… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ministr zahraničí ostře odsoudil stávkující zaměstnance izraelské diplomacie 4.88/5 (97.50%) 8 ohodnocení

Avigdor Lieberman

Avigdor Lieberman

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman včera ostře odsoudil neomezenou stávku zaměstnanců svého ministerstva, které obvinil, že v rámci svého boje za lepší finanční podmínky používají „násilí“ a „brutalitu.“

Podle ministra existuje „prostor ke zlepšení“ platových podmínek diplomatů druhé kategorie, nicméně některé požadavky odborářů byli „absurdní.“ Varoval také před postihy za překročení přípustného rozsahu stávky.

„Je právem zaměstnanců stávkovat a požadovat zlepšení jejich finanční situace nebo jejich pracovních podmínek. Ale nejsem ochoten akceptovat násilí. Dnes poškozujeme ubožáky, kteří (v zahraničí) ztratili pas a nemohou se vrátit (do Izraele); dnes poškozujeme děti a rodiče, kteří podstoupili proces náhradního mateřství a nemohou se dostat do Izraele; nevracíme (do vlasti) těla lidí, kteří zemřeli v zahraničí a konzuláty se tím odmítají zabývat…; poškozujeme staré lidi, jejichž pečovatelé odcestovali do zahraničí a potřebují se vrátit a my jim to nedovolujeme,“ prohlásil Lieberman na tiskové konferenci v Knesetu.

„Toto chování poškozuje naše dobré jméno. Snižuje podporu našeho zápasu ze strany veřejnosti,“ dodal ministr s tím, že izraelští diplomaté nesmí bojovat za své platové požadavky na úkor Izraelců, kteří potřebují jejich pomoc.

Avigdor Lieberman stávkující výslovně odsoudil za to, že překročili své pravomoci a uzavřením budov ambasád, konzulátů i ministerstva zabránili vstupu na pracoviště těm, kdo se jejich stávky nehodlají účastnit. Zmínil případy verbálního a psychického násilí vůči zaměstnancům, kteří se stávkou nesouhlasí. Případy zapečeťování dveří, odpojování elektřiny a vody či nátlaku stávkujících na zaměstnance jídelny, aby neobsluhovali ty, kdo se přišli najíst.

„Nebudu tolerovat žádné násilí,“ prohlásil ministr s tím, že uložil vedení ministerstva přerušit veškeré kontakty se stávkujícími do doby, dokud budou bránit ostatním zaměstnancům v přístupu na jejich pracoviště.

Současně varoval, že k odpovědnosti budou pohnáni ti zaměstnanci ministerstva, kteří i nadále vyplácejí platy stávkujícím diplomatům v zahraničí. „Úředník, který převádí peníze bez výslovné dohody s ministerstvem financí okrádá státní pokladnu. Páchá trestný čin,“ uvedl.

Před disciplinárními postihy za uzavření diplomatických míst a za neoprávněné vyplácení záloh platů stávkujícím už také v oficiálním dopise zaměstnance varoval ředitel odboru platů ministerstva financí Kobi Amsalem. „Ani v případě (pracovněprávního) sporu a stávky nemůže odborový svaz zamknout brány vládních úřadu nebo jeho (zahraničních) misí. Tyto budovy a komplexy vlastní státu a ne odborová federace Histadrut nebo odborový svaz… Těmi, kdo jsou oprávněni nařídit vyplacení platů jsou všeobecný účetní a účetní jednotlivých ministerstev. Instrukce odborů v tomto směru jsou neoprávněné.“

Ministr Lieberman některé požadavky odborářů označil za nerealistické, neospravedlnitelné a absurdní. Izraelští velvyslanci podle něj dnes vydělávají mezi 35.000 šekely (při současném kursu přibližně 200.000 českých korun) a 50.000 šekely (285.000 korun). Diplomaté na nižší úrovni nicméně v zahraničí vydělávají výrazně méně a tam je podle ministra prostor ke zlepšení.

Podle ministra zahraničí se odboráři ocitli v stále komplikovanější situaci a nemají připravené řešení, a proto je namístě vrátit se k mediačnímu procesu.

Zapojení ministra do vyjednávání o platech přivítal vůdce odborářů Jair Fromer (Yair Fromer) s tím, že někteří jeho přátelé po 15 letech služby státu v diplomacii berou 9.000 šekelů (okolo 51 tisíc korun) a nejsou schopni vyjít s penězi, protože jejich manželky či manželé kvůli službě v zahraničí přišli o kariéru.

O tom, že tito lidé věděli, za jaký plat do diplomacie vstupují, a nikdo je k setrvání v zaměstnání – podle nich tak mizerně placeném – nenutil a nenutí, se nezmínil.

Pro ty, kdo slouží v dalších složkách zajišťujících vnější bezpečnost Izraele – v armádě, zpravodajských službách, nevydělávají si žádné horentní sumy, riskují své životy a velmi často se jim nemůže dostat ani veřejného uznání, je sebestředné chování pracovníků diplomacie v nejlepším případě zdrojem údivu, často však znechucení a pohrdání.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv