… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Paraša JITRO (Ex 18,1-20,26) 5.00/5 (100.00%) 24 ohodnocení

1 toraV Tóře máme dvě paraši, které mají jméno po nežidovských osobách. První je paraša JITRO, která nese jméno po midjánském knězi a knížeti Jitrovi, který se stal později Mojžíšovým tchánem. Druhá paraša nese jméno BALAKA (Nu 21,2-25,9), moabského krále.

V Midraši se píše, že Jitro byl původně faraónův rádce, a jako takový zachránil malému Mojžíšovi život. Jednou, když asi byly Mojžíšovi tdva roky, přišli za faraónem jeho astrologové a kouzelníci a řekli mu, že musí nechat Mojžíše zabít, protože tento jej chce svrhnout s trůnu a uchvátit jeho jeho korunu. Faraón, který měl Mojžíše rád, nevěděl, co má dělat. Proto si zavolal Jitra, aby mu poradil. Jitro mu řekl, že se nemusí Mojžíše obávat, ale jestli chce, může ho vyzkoušet. Ať nechá přinést dvě stříbrné mísy a na jednu ať dají zlato a drahokamy a na druhou žhavé červené uhlíky. Pak ať nechá přivést malého Mojžíše a řekne mu, aby si vybral, co chce. Když Mojžíš sáhne na zlato, měli astrologové a kouzelníci pravdu. Mojžíš touží po faraónově bohatství a jistě i po jeho koruně. Pokud se tak stane, může dát faraón Mojžíše zabít. Pokud však malý Mojžíš sáhne po horkých červených uhlících, tak faraónovi nehrozí z Mojžíšovy strany žádné nebezpečí – vždyť je ještě malé dítě, které neví, co dělá. Faraón poslechl Jitrovu radu. Malý Mojžíš už napřahoval ruku směrem k míse se zlatem a drahokamy, ale tu anděl Gabriel vzal jeho ruku a nasměroval ji k míse s uhlíky. Mojžíš si vzal jeden uhlík do ruky a, jak to malé děti dělají, dal si jej ihned do pusy. Tak si spálil nejen rty a jazyk, ale z leknutí začal koktat, což mu zůstalo až do konce života. Proto Mojžíš později, když k němu promlouvá Hoospodin z hořícího keře (Ex 4,10) říká, že těžce má nehybný jazyk.

Naše paraša také začíná slovy: „וישמע יתרו…. – A slyšel Jitro….“ Můžeme se zeptat: Co slyšel Jitro nebo o čem slyšel Jitro? Jitro slyšel o tom, jak Hospodin před syny Izraele rozdělil Tradice také připisuje Jitrovi obrovské znalosti ze všech pohanských kultů, které existovaly. Jitro znal nejen jména všech bohů, ale též věděl, jak se jim má správně sloužit a obětovat. Když však přišel k Mojžíšovi na poušť a ten mu vyprávěl o všem, co Hospodin učinil pro národ synů Izraele, Jitro pochopil, že modloslužba je marnost, že všechny modly jsou pouze výtvorem lidských rukou a odvrhl je. Jitro duchovně pozřel a pronesl: „ברוך ה‘ אשר הציל אתכם מצרים ומיד פרעה אשר הציל את העם מתחת יד מצרים. עתה ידעתי כי גדול ה‘ מכל האלהים כי בדבר אשר זדו עליהם. „

Pochválen budiž Hospodin, který vás zachránil z moci Egypta a z moci faraónovy, který zachránil lid z moci Egypťanů. Nyní vím, že Hospodin je mocnější než všichni bohové, neboť (stihlo je) to, co páchali na nich.“

Ústní tradice též též hovoří o tom, že Jitro poté, co poznal velikost Boží, konvertoval.

V naší paraše též čteme o Desateru, které pronesl Hospodin na Hoře Sinaj k národu synů Izraele, který byl shromážděn pod horou.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv