… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Kneset přijal zákon o povinné vojenské / civilní službě charedim-zbožných Židů 4.45/5 (89.09%) 11 ohodnocení

příslušníci jednotky Nachal Charedi

příslušníci jednotky Nachal Charedi

Izraelský parlament včera ráno ve druhém a třetím čtení přijal dlouho diskutovaný a velké emoce vyvolávající Zákon o rovné službě, postupně zavádějící povinnou vojenskou / civilní službu charedi-zbožných Židů a sankce za vyhýbání se této službě.

Celá opozice hlasování o zákonu bojkotovala a tak byl přijat drtivou většinou 65 hlasů, když proti hlasoval pouze poslanec koaliční strany Bajit Jehudi (Židovský domov) Joni Šetbun (Yoni Chetboun), který tím rozčílil své koaliční kolegy.

Zákon o rovné službě, jehož znění schválil minulý měsíc tzv. Šakedův výbor Knesetu, stanoví tříleté přechodné období, během nějž bude stanoven počet charedi-zbožných mužů, kteří mají být každoročně odvedeni. Počet bude každý rok vzrůstat až do roku 2017, kdy by měl dosáhnout 5.200 nových charedi rekrutů.

Proti povinné službě se rozhořčeně staví charedi komunita, která trvá na zachování historicky daného osvobození studentů Tóry od povinné vojenské služby. Tzv. Talův zákon, který toto osvobození naposledy umožňoval, byl nicméně v roce 2012 izraelským Nejvyšším soudem zrušen právě s poukazem na neodůvodněnou nerovnost mezi občany Izraele, kterou ve vztahu k vojenské službě zakládal.

Aktuálně přijatá verze Zákona o rovné službě vyvolala rozhořčení charedi komunity zvláště trestními sankcemi, které budou uplatňovány vůči těm, kdo se budou odvodům vyhýbat, pokud komunita jako celek nesplní výši odvodní kvóty. Zákon nicméně byl kritizován i stoupenci rovné vojenské služby za to, že tyto trestní sankce přijdou v úvahu až od poloviny roku 2017, tedy až po příštích izraelských parlamentních volbách.

Poslanec Šetbun, který jako jediný z koaličních poslanců hlasoval proti, zdůvodnil svůj postoj tím, že zákon vytváří propast mezi charedim a zbytkem Izraelců. „Na jednu stranu členové strany Bajit Jehudi a zejména poslankyně Ajelet Šaked (Ayelet Shaked) vynaložili skutečně velké úsilí, aby tento zákon byl pro charedi komunitu přijatelný. Na druhou stranu jak jde čas – a zejména během posledních 24 hodin – cítím, že vytváříme vážně schizma mezi námi a světem Tóry, a charedi komunitou.“

Poslankyně Ajelet Šaked naopak v projevu v Knesetu vyzvala charedim, aby se zapojili do armády. „Ten, kdo nestuduje Tóru, musí být odvážný a nechat se odvést.“ Civilní národní služba jako alternativa vojenské služby „je privilegiem, které má jen charedi veřejnost, protože jsme přesvědčeni, že mohou přispět nejen v armádě, ale také v civilní službě – v policii, Magen David Adom (Červené Davidově hvězdě) a v hasičské službě.“ Odvody do armády jsou jen části procesu asimilace charedim do většinové společnosti, dodala s tím, že charedi část společnosti je vysoce kvalitní a talentovaná.

Pokusila se také rozptýlit obavy, že charedim, kteří vstoupí do armády, budou ovlivněni sekulárním způsobem života natolik, že opustí zbožný životní styl. „Náčelník štábu nám výslovně řekl, že armáda chce, aby charedi voják, který vstoupil do armády, z ní také jako charedi odešel. Neexistuje žádný úmysl měnit životní styl nějakého vojáka. Existuje vojenská služba vhodná (pro charedim) – jak prokazují vojáci, kteří prošli jednotkami Šachar a Nachal Charedi.“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv