… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Salafisté v Haifě 5.00/5 (100.00%) 18 ohodnocení

Haifa je prMISGADávem považována za město, v němž bez problemů žijí spolu Židé a Arabové. Ve městě se obě komunity vzájemně respektují a to díky i tomu, že na obou stranách jsou v čele komunit umírnění představitelé, kteří jasně vědí, že mírumilovné soužití prospívá všem obyvatelům města bez rozdílu národnosti či vyznání.  Jedním z takových umírněných představitelů muslimských obyvatel Haify je šejch Rašad Abu al-Hidja, imám Haify a kádí mešity Istiklal. 

Šejch Rašad Foto Mišel dot com

Šejch Rašad Foto Mišel dot com

Tento duchovní již delší dobu dostával výhružky od radikálních islamistů-salafistů, většinou žijících v Galileji. Situace se vyhrotila před několika dny, kdy salafisté upozornili imáma a jeho spolupracovníky, že islamistické kruhy vydaly fatvy (nábožensko-právní prohlášení), v nichž nabádají k jejich fyzické likvidaci. Minulou sobotu (22.února) přišlo do mešity Istiklal několik desítek radikálních islamistů-salafistů a počkali si na imáma Rašada. Když ten přišel, sesypaly se na něj z jejich úst nadávky a nejen to, ale salafisté mu a jeho rodině vyhrožovali fyzickým násilím. Imám měl štěstí, že část jeho známých byla spolu s ním v mešitě a těm se podařilo zabránit násilnostem. Po tomto incidentu se obrátila Muslimská náboženská rada na haifskou policii s žalobou na násilníky. Policie zahájila vyšetřování incidentu a zadržela několik podezřelých, které pak po výslechu propustila s určitými omezeními na svobodu. Starosta Haify Jona Jahav poslal imámovi dopis, v němž mu vyjadřuje svou podporu a uvádí, že takové incidenty neodpovídají duchu Haify. Oproti tomu salafisté tvrdí, že imámovo tvrzení o vyhrožování násilím jsou nepodložená. Podle nich se jednalo o spor, kdy imám odmítl umožnit salafistům se v této mešitě modlit. Lze jen poznamenat, že přítomnost salafistů v Haifě je znepokojující skutečností, která by neměla být bezpečnostními službami zanedbána. 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Archiv