… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egyptská vláda podala demisi, maršál Sísí bude moci kandidovat na prezidenta 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

Házim Bibláví

Házim Bibláví, předseda prozatímní vlády Egypta

Abdel Fatáh al-Sísí

Abdel Fatáh al-Sísí

Egyptská prozatímní vláda dnes nečekaně podala demisi. Krok, který byl odsouhlasen po čtvrthodině jednání vlády, oznámil v přímém přenosu státní televize premiér Házim al-Bibláví (Hazem El-Beblawi). Egyptská média očekávají, že prozatímní prezident Adlí Mansúr (Adly Mansour) demisi přijme a pověří sestavením nové vlády dosavadního ministra bydlení Ibrahíma Mahleba.

Premiér Bibláví, který je spoluzakladatelem Egyptské sociálnědemokratické strany, k odůvodnění demise řekl, že „reformu nemůže provádět jen vláda“ a že všichni Egypťané musejí usilovat o změnu, kterou si zaslouží.

Všeobecně se má za to, že vláda rezignovala, aby mohl oznámit kandidaturu v prezidentských volbách ministr obrany maršál Abdal Fatáh al-Sísí, který je šedou eminencí vlády a vůdcem vojenského převratu, který 3. července 2013 svrhl islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi).

Vojenský převrat tehdy odsoudily USA a Evropská unie, které v Egyptě podporovaly islamistickou vládu. Ta se k moci dostala ve svobodných volbách při tzv. demokratizaci Egypta v rámci Arabského jara po svržení dlouholetého autokratického vládce, prezidenta Husního Mubáraka.

Armáda i samotný al-Sísí, který byl v poslední vládě za prezidenta Mubáraka ministrem letectva, se těší v Egyptě značné popularitě a lze očekávat, že dubnové prezidentské volby vyhraje.

Egypt už loni zakázal činnost nábožensky založených politických stran a následně postavil mimo zákon jako teroristickou organizaci Mursího Muslimské bratrstvo, jehož představitele začal nový režim zatýkal ihned po převratu. Mursí sám je trestně stíhán a viněn z řady zločinů, včetně podílů na vraždách, ze spiknutí s Hamasem a Íránem a vyzrazení státního tajemství těmto dvěma cizím mocím.

Letos v lednu Egypťané schválili v referendu novou ústavu a očekává se, že letošní dubnové prezidentské a následné parlamentní volby definitivně ukončí Západem podporované období „demokratizace“, které de facto bylo jen předáváním moci islamistům.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Archiv