a Ariel navštívil proto, že „je ve zprávách a já jsem sám chtěl vidět, jaká je zde situace a jak univerzita funguje.“ Velvyslanec upozornil, že ohledně své návštěvy nebyl nijak kritizován a že do Arielu přijel stejně jako na řadu jiných univerzit v Izraeli a palestinské samosprávě, aby získal osobní zkušenost.

Český velvyslanec projevil zvláštní zájem o vědecký výzkum, prováděný společně a ve prospěch arabských obyvatel Samaří a učinilo na něj dojem zjištění, že univerzitu navštěvují stovky arabských studentů, uvádí se v tiskové zprávě univerzity.

Jerusalem Post cituje Pojarovo vyjádření, že při jednání s představiteli vysoké školy „otevřeně diskutoval postoj Evropské unie a České republiky k otázce osídlení“, že postoj Česka je v souladu s postojem EU a že neví o žádné akademické spolupráci mezi Univerzitou Ariel a univerzitami v České republice.

Tomáš Pojar na závěr uvedl, že je rád, když vidí, že akademický výzkum dokáže překonat politické problémy.

Návštěva českého velvyslance se uskutečnila den před dnešním Dnem otevřených dveří, při němž Univerzita Ariel vítá zájemce o studium a umožňuje jim seznámit se s prostředím nejmladší izraelské univerzity, jediné nacházející se v Judeji a Samaří.

אוניברסיטת אריאל – web Univerzity Ariel (hebrejsky, anglicky)

אוניברסיטת אריאל – facebooková stránka Univerzity Ariel (hebrejsky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv