… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael přijme nové repatrianty – sobotníky (субботники) 5.00/5 (100.00%) 29 ohodnocení

Sobotníci z vesnice Michailovky v astrachňské synagóze v roce 1966  foto: soukromý archiv rodiny Gorionových Astrachaň

Sobotníci z vesnice Michailovky v astrachňské synagóze v roce 1966    foto: soukromý archiv rodiny Gorionových Astrachaň

Jak se uvádí v dnešním vydání (16.1.) izraelského ruskojazyčného deníku ВЕСТИ (Zprávy), vrchní izraelský sefardský rabín Jicchak Josef dal svůj souhlas ministryni absorbce Sofě Landverové na repartiaci konvertitů-sobotníků z Ruska a Ukrajiny. Jedná se o lidi, kteří po staletí dodržují židovské tradice a kteří vyjádřili přání okamžitě přesídlit do Izraele a stát se rovnoprávnými občany státu. Ministryně absorbce optimisticky hodnotila schůzku s rabínem Josefem. Ministryně Landverová chce pomoci této skupině lidí v uskutečnění jejich přání. Rabín Josef projevil též velký zájem o tuto skupinu obyvatel Ruska a Ukrajiny. Je známo, že mnohé rodiny sobotníků dnes žijí například v Bejt Šemeši nebo v Benej Braku. Rabín Jicchak Josef navrhl začít s přípravou na repatriaci těchto lidí v místech jejich současného pobytu, tedy v Rusku a na Ukrajině. Jedná se o podobný model, podle kterého probíhá příprava na repatriaci Benej Menaše z Indie. Ze setkání ministryně absorbce s rabínem Josefem vzešlo rozhodnutí, že vrchní moskevský rabín Pinchas Goldschmidt a izraelští rabíni, kteří budou moci přijet do míst, kde sobotníci žijí, začnou s procesem přípravy těchto lidí ke gijuru (konverzi). Vrchní izraelský rabín vyslovil přání setkat se též s rabínem Michaelem Freundem, který je hlavou organizace „Šavej Jisrael“, aby se blíže seznámil s jeho prací s obcí konvertitů Benej Menaše.

Příslušníci sekty sobotníků žijí v zemědělskských oblastech Ruska a Ukrajiny a část jich v první generaci žije ve městech. Prakticky všichni mají středoškolské nebo odborné vzdělání. Mnozí z mladých sobotníků, ale i středního věku dosáhli vysokoškolského vzdělání zemědělského technického či stavebního zaměření. Skupiny sobotníků budou opravdovým přínosem pro stávající zemědělské osady nebo mohou založit nová kolektivní zemědělská sídla. Jedním z cílů Ministerstva absorbce je dnes též skupinová integrace nových přistěhovalců – olim do života země. Z tohoto pohledu, jak uvedla ministryně Landverová, jsou sobotníci nejperspektivnější skupinou. Ministryně také řekla, že odchází ze schůzky s rabínem Josefem spokojená. Rabín Josef svým souhlasem a zájmem podpořil nejdůležitější etapu zahájení realizace velkého projektu, který ministerstvo zastřešuje.

Sobotníci – субботниики jsou potomky části slovanského obyvatelstva evropské části Ruska, které se na rozhraní 17. a 18. století oddělilo od pravoslavné církve a utvořilo zvláštní sektu, která zavrhla učení o Ježíšově božství a odmítali učení o nejsvětější trojici. Během 18. století tato sekta přijala s konečnou platností židovskou věrouku a tradice, včetně obřízky a svěcení šabatu. Příslušníci sekty byli pronásledováni carskými úřady a pravoslavnou církví a tato perzekuce je nakonec v polovině 19. století přinutila odstěhovat se do oblasti Jižního Povolží, na Sibiř a Severní Kavkaz, kde ústřední carská vláda a církev měly menší vliv.

Mnozí sobotníci se též aktivně účastnili činnosti v sionistickém hnutí v době první a druhé aliji (1881-1914). Ve třicátých letech 20. století se sobotníci zapojili do masového zakládání židovských kolektivních zemědělských osad, včetně židovských kolchozů na Krymu, jižní Ukrajině a později v Židovské autonomní oblasti – Birobidžanu. V 70. a 90. letech 20. století se mnoho sobotníků přistěhovalo do Izraele a mnozí z nich pracují v zemědělství, například v kibucech a mošavech Jordánské doliny (בקעת הירדן). V současné době žije v oblastech Povolží, Sibiře, Severního Kavkazu a v západních oblastech Ruska a na Dálném východě přibližně mezi deseti až dvanácti tisíci členů obce sobotníků.

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv