… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Je Kerry obsesivní mesianista? A smí se o tom vůbec mluvit? 4.96/5 (99.23%) 26 ohodnocení

Ministr obrany Moše Ya'alon Foto: Ministerstvo obrany Izraele

Ministr obrany Moše Ya’alon   Foto: Ministerstvo obrany Izraele

S laskavým svolením  autora publikujeme jeho  článek-blog na blog.RESPEKT.cz

Izraelský list Jediot acharonot zveřejnil údajná soukromě pronesená slova izraelského ministra obrany na adresu sedmdesátiletého politika: „Kerry je obsesivní mesianista. Už aby dostal Nobelovu cenu míru a nechal nás na pokoji.“ O Kerryho duševním zdraví se v Izraeli mluví již delší dobu. Když si prohlédneme jeho působení z blízka, zjistíme, že opravdu nevykazuje nějakou velkou předvídavost či úsudek. Nejdříve s velkou pompou odstartoval přímá mírová jednání. Aby ta přímá jednání vůbec začala, musel Izrael slíbit propuštění odsouzených teroristů z izraelských věznic. Kerry byl přímo jednání účasten, propuštění teroristů přivítal, ale bezprostředně poté Izrael kritizoval, protože propustil i vraha občana Spojených států amerických. Tím se americká diplomacie dostala sama se sebou do sporu, neboť propuštění teroristů zároveň přivítala i odsoudila. Navíc si v Izraeli Kerry vysloužil další kritiku. Rodiny obětí teroristických útoků se ptaly, zda jsou jen americké životy hodné ochrany, a zda vražda neobčana Spojených států je snad menším zločinem než vražda Američana Fredericka Stevena Rosenfelda.


 

Kerryho eskapády tím ale neskončily.

Když se na podzim přímá jednání zadrhla, americká diplomacie trvala na tom, že se o věci nesmí mluvit. Izraelci to respektovali, Arabové to klasicky ignorovali. A tak se izraelská veřejnost dozvěděla o krachu přímých jednání z arabského tisku a od arabských politiků. Kerryho ani nenapadlo, jaké to vrhá světlo na izraelskou vládu. Vůbec nevzal v úvahu, že tím izraelská vláda de facto přichází o mandát k jednání. Oba tyto kroky lze samozřejmě vnímat jako urážlivý postoj k vládě Izraele. Urážka ovšem bývá vědomá. Existují důvody se domnívat, že Kerry spíše než by vědomě chtěl poškodit izraelskou vládu v očích izraelské veřejnosti, prostě dělá neodpustitelné chyby. Izraelský ministr obrany Moše Jaalon si (podle listu Jediot achronot) myslí, že chyby jsou dány Kerryho obsesivitou a potřebou považovat sebe sama za spasitele Blízkého východu. Zda je tato teorie správná, se zřejmě dozvíme až v budoucnu. Nicméně již nyní lze konstatovat, že Kerrymu chybí minimální předvídavost a základní úsudek.

Celému absurdnímu dramatu nasadilo korunu Velvyslanectví Spojených států v Tel Avivu, když minulý týden sdělilo Kerryho odhad současného stavu jednání. „Kerry slyšel od Izraelců a Palestinců věci, které doposud nikdo neslyšel,“ sdělilo velvyslanectví a dodalo: „Jednání byla úspěšná, možná již příští měsíc budeme schopni navrhnout oběma stranám rámcovou dohodu.“ Tím se ovšem stal krach přímých jednání věcí zcela veřejnou, protože velvyslanectví dalo ve své vlastní oficiální zprávě najevo, že přímá jednání neprobíhají. Navíc se ukázalo, že krach přímých jednání Kerry považuje za úspěch. Kromě toho ministerstvo zahraničí Spojených států porušilo svoji vlastní doktrínu, podle níž mají být jednání tajná. Nic z toho Kerrymu na důvěryhodnosti nepřidává a Izrael by to vše také mohl považovat za urážku, kdyby to ovšem nebylo tak okázale hloupé.

Nejnověji se Kerry snaží přesvědčit Izrael, aby se vzdal kontroly a osídlení v Údolí Jordánu, ačkoli je známo již přes čtyřicet let, že o izraelské civilní a vojenské kontrole panuje konsensus. Spojené státy nemají žádnou výhrůžku nebo pobídku, kterou by Izrael donutili Údolí Jordánu opustit.

Vláda Mahmúda Abbáse se drží jen kvůli tomu, že Izrael zatýká teroristické buňky v Judsku a Samaří. Kdyby to nedělal, Abbáse vystřídá Hamás, jako se to stalo v Gaze. Ani tuto základní bezpečnostní realitu Kerry nechápe. Kerryho řešení zkrátka nejsou receptem na mír, ale receptem na válku.

A tak není divu, že o Kerrym se v Izraeli veřejně vtipkuje. Klip John Kerry: Řešení s ručením omezeným, který zprodukovala organizace Můj Izrael, přišel s natolik trefnou kritikou, že ji izraelská levice chce projednávat přímo v Knesetu. Klip naznačuje, že Kerry přichází s bolestivými a hloupými řešeními, která Izrael ohrožují bezpečnostně, ale i na mezinárodní scéně. Edit – Video bylo z Youtube smazáno.

Dlouhodobým problémem současné administrativy na Blízkém východě bylo, že ji po Obamově řeči v Káhiře a následném pádu Mubaraka bral vážně již jen Izrael. Teď holt její politika nepřipadá promyšlená už vůbec nikomu. Nechci vidět, co budou páni ministři dělat, až se to dozvědí. Momentálně je jisté jenom to, že probíhá intenzivní mírový proces mezi současnou americkou administrativou a Izraelem.

6 reakcí na Je Kerry obsesivní mesianista? A smí se o tom vůbec mluvit?

 • ari napsal:

  „Kerry je obsesivní mesianista. Už aby dostal Nobelovu cenu míru a nechal nás na pokoji.“ je věta, která vstoupila do dějin, ač to hloupý muž John Kerry zatím netuší a netuší ani to, že je mrtvý politik. Základní odhalení své demence ukázal už při globální propagaci tzv. šetrných žárovek nadotovaných těžkými kovy . Ale to je ještě stále jen tikající ekologická bomba, která bouchne až za pár let.
  No a globální ekologická katastrofa je černý muž v Bílém domě. Ten nám rozpoutal něco mnohem horšího. A já si od začátku řikal, na tom chlapovi je něco divnýho! Dlouhé bidlObama, Štětináč John a zástup Bohoušů s řídkým vousem. To je ale hnus velebnosti.

 • gugi napsal:

  Je tragedií pro Izrael, že jeho nejbližší spojenec má tak zoufale neschopné exponenty, co se týče kontaktu s Blízkým Východem, resp. naprosté ignoranty v otázce porozumění izraelské problematice. Udivuje mne jedna věc: jak se na to může dívat u.s. jewry a neříct prezidentovi: „… neposílejte tam tohoto politika – je to dokonalý ignoramus…“ Vzniká oboustranně trapná situace: Izrael se cítí nepochopen, americký (neschopný) vyjednavač se cítí frustrován i roztrpčen izraelským oprávněným posměchem a běží se vybrečet na rameno americké administrativě, která je pak negativně obvlivněna při eventuálních následných rozhodováních o podpoře Izraeli. Tohle jednou neskončí dobře… 🙁

 • cogavec napsal:

  Nejenom Kerry,ale celá americká vláda kupí chyby.Nelze předpokládat,že by se současná americká politika rychle změnila k lepšímu.Názorově jsou blízko levicovým a ultralevicovým skupinám,či stranám v EU.O těch je známo,že zrovna nefandí Izraeli,a v domácí politice by nejradši zavedly totalitního „Velkého bratra.“Současná jejich politika vede spíš k destabilizaci na Blízkém východě,i ve světě.Aby pak nezavládl podobný mír,jako když Československo odevzdalo Sudety.Jak dlouhé trvání měl tento tzv. mír víme.Vzpomeňme na jistého britského politika,který tvrdil něco o „zachránění míru.“

 • Tomáš Kolský napsal:

  אבו מאזן חי וקיים על חרבותינו. ברגע שנעזוב את יהודה ושומרון הוא גמור. למעשה, כל החודשים האחרונים לא מתקיים משא ומתן בינינו לפלסטינים – אלא בינינו לאמריקנים. הדבר היחיד שיכול ‚להציל‘ אותנו הוא שג’ון קרי יזכה בפרס נובל ויניח לנו במנוחה

  Doslova tedy: Abú Mázen žije a existuje díky našim mečům. Ve chvíli, kdy odejdeme z Judska a Samaří, je s ním konec. Ve skutečnosti celé poslední měsíce neprobíhá jednání mezi námi a Palestinci – ale mezi námi a Američany. Jediná věc, která nás může „zachránit“ je, že John Kerry dostane Nobelovu cenu a nechá nás v klidu.

  תוכנית הביטחון האמריקנית שהוצגה לנו לא שווה את הנייר שעליו נכתבה“, אומר שר הביטחון. „אין בה ביטחון ואין בה שלום. רק המשך הנוכחות שלנו ביהודה ושומרון ועל נהר הירדן יבטיח שנתב“ג ונתניה לא ייהפכו למטרות וליעדי תקיפה של טילים מכל עבר. מזכיר המדינה האמריקני ג’ון קרי, שהגיע אלינו נחוש ופועל מתוך אובססיה לא מובנת ותחושה משיחית, לא יכול ללמד אותי דבר על העימות עם הפלסטינים

  Americký bezpečnostní plán, který nám byl představen, nemá cenu ani toho papíru, na němž je napsán. Není v něm bezpečnosti a není v něm míru. Pouze pokračování naší přítomnosti v Judsku a Samaří a na řece Jordánu zajistí, že se Ben Gurionovo letiště a Netanja nestanou terčem a cílem útoků raket z každého místa na druhé straně. Americký ministr zahraničí John Kerry, který k nám přijel s odhodláním a jedná s nepochopitelnou obsesí a mesiášským pocitem, mě nemůže naučit nic o konfliktu s Palestinci.

  Problém s těmi slovy ale je, že pocházejí zřejmě z jediného utajeného zdroje a novinář Šimon Šifer, který je publikoval, není o této věci ochoten dál mluvit. Není ani jasné, komu přesně tato slova byla určena a dokonce ani není jasné, zda byla pronesena anglicky (a pak někým přeložena do hebrejštiny) či hebrejsky. Jasné je pouze, že ta slova Jaalon nepopřel.

  Původní článek

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv