… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu




Kneset přijal po 22 letech nový základní zákon, Základní zákon: Referendum 4.92/5 (98.46%) 13 ohodnocení

Izrael, administrativní členění

Izrael, administrativní členění

Jakékoliv vzdání se území Státu Izrael – včetně po roce 1967 inkorporovaných Golanských výšin a části Jeruzaléma – v rámci budoucí mírové dohody musí být schváleno celonárodním referendem. Stanoví tak Základní zákon: Referendum (Basic Law: Referendum,  חוק-יסוד: משאל עם), který včera večer ve druhém a třetím čtení přijal izraelský parlament.

Referendum se však nemusí konat bezpodmínečně. Pokud mírovou dohodu, v jejímž rámci se Izrael má vzdát části svého území, podpoří více než 80 poslanců (tedy více než dvě třetiny všech poslanců), pak může být ratifikována i bez referenda. A naopak, pokud dohodu podpoří méně než 61 poslanců (tedy méně než nadpoloviční většina), je odmítnuta bez konání referenda.

Zákon se netýká území Judeje a Samaří, které není formálně začleněno do Státu Izrael a o němž může rozhodovat tak jako dosud vláda. Dopadal by ale na případné výměny území mezi Izraelem a možným arabským Palestinským státem, o nichž se hovořilo pro případ, že by si Izrael ponechal tzv. bloky židovského osídlení v Judeji a Samaří a poskytl za ně část svého území například v Galileji.

Pro zákon v obou čteních hlasovalo všech 68 koaličních poslanců. Opoziční poslanci pokračovali v bojkotu hlasování, který již před tím uplatnili ve vztahu k Zákonu o vládnutí a Zákonu o rovné službě.

Izrael, administrativní členění

Izrael, administrativní členění

Zákon, který předložil předseda poslanců vládní koalice Jariv Levin (Yariv Levin) z Likudu, poslankyně Ajelet Šaked (Ayelet Shaked) a Orit Struk (Orit Strook) z Bajit Jehudi, je takřka totožný se zákonem z roku 2010, který vyžaduje celonárodní referendum pro mírovou dohodu měnící „území za mír.“ Proti zákonu z roku 2010 je nicméně nyní u Nejvyššího soudu vedeno řízení, v němž žalobci namítají, že zákon neústavně omezuje pravomoci Knesetu. Včera přijatý zákon o referendu byl však přijat jako tzv. základní zákon, tj. jedná se o zákon, který má postavení ústavního zákona a ani Nejvyšší soud nemá právo jej zrušit, naopak pro rozpor se základními zákony ruší běžné zákony.

Pro přijetí zákona o referendu o vzdání se území se vyslovil jeho dlouhodobý zastánce, premiér Benjamin Netanjahu: „Pokud budeme činit takové osudové rozhodnutí, pokud k tomu dojde, musí být předloženo lidu. To je jediný způsob, jak mezi námi uchovat mír, který v mých očích není méně důležitý, než mír vnější (s palestinskými Araby). Dnes učiněné rozhodnutí je historické a musíme být hrdí na to, že jej koalice přijala.“

Proti zákonu o referendu se původně stavěla i řada významných členů koalice, včetně předsedy strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) a ministra zahraničí Avigdora Liebermana, předsedy strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) Jaira Lapida či předsedkyně strany Tnua (Hnutí) Cipi Livni, stejně jako předsedkyně opoziční strany Avoda (Strany práce) Šely Jachimovič.

„Pokud vyhlašujeme válku, také se neptáme lidu. A stejně to má být i co se týče jakýchkoliv diplomatických uspořádání,“ prohlásila kdysi Livni s tím, že vyhlašování referenda je „útěkem od zodpovědnosti těch, kdo mají činit rozhodnutí.“

Naopak předseda strany Bajit Jehudi (Židovský domov) Naftali Benet referendum ocenil jako „jediný způsob, jak zabránit rozkolu v národu.“ Jeho strana základní zákon označila za překážku „politickému oportunismu“ a den jeho přijetí za „svátek pro židovské obce a pro Zemi Izrael.“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv