… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
iHNed: Se smrtí velvyslance „Palestiny“ v Praze je to jinak 5.00/5 (100.00%) 20 ohodnocení

Džamál Muhammad al-Džamál

Džamál Muhammad al-Džamál

Zatímco ještě včera pozdě večer se zdálo, že smrt velvyslance „Státu Palestina“ Džamála Muhammada al-Džamála je v podstatě vyřešena, dnes web iHNed přinesl informaci, která výbuch v jeho bytě staví do jiného světla.

Na dotaz iHNed totiž mluvčí ambasády Nábil al-Fahíl (Nabel El-Fahel) popřel včerejší prohlášení ministra zahraničí palestinské autonomie Rijáda Málíkího, že trezor, k jehož výbuchu došlo, byl dlouhá léta nepoužívaný.

„Pan ministr Malikí omylem mluvil o druhém trezoru, který skoro nebyl používán a když ho otevřela česká policie, tak byl úplně prázdný,“ prohlásil al-Fahíl s tím, že trezor, který vybuchl, se naopak běžně používal k ukládání peněz na hotovostní výplaty mezd zaměstnanců a drobnější nákupy.

Al-Fahíl dále sdělil, že v dosavadním sídle velvyslanectví měl trezor na starost jiný zaměstnanec a po přestěhování do sídla nového byl velvyslanec prvním, kdo jej otevřel.

Pokud je prohlášení mluvčího ambasády pravdivé, pak padá hypotéza nehody s desetiletí neužívaným trezorem, kde vybuchl letitý nástražný systém, zděděný ještě z doby aktivní teroristické minulosti Organizace pro osvobození Palestiny.

Naopak oživuje hypotéza atentátu na velvyslance. Stejně tak se mohlo skutečně jednat o nehodu, ovšem už ne v důsledku zapomenuté letité nástrahy, ale kvůli tomu, že kdosi na palestinské ambasádě považoval i v současnosti za normální „zabezpečovat“ trezor silnou náloží.

Do Prahy už mezitím z autonomních arabských území v Judeji a Samaří přicestovala palestinskoarabská delegace, která má českým orgánům pomoci s vyšetřováním a mimo jiné se vyjádřit také ke spekulacím, že výbušninou, která explozi vyvolala, byl Semtex. Nelze popřít, že s výbušninami a jejich používáním mají palestinští Arabové značné zkušenosti.

Trezor, jehož výbuch zabil palestinského velvyslance, se používal každý den – článek iHNed

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv