… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
V Ramalláhu pohřbili palestinského velvyslance zabitého výbuchem v Praze-Suchdole 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

pohřeb velvyslance Džamála Muhamada al- Džamála, Ramalláh 8. ledna 2014

pohřeb velvyslance Džamála Muhamada al- Džamála, Ramalláh 8. ledna 2014

Ve čtvrti al-Bíra na okraji Ramalláhu byl včera odpoledne pohřben velvyslanec „Státu Palestina“ v Praze Džamál Muhamad al-Džamál, jehož zabil 1. ledna 2014 výbuch v nové budově ambasády v Praze-Suchdole. Informaci přinesly mezi jinými palestinskoarabské tiskové agentury Maan a WAFA.

Džamálovy ostatky byly v pondělí 6. ledna převezeny běžnou leteckou linkou z Prahy do Ammánu a následně převezeny do sídelního města arabské autonomie Ramalláhu, kde žije jedna z jeho dcer.

Včera po poledních modlitbách bylo tělo zabalené do „palestinské národní vlajky“ přeneseno z márnice do mešity a následně na hřbitov. Pohřbu se mezi jinými účastnil ministr zahraničí arabské autonomie v Zemi Izrael Rijád Malkí (Riyad Malki) a členové Ústředního výboru hnutí Fatáh Sultán Abúlem-Enejn (Sultan Aboulem-Enein), Džamál Muhejsen (Jamal Muheisen) a Abbás Zaki. Hrála smuteční hudba a bylo vystřeleno 21 ran.

Laila Ghannam

Podle informace ČTK se vedoucí českého styčného úřadu v Ramalláhu Radek Rubeš samotného pohřbu neúčastnil, na pozvání palestinskoarabské strany byl ale přítomen odpolední akci pro zahraniční diplomaty, kde se podepsal do kondolenční knihy.

V palestinskoarabských médiích se stále spekuluje o příčinách výbuchu na ambasádě. Agentura Maan citovala náměstka ministra zahraničí „Palestiny“ Tájsíra Džarádáta (Tayseer Jaradat, وعبر جرادات), který prohlásil, že „smrt není důsledkem (výbuchu) bezpečnostního trezoru, protože se ukázalo, že v něm neexistovalo žádné bezpečnostní zařízení, ale k explozi došlo 20 minut po bezpečném otevření velvyslancem.“

Džaradát, stejně jako ministr zahraničí Rijád Malkí (Riyad Malki), vyjádřili důvěru v českou policii, která podle jejich slov vyšetřuje věc seriozně a příčina výbuchu bude známa až po zveřejnění závěrečné zprávy o vyšetřování.

Pozornosti neušla oficiální česká žádost o objasnění důvodu přítomnosti zbraní, které Policie České republiky zabavila v nové budově, kde došlo k explozi a kam ještě sídlo ambasády nebylo oficiálně přeneseno.

Džaradát uvedl, že odpověď zašle jeho strana straně české ve čtvrtek, tedy dnes. „Jedná se o zbraně, které byly v archivu palestinského velvyslanectví, o zbraně 30 let staré, zbraně velmi staré. Mluvíme o 12 kusech včetně 8 pistolí a 4 automatických pušek,“ dodal a odkázal i na oficiální vyjádření české policie, které hovoří o zajištění 12 kusů zbraní.

Palestinskoarabská média také citují prakticky celé znění kondolence, kterou zaslal předsedovi Palestinské správy Mamhúdu Abbásovi a vdově po zemřelém velvyslanci prezident České republiky Miloš Zeman.

 الخارجية لمعا:مقتل الجمل مفتوح على كل الاحتمالات و10 ايام وتتضح الصورة – zpráva agentury Maan (arabsky)

غنام تقدم واجب العزاء باسم الرئيس إلى أسرة السفير الجمل – zpráva agentury Maan (arabsky)

الرئيس التشيكي يرسل رسالة تعزية إلى „ابو مازن“ بوفاة السفير الجمل – zpráva agentury Maan (arabsky)

تشييع جثمان السفير الجمل – zpráva agentury WAFA (arabsky)

الرئيس التشيكي يعزي الرئيس عباس بوفاة السفير الجمل – zpráva agentury WAFA (arabsky)

غنام تقدم واجب العزاء باسم الرئيس لأسرة السفير الجمل – zpráva agentury WAFA (arabsky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv