… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zasedání zastupitelstva Prahy – Suchdola. Palestinská drzost trvá. Zametlo už ministerstvo zahraničí vše pod koberec? 4.85/5 (97.06%) 34 ohodnocení

Praha - Suchdol

Včerejší veřejné zasedání zastupitelstva městské části Praha 6 – Suchdol ve věci incidentu, který se odehrál 1. ledna 2014 v ještě nezkolaudované budově diplomatického zastoupení Palestinské autonomie, mělo očekávaně bizarní charakter. Za to ovšem samo zastupitelstvo nemohlo a naopak se k danému problému od začátku postavilo statečně a žádalo přestěhování palestinských diplomatů mimo území, za které je zodpovědno. Problém, který se tu řešil byl neúměrný místu, kde se řešil a konec konců i jak se řešil a řeší. Vždyť výbuchem, který stál život a nálezem zbraní a posléze ještě další výbušniny přece nebyli a nejsou ohroženi jen obyvatelé Suchdola. Ale je to otázka bezpečnosti celé naší země a jako taková by se měla řešit nejen v lokalitě bezprostředního ohrožení, ale na podstatně širším fóru, ba dokonce na půdě Parlamentu ČR.

V prohlášení z palestinské strany zazněla lítost nad nevyjasněnou smrtí velvyslance Džamala Mohamada Džamala, který dlouhá léta působil v ČR. Nalezené zbraně byly darovány oficiálními představiteli českého státu v 80. letech minulého století pro účely ochrany četných palestinských delegací. Nedošlo tedy k porušení českého práva ani mezinárodních smluv, ale k neúmyslnému nedopatření. Charge d’affaires Džadalláh Sabatín pak pozval občany k návštěvě objektu v rámci „dne otevřených dveří“ 15.2., aby se přesvědčili, že tam již žádné zbraně nejsou. V rámci diskuze, která následovala po oficiální části pak zaznělo z jeho úst pikantní prohlášení, že Izrael okupuje Palestinu od roku 1948.

Zástupce MZV ČR, náměstek ministra, pan Karel Borůvka (náměstek ministra Jiří Schneider byl omluven) zhodnotil dosavadní vývoj a vzhledem k výsledkům šetření policie a tomu, že se palestinská strana omluvila a slibuje, že do budoucna k něčemu takovému už nedojde, považuje situaci za stabilizovanou.

Palestinský velvyslanec, který "nevyjasněně zahynul" po explozi v Praze - Suchdole

Policie ČR se ohradila proti výroku o „nevyjasněné smrti“ velvyslance, protože vyšetřování jasně potvrdilo, že výbuch byl způsoben neopatrnou manipulací s výbušninou. Potvrdila ale, že nalezené zbraně pocházely z 80. let minulého století a že nebyly spojeny se žádným dříve vyšetřovaným kriminálním činem.

Po bouřlivé diskusi, ve které se mísily obavy místních obyvatel ze zabláceného chodníku a také ze sledování kamer s hlasy odmítajícími velvyslanectví Hamásu a Fatáhu na území ČR a také s hlučnými hlasy asi dvou českých zastánců práv palestinského lidu, pan starosta Hejl se slovy o těžce otřesené důvěře a nedostatečném vysvětlení vyhlásil po tříhodinovém maratonu přestávku, kdy se oficiální hosté i většina veřejnosti rozešla.

Na otázku v soukromém rozhovoru s panem starostou na jeho vyznání a na jeho vztah k Izraeli odpověděl, že je evangelík a jeho vtah k Izraeli je dán od doby, kdy jako patnáctiletý mladík četl knihu Leona Urise Exodus.

Zdá se, že když MZV ČR v čele s novým vedením považuje celou situaci za stabilizovanou a omluvu z palestinské strany za dostatečnou, že se celá záležitost již zametá pod koberec, ať už z vlastní iniciativy či pod taktovkou EU. Při tom jsme mohli otázky, které se vynořují kolem zastupitelství palestinské strany jakožto velvyslanectví státu, který neexistuje a který ani ČR neuznává, vyřešit nótou persona non grata a s diplomatickými zástupci palestinského lidu se rozloučit. Možná na nějakou dobu, možná navždy.

-ZW-

4 reakce na Zasedání zastupitelstva Prahy – Suchdola. Palestinská drzost trvá. Zametlo už ministerstvo zahraničí vše pod koberec?

 • Tomas napsal:

  co chcete od předposrance Zaojojrálka? Takoví lidé vždy ustoupí požadavků t.zv. palestinských radikálů.S teroristy se nejedná ! 👿

 • Vader napsal:

  L. Zaorálka si hluboce vážím pro jeho práci poslance. Nepochybuji ani na okamžik, že by byl skvělým kandidátem na vrcholový post u MPSV. Ale jeho sezení na trůnu zamini mě poněkud děsí. Stačí se podívat do Archivu na jeho společný výlet s J. Paroubkem do Sýrie.
  Alespoň ale víme, co čekat. L. Zaorálek není z těch, kteří by měnili názory podle potřeby…

  • Scooolie napsal:

   Zao C‘-Tung je levicový extrémista, podobný bytostem jako Jakub Patočka. Na MPSV by se možná hodil, neb by hájil práva sociálně potřebných, k čemuž se člověk s krajně levicovými názory vcelku dobře hodí. Na Zamini očekávejme katastrofu. Zemanův odpor k Zaorálkovi na ministerstvu zahraničí byl více než podložený.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Archiv