… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Reakce českých poslanců Evropského parlamentu na situaci Palestinského velvyslanectví v Praze 4.95/5 (99.00%) 20 ohodnocení

vlajka_eu_630Redakce eretz.cz oslovila české poslance Evropského parlamentu, jehož předsedkyně zahraničního výboru Catherine Ashton  zpravidla s vehemencí sobě vlastní posuzuje dění na Blízkém východě. Domnívali jsme se totiž, že se vyjádří i k dění v Praze, kdy na Palestinském velvyslanectví došlo k poněkud neobvyklé, tragické situaci. Následně byly objeveny zbraně, které nikdo neregistroval . Vše je v mlze a do Prahy přijela palestinská delegace, aby kauzu urovnala. V Praze je také jakési mezivládí, proto se k této delikátní situaci kromě ministerstva zahraničí, které musí, nikdo z politiků  příliš nevyjadřuje.  Evropští poslanci jsou již déle ve funkci , jsou také dále od dění v Praze a mohou tedy zachovat určitý odstup. Lze však  od nich očekávat na věc názor. Z dvaceti jedna zástupců České republiky v Evropském parlamentu, kteří byli osloveni a jimž byly e-maily s dotazem doručeny, odpověděli do dnešního poledne čtyři. Předkládáme  čtenářům jejich odpovědi :

23695Hynek Fajmon : Jsem velmi pobouřen tím, co se stalo na palestinské ambasádě v Praze v posledních dnech. Považuji to za naprosto skandální a neomluvitelné. Česká vláda by měla přerušit s Palestinou diplomatické vztahy nebo je minimálně ponížit pod současnou úroveň. Není možné, aby byla ambasáda zneužívána k pašování zbraní a není přípustné, aby byly ohrožovány lidské životy uvnitř i v jejím okolí. Zvažuji, že zítra podám na Evropskou komisi interpelaci ve které se budu dotazovat, proč se k této záležitosti dosud nevyjádřila.

 Olga Sehnalová:  k tomuto závažnému případu bude možné se vyjádřit až po jeho řádném SEHNALOVA Olga prošetření ze strany orgánů k tomu určených.

23707Libor Rouček:  Incident na palestinském velvyslanectví v Praze je nutno nejprve důkladně vyšetřit. Je nutno vyšetřit a ozřejmit okolnosti tragické smrti velvyslance a je nutno vyšetřit přítomnost zbraní na tomto velvyslanectví. K oběma záležitostem musí rovněž poskytnout jasné a důvěryhodné vysvětlení palestinská strana. Pokud jde o zbraně, je nutno stanovit především počet, druh a stáří těchto zbraní, jak se na palestinské zastupitelství dostaly, za jakým účelem, kdo k nim měl přístup, zda o jejich výskytu měla informace česká strana a podobně.  Teprve po vyšetření a ozřejmění všech těchto záležitostí si budeme moci udělat jasný obraz o celé situaci, učinit závěr zda byla porušena Vídeňská úmluva o diplomatických stycích a přijmout příslušná (diplomatická a bezpečnostní) opatření, aby se nic podobného nemohlo opakovat v budoucnosti.

Poslanec Richard Falbr prostřednictvím své kanceláře sdělil, že se k tématu nebude vyjadřovat. 23840

 
 
 
 
 
 
 

 

Palestinské velvyslanectví v Praze a názory českých poslanců Evropského parlamentu – aktualizováno (9.1.2014)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv