… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Kerryho mírový proces a co bude následovat 4.37/5 (87.37%) 19 ohodnocení

page_AhKerry_w437_h328Po krachu přímých jednání mezi izraelskou vládou a představiteli palestinské samosprávy nabízí Kerry vlastní rámcovou dohodu, která nejspíš přijata nebude, protože je zcela odtržená od místních reálií. Jaké jsou možnosti dalšího postupu přímo na místě a v mezinárodní aréně?

 Začněme uspořádáním místních poměrů.

 Vládní strana Židovský domov šla do voleb s návrhem na anexi území C, která jsou podle dohod z Oslo pod plnou izraelskou kontrolou. Tento plán zřejmě přinesl straně ve volbách tisíce arabských hlasů, protože jeho součástí bylo i nabídnutí izraelského občanství obyvatelům zóny C, což by výrazně ulehčilo cestování mezi některými známými a příbuznými v arabském sektoru a přineslo by další ekonomické výhody.

Tzipi Hotoveli

Cipi Hotoveli foto: Jerusalem online

 Poslankyně Knesetu a náměstkyně ministra dopravy Cipi Hotovely navrhuje dokonce anexi celého Judska a Samaří a nabídnutí izraelského občanství jeho obyvatelům. Za původního autora tohoto návrhu by vlastně měl být ovažován bývalý arabský poslanec Azmi Bišára (Azmi Bishara), který v Knessetu zastupoval názor, že Arabové v Judsku a Samaří nejsou Palestinci ani žádný jiný samostatný národ, ale jsou prostě Arabové, a jelikož jsou ovládáni Izraelem, musí bezpodmínečně dostat izraelské občanství.

 Místopředseda Knesetu Moše Feiglin navrhuje, aby Izrael začal s odkupem arabských domů a výrazně finančně pomohl arabským rodinám, které se rozhodnou odejít.

Moshe Feiglin

Moše Feiglin

 Všem těmto návrhům stál dosud v cestě premiér Izraele Benjamin Netanjahu, nicméně mohou se stát aktuální při demonstraci zjevných nevýhod současného procesu, který evidentně nevyhovuje ani palestinské samosprávě ani Izraeli.

Na mezinárodním kolbišti je situace o něco méně předvídatelná.

 Pokud představitelé palestinské samosprávy půjdou žalovat Izrael k soudu v Haagu, máme se na co těšit, protože Izraelci v takovém případě budou před soudem dokumentovat oběti druhé intifády a následných útoků. Soud v Haagu bude jen velmi těžko hledat jednoznačná východiska tváří v tvář politické otázce.

 V mnohem těžších dilematech budou i další organizace, pokud se rozhodnou do situace zapojit.

 Předně je tu otázka, čím se vlastně otázka Palestinců či Arabů liší od otázky Indiánů v Brazílii, Basků v Baskicku, Alsasanů v Alsasku, Srbů v Kosovu, Maďarů na Slovenku a Arabů a Romů na mnoha místech Evropy.

 Konkrétně otázka muslimské, turecké či arabské samosprávy je v mnoha evropských městech na spadnutí, evropské silové angažmá na Blízkém východě by zcela jistě v dlouhodobém výhledu podpořilo radikální muslimské skupiny v evropských městech, které na takovou příležitost čekají. Už jen z tohoto důvodu rozum velí ani nepomýšlet na naplnění různých hrozeb, které formuloval velmi mlhavě John Kerry či o něco méně mlhavě někteří evropští aktivisté.

 A tak se dá očekávat, že úplně bezprostředně, teď a tady se nestane nic, jen splaskne bublina.

 Budoucí scénáře budou zřejmě odpovídat složité sociální, náboženské, národní, politické a samozřejmě i bezpečnostní realitě celého diskutovaného území. Izrael si stejně jako v minulosti zcela jistě ponechá schopnost dbát o svoji bezpečnost, i kdyby to mělo znamenat velmi citelné ochlazení vztahů s Evropou a Spojenými státy. Vždyť i to nejtěžší ochlazení vztahů s Evropou či Spojenými státy není vůbec srovnatelné s možností, že by se nějaké „osvobozenecké“ skupině podařilo sestřelit jediné letadlo nad Ben Gurionovým letištěm. Izraelskou pozici bude proto velmi těžké ovlivnit zvenčí.

3 reakce na Kerryho mírový proces a co bude následovat

 • Peter Franek napsal:

  Soud v Haagu ale nebude řešit intifádu, on se bude zabývat tím, k čemu dostane podnět. A podle běžného výkladu práva řeknou, že je porušením ženevských konvencí zakládat na okupovaném území osady. Formálně mají pravdu, i když v tomto případě je to s přihlédnutím k celé té historii dost nesmyslné. Obávám se, že tyto mezinárodní instituce řeknou — a už teď říkají — jasné stanovisko, není to tak že „těžko budou hledat jednoznačná východiska..“ To bych rád věděl, zda následná rostoucí izolace má takovou moc, že nějak výrazně Izraeli ekonomicky nebo vojensky ublíží anebo ne..

  • Tomáš Kolský napsal:

   Nechal bych na nich, co řeknou, pokud k tomu dojde. Nedovedu si představit, že by soud v Haagu chtěl legitimizovat terorismus a dát teroristům najevo, že mohou cokoli a státy proti nim nemohou nic.

   Izrael čelil různým druhům izolace mnohokrát, vždy se ale nakonec ukázalo, že je nejdůležitější řešit situaci přímo na místě, než pomíjivé postoje zahraničních politiků. Zatím poslední částečná izolace byla dána druhou intifádou, kdy se lidé báli do Izraele jezdit. Izolace v důsledku zhoršení bezpečnostní situace je mnohem reálnější a nebezpečnější než izolace politická, protože ta bezpečnostní izolace zasahuje i stoupence Izraele a ne jen jeho odpůrce.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv