… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Karnit Flug: Izraelskou ekonomiku ohrožuje demografie a chudoba 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

Karnit Flug

Karnit Flug

Demografický vývoj, zejména nárůst málo zaměstnaných skupin a stárnutí populace, je z dlouhodobého hlediska hlavní hrozbou ohrožující hospodářský růst Izraele. Uvedla to v pondělí v Jeruzalémě na konferenci Ústředního statistického úřadu guvernérka Banky Izraele Karnit Flug (קרנית פלוג).

„Pokles podílu obyvatelstva, které je v produktivním věku a nárůst váhy částí společnosti, jejichž zaměstnanost je relativně nízká, by podle očekávání mohly ubírat 1,3 procentních bodů z míry každoročního růstu,“ uvedla guvernérka centrální banky.

Pokud i nadále zůstala zachována nízká zaměstnanost charedi-zbožných Židů a arabských žen, pak z dlouhodobého hlediska sníží celonárodní míru zaměstnanosti o 7 %. A i když u obou skupin dochází k dílčím zvýšením zaměstnanosti, není to zdaleka dostačující.

„Je důležité, abychom i nadále investovali do zvýšení zapojení a zvýšení produktivity v arabském a charedi sektorech,“ prohlásil Karnit Flug.

Další hrozbou je pro Izrael stárnutí populace. V roce 2050 klesne poměr pracujících obyvatel k důchodcům ze současných 5,5:1 na 3:1. „To znamená, že bude třeba posílit zaopatření a služby pro staré lidi,“ dodala.

Nízká míra zaměstnanosti Arabek a charedim a stárnutí populace budou mít vliv na izraelskou produktivitu práce, která i tak patří k nejnižším mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle Dr. Flug je nízká produktivita důsledkem špatného podnikatelského prostředí, nízké konkurence v některých oblastech a nízké míry kapitálových investic.

Guvernérka centrální banky upozornila také na to, že Izrael bude z dlouhodobého hlediska muset řešit také nárůst chudoby, který zasahuje i rodiny, kde pracuje jeden nebo oba dospělí.

Z dlouhodobého hlediska bude nutné posílit infrastrukturu a vzdělání, nicméně v nejbližší budoucnosti by podle Karnit Flug pomohlo problémy řešit zvýšení tzv. negativní daně z příjmů.

Guvernérka Banky Izraele projevem vyvolala kritiku charedi-zbožných poslanců Knesetu.

Předseda charedi strany Šas Arje Deri (Aryeh Deri) prohlásil, že „v normálních zemích by představitele – bez ohledu na to, jak významné místo zastává – za takovéto závažné výroky vyhodili.“ Karnit Flug obvinil, že „kydá bláto a odmítá celé části izraelské společnosti, aby našla omluvu za finanční situaci, za kterou je zodpovědná.“

Náměstek ministra zdravotnictví Jaakov Licman (Yaakov Litzman) z charedi strany Sjednocený judaismus Tóry (Jahadut HaTora) prohlásil, že guvernérčina slova jsou „nepodloženými falešnými obviněními proti rodinám s mnoha dětmi, která pramení z neznalosti a hrubého zobecňování a vedou ke zbytečné nenávisti a polarizaci.“

Poslanec Šas Nisim Zeev pak už rovnou prohlásil, že „všichni antisemité používají tuto omluvu a říkají, že za světové finanční problémy mohou Židé. Podněcování proti Židům pochází hlavně od finančních subjektů.“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Archiv