… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Agenti Mossadu souzeni v nepřítomnosti v Egyptě 4.92/5 (98.46%) 13 ohodnocení

img243201Pět podezřelých z toho že jsou důstojníci Mossadu a tři Egypťané stanou ve středu před soudem v Egyptě – in absentia  (v nepřítomnosti) – kvůli obvinění, že prováděli výzvědnou činnost ve prospěch židovského státu. To je doslovný citát egyptského zdroje obeznámeného s právními aspekty případu. Egyptská prokuratuje obviňuje skupinu osmi mužů z toho, že dodávali Izraeli informace, které ohrožovaly Egyptskou bezpečnost. Soudní jednání proběhne v nepřítomnosti obviněných, protože podle informace jsou agenti Mossadu na útěku  a o třech Egypťanech není jasné, zda  byli zatčeni.  Tito Egypťané pocházejí z egyptského Rafahu (Rafia) u hranic s Gazou a proto soud proběhne v nejbližším správním centru a tím je Ismailiya ležící při Suezském přístavu.

V Egyptě se také připravuje proces s jordánským inženýrem, který je obviněn ze špionáže ve prospěch Izraele.

V říjnu 2011 bylo vyměněo 25 Egypťanů za „izraelského špiona“, američana Ilana Grapela, který byl vězněn 4 měsíce pro podezření ze špionáže ve prospěch Izraele. Ve skutečnosti se jednalo o naivního mírotvorce, který byl rychle vyléčen a Střední východ v tichosti opustil, po té, kdy byl předán do Izraele.

Není jasné čemu tato kauza má posloužit, ale je to propagandistické zvýšení úrovně poté, kdy byli dříve ze špionáže proti Egyptu  obviňováni supi a žraloci – údajní agenti Mossadu.

Egyptský aktivista a bloger Hossam al-Hamalawy komentuje událost jako určitou připomínku situace v roce 1968, kdy byli také protestující studenti obviněni ze spolupráce s Mossadem, který v Egyptě funguje jako spolehlivý mediální trik či zaklínadlo. Přičemž Mossad podle Abdel-Alim Mohameda, odborníka na Izrael v Al-Ahram centru pro politické a strategické studie, dávno není tou mýtickou rozvědkou, která může a dokáže vše. Mossad má za sebou také dlouhou řadu omylů a není již tak silný jako kdysi.

Nabízí se ale také jiné vysvětlení. Situace na Sinaji je nepřehledná a je Egypťané chtějí zavést pořádek a tak jeden z logických důvodů může být údajný izraelský nepřítel, který poslouží jako spolehlivá zástěrka v akcích proti Hamásu a dalším teroristickým organizacím kteří operují na Sinaji ale jejich skutečné centrum je v Gaze. Připomeňme, že to byli právě Egypťané, kteří zlikvidovali tunely, kterými se do Gazy  z Egypta pašovaly zbraně a další vojenský materiál.

 Egypt to Try Mossad ‚Spies‘ in Absentia

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Archiv