… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Náčelník izraelského generálního štábu: Izrael umí provádět operace i v Íránu, je-li to nutné 4.71/5 (94.29%) 14 ohodnocení

náčelník generálního štábu Beny Ganc a velitel letectva Amir Ešel

náčelník generálního štábu Beny Ganc a velitel letectva Amir Ešel (ilustrační foto)

Izraelské bezpečnostní síly jsou schopné provést vojenské operace prakticky kdekoliv na světě, včetně Íránu. A v mnoha cizích zemích, včetně zemí nepřátelských, Izrael již provedl desítky tajných operací. Uvedl to předevčírem náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil generálporučík Beny Ganc (Benny Gantz) při debatě se studenty střední školy Gat Javne (Gat Yavneh), jejíž záznam odvysílal Kanál 10 izraelské televize.

„Námořnictvo se minulý týden vrátilo ze vzdálené operace,“ zmínil Ganc v narážce na překažení íránské dodávky zbraní pro Gazu na lodi Klos C u pobřeží Súdánu. „Naše letectvo je kdekoliv, kde chceme, aby bylo,“ pokračoval.

„Ani jsem se nezmínil o desítkách tajných aktivit, z nichž některé proběhly poslední týden a i teď, když právě mluvíme. Mluvím o operacích blízkých i vzdálených – Írán a tak podobně. Neexistují oblasti, které by byly mimo dosah Izraelských obranných sil,“ řekl dále náčelník štábu.

Televize Gancovy výroky označila za první „definitivní“ potvrzení, že Izrael je schopen vojenské intervence v Íránu, a jako náznak, že takováto aktivita již probíhá. Podle vojenského odborníka televize jsou do každodenních operací – zejména do shromažďování zpravodajských informací, ale i do činnosti elitních vojenských jednotek – zapojeny „tisíce lidí“. Cílem je bránit nepřátelům Izraele ve vyzbrojování, tlačit je do defenzivy, bránit útokům a také „bránit Íránu získat jaderné schopnosti.“

Generálporučík Ganc se také vyjádřil k syrským provokacím na hranici na Golanských výšinách a k ostřelování Izraele raketami z Pásma Gazy, ovládaného palestinskoarabskými teroristy. „Pokud chceme, aby odtamtud zmizelo (střílení raket) nebo alespoň skoro zmizelo, pak musíme provést invazi do Gazy. Je to dilema, jemuž čelíme každý týden; jsme schopní to provést… Je k tomu třeba strategické rozhodnutí.“

Ve prospěch znovuobsazení Pásma Gazy, jako prostředku k zastavení raketového ostřelování Izraele, se minulý týden vyslovil ministr zahraničí Izraele Avigdor Lieberman.

Souhlasí s ním i ministr strategických záležitostí Juval Štajnic (Yuval Stenitz). „Dříve nebo později budeme muset převzít kontrolu nad Gazou, abychom vykořenili režim Hamasu. Nepotřebujeme ji znovuobsadit natrvalo, ale musíme z Gazy odstranit možnost střílet na nás rakety. Až a pokud dojde k tomu, že budeme muset znovuobsadit Gazu – a ten okamžik se rychle blíží – pak to bude velmi rychlá operace,“ řekl Štajnic.

Izrael se kontroly Pásma Gazy vzdal v létě roku 2005 v rámci tzv. „Stažení“, kdy byly staženy všechny vojenské jednotky a nuceně z Gazy vysídleno okolo 9 tisíc židovských obyvatel. Za rok se výlučné vlády na Gazou po porážce konkurenčního Fatáhu zmocnilo teroristické Hnutí islámského odporu (Hamas), které území vládne dodnes.

V době „Stažení“ představitelé izraelské pravice varovali před tímto jednostranným krokem, který podle nich povede jen ke zhoršení bezpečnosti Izraele a k nutnosti periodicky vojensky zasahovat proti teroristům, kteří se opevní na vyklízeném území. Izraelský politický střed a levice, stejně jako mezinárodní společenství naopak plédovalo za „ukončení okupace“, které palestinští Arabové jistě ocení a regionu přinese mír.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv