… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Otevřený dopis ukrajinských Židů prezidentu Ruské federace Vladimiru Putinovi 4.45/5 (89.09%) 44 ohodnocení

ukrajinská vlajkaPřední židovské osobnosti Ukrajiny napsaly před týdnem otevřený dopis prezidentu Ruska Vladimiru Putinovi, v němž jej žádají, aby se přestal vměšovat do vnitřních věcí Ukrajiny. Dopis přinášíme v českém překladu, následovaném ukrajinským a ruským originálem.

Nutno podotknout, že i když pod dopisem jsou podepsány vedoucí osobnosti ukrajinských Židů, ne všechny židovské organizace na Ukrajině a jejich představitelé se k němu připojili. Přímo ohlušující ticho zachovává ve vztahu k událostem posledních týdnů na Ukrajině včetně ruské okupace Krymu Federace židovských obcí Ukrajiny, kterou ovládá proruské židovské misijní hnutí Chabad.

Prezidentu Ruské federace Vladimiru Vladimiroviči Putinovi

Pane prezidente!

Jsme židovští občané Ukrajiny: podnikatelé, manažeři, veřejné osobnosti, vědci a učitelé, umělci a hudebníci. Obracíme se na Vás jménem mnohonárodního lidu Ukrajiny, národnostních menšin Ukrajiny a jménem židovské komunity.

Prohlásil jste, že Rusko chce chránit práva rusky mluvících občanů Krymu a celé Ukrajiny a že těmito právy současná ukrajinská vláda pohrdá. Z historických důvodů ukrajinští Židé hovoří převážně rusky. Proto náš názor na to, co se děje, nemá menší váhu, než názor těch, kdo Vám radí a informují Vás.

Nemyslíme si, že by bylo snadné Vás oklamat. Z velkého množství informací o Ukrajině jste si vybral lži a pomluvy vědomě. A víte velmi dobře, že prohlášení Viktora Janukovyče poté, co byla podepsána poslední smlouva, že „… Kyjev je plný ozbrojených lidí, kteří začali znečišťovat budovy, bohoslužebná místa, kostely. Nevinní lidí začali trpět. Lidé jsou prostě okrádáni a zabíjeni na ulici…“ jsou lži od prvního slova po slovo poslední.

Rusky hovořící občané Ukrajiny nejsou ponižováni nebo diskriminováni, jejich občanská práva nejsou omezena. Výmysly o „nucené ukrajinizaci“ a „zákazu ruského jazyka“, které jsou běžné v ruských médiích, pocházejí z hlav těch, kdo si je vymysleli. Vaše jistota ohledně nárůstu antisemitismu na Ukrajině také neodpovídá skutečnosti. Vypadá to, že jste si spletl Ukrajinu s Ruskem, kde židovské organizace v posledním roce zaznamenaly nárůst antisemitských tendencí.

Ukrajina právě nyní přežila složitou politickou krizi, při níž se mnozí z nás ocitli na různých stranách barikád. Židé na Ukrajině, stejně jako všechny etnické skupiny, nejsou naprosto jednotní ve svých názorech na to, co se v zemi odehrává. Ale žijeme v demokratické zemi a můžeme si rozdílnost názorů dovolit.

Snaží se nás vyděsit (a s těmito pokusy stále pokračují) „následovníky Bandery“ a „fašisty“, snažícími se uchopit kormidlo ukrajinské společnosti, bezprostředně hrozícími židovskými pogromy. Ano, jsme si dobře vědomi, že politická opozice a síly sociálních protestů, které zajistily změny k lepšímu, jsou tvořeny různými skupinami. Patří mezi ně nacionalistické skupiny, ale ani ty nejmenší neprojevují antisemitské nebo xenofobní chování. A jsme si jisti, že našich několik málo nacionalistů je dobře kontrolováno občanskou společností a novou ukrajinskou vládou – což je více, než lze říci o ruských neonacistech, které povzbuzují Vaše bezpečnostní síly.

S novou vládou si velmi dobře vzájemně rozumíme a pracuje se na partnerství. Ve vládě je několik zástupců národnostních menšin: ministr vnitra je Armén, vicepremiér je Žid, dva ministři jsou Rusové. Nově jmenovaní gubernátoři ukrajinských oblastí také nejsou výlučně Ukrajinci.

Musíme bohužel přiznat, že v posledních dnech byla stabilita naší země ohrožena. A tato hrozba má původ v ruské vládě a konkrétně ve Vás osobně. Je to Vaše politika podněcování separatismu a hrubý nátlak vůči Ukrajině, co ohrožuje nás a veškerý ukrajinský lid, včetně těch, kdo žijí na Krymu a na ukrajinském jihovýchodě. Ukrajinci na jihovýchodě to sami brzo poznají.

Vladimire Vladimiroviči, velmi si ceníme Vašeho zájmu o bezpečnost a práva ukrajinských národních menšin. Ale nepřejeme si být „bráněni“ rozbitím Ukrajiny a anexí jejího území. Rozhodně Vás vyzýváme, abyste nezasahoval do vnitřních ukrajinských věcí, vrátil ruské ozbrojené síly na místa jejich obvyklé mírové dislokace a zastavil podporu proruského separatismu.

Vladimire Vladimiroviči, jsme naprosto schopní chránit naše práva v konstruktivním dialogu a ve spolupráci s vládou a občanskou společností suverénní, demokratické a jednotné Ukrajiny. Důrazně Vás žádáme, abyste nedestabilizoval situaci v naší zemi a zastavil své pokusy o delegitimizaci nové ukrajinské vlády.

4. března 2014

Podepsaní:

Josef Zisels (Йосиф Самойлович Зисельс), předseda Sdružení židovských organizací a komunit Ukrajiny (VAAD, Ассоциация еврейских организаций и общин (Ваад) Украины), výkonný viceprezident Kongresu národních komunit Ukrajiny (CNCU, Конгрес Національних Громад України, Конгресс национальных общин Украины)

Aleksandr Suslevskij (Александр Сусленский, Alexander Suslensky,), viceprezident Židovské konfederace Ukrajiny (Еврейская Конфедерация Украины), podnikatel

Andrej Adamovskij (Андрей Адамовский, Andrei Adamovsky), první viceprezident Židovské konfederace Ukrajiny, člen židovské studentské organizace Hillel, občan Ruska

rabín Aleks Duchovnyj (Алекс Духовный, Alex Dukhovny), vrchní rabín ukrajinských progresivních židovských komunit

rabín Reuven Stamov (Рувен Стамов), vrchní rabín ukrajinských tradičních židovských komunit

Aleksandr Paschaver (Александр Пасхавер, Alexander Paskhaver), člen koordinační rady VAAD, ekonom

Leonid Finberg (Леонид Финберг), ředitel Centra pro studium historie a kultury východoevropských Židů NaUKMA, místopředseda VAAD

Anatolij Podolskij (Анатолий Подольский, Anatoliy Podolsky), ředitel Ukrajinského centra pro studiu

Igor Kuperberg (Игорь Куперберг), předseda Sionistické federace Ukrajiny, místopředseda VAAD

Semen Belman (Семен Бельман), místopředseda Židovské rady Ukrajiny, prezident židovské komunity v Černihivě (Černigově)

Aleksandr Gajdar (Александр Гайдар, Alexander Gaidar), předseda Svazu ukrajinských náboženských komunit progresivního judaismu

Vjačeslav Lichačev (Вячеслав Лихачев, Vyacheslav Likhachev), odborník na monitorování a analyzování xenofobie a antisemitismu Kongresu národních komunit Ukrajiny (CNCU), člen koordinační rady VAAD, občan Ruska a Izraele

Michail Gold (Михаил Гольд, Michael Gold), šéfredaktor časopisu Chadašot, vydávaného VAAD

Galina Charaz (Галина Хараз, Galina Haraz), inženýrka, občanka Ukrajiny a Izraele

Igor Turov (Игорь Туров), historik, ředitel programu židovských studií VAAD, člen ukrajinského prezídia VAAD

Diana Gold (Диана Гольд), členka ukrajinského prezídia VAAD

Aleksandr Roitburd (Александр Ройтбурд), umělec

Jevgen Grebeň (Евген Гребень, Evgen Greben), ředitel židovské kulturní a sportovní společnosti Makabi Kyjev

Grigorij Pikman (Григорий Пикман, Grigoriy Pickman), prezident B’nei B’rith Leopolis

Igor Golfman (Игорь Гольфман), publicista

Julija Smiljanskaja (Юлия Смилянская), ředitelka Institutu judaiky

Jelena Zaslavskaja (Елена Заславская), designérka

Aleksandr Jelisavětskij (Александр Елисаветский), učitel

Ada Dal (Ада Даль, Ada Dahl), režisér

Kira Krejderman (Кiра Крейдерман, Kira Kreiderman) – psycholog

Artem Fedorčuk (Артем Федорчук, Artem Fedorchuk), ředitel Mezinárodního centra židovského vzdělání a terénních studií

Aleksej Krol (Алексей Крол), podnikatel

Igor Ščupak (Ігор Щупак), Ukrajinský institut výzkumu holokaustu Tkuma, muzeum památky holokaustu v Dněpropetrovsku

Jevgen Levin (Eugen Levin, Євген Левін), učitel angličtiny

Další podpisy pod petici přibývají zde.

—–

Звернення до Президента Російської Федерації В. В. Путіна від імені багатонаціонального народу України, від національних меншин, від імені єврейської громади

Пане президенте!

Ми – євреї – громадяни України: бізнесмени та менеджери, релігійні та громадські діячі, науковці, художники та музиканти. Ми звертаємося до Вас від імені багатонаціонального народу України, від національних меншин, від імені єврейської громади.

Ви заявили, що Росія хоче захистити права російськомовного населення Криму і всієї України, що зневажаються нинішньою українською владою. В силу історичних причин євреї також належать переважно до російськомовного населення. Тому наша думка про події має не меншу вагу, ніж думка Ваших радників та інформаторів.

Ми впевнені, що Вас неможливо ввести в оману. А це значить, що Ви самі свідомо вибираєте з маси інформації про Україну неправду і наклеп. І Вам добре відомо, що виголошені під час прес-конференції слова Віктора Януковича про те, що після підписання відомої угоди: «… Київ було заповнено озброєними людьми, які почали громити будівлі, культові споруди, храми. Почали страждати невинні люди. Людей просто грабували і вбивали на вулицях», – це брехня, від першого і до останнього слова.

Російськомовні жителі України не зазнають принижень і утисків, їхні громадянські права не обмежено. Міркування про «насильницьку українізацію» і «заборону говорити російською», про які багато пишуть в російських ЗМІ, нехай залишаться на совісті їхніх авторів. Ваша впевненість під час прес-конференції у зростанні антисемітизму в Україні також не відповідає реальним фактам. Скоріше за все, Ви переплутали Україну з Росією, де єврейські організації зафіксували у минулому році зростання антисемітизму.

Нині, коли Україна пережила складну політичну кризу, багато хто з нас опинився по різні сторони барикад. Серед євреїв України, як і серед всіх етнічних груп, немає абсолютної єдності у ставленні до того, що відбувається в країні. Але ми живемо в демократичній державі і можемо дозволити собі мати різні думки .

Нас лякали і продовжують лякати тим, що до влади в Україні рвуться «бандерівці» і «фашисти», що на нас чекають єврейські погроми. Так, ми знаємо, що політична опозиція і сили суспільного протесту, що добилися позитивних змін у виконавчій владі країни, складаються з різних груп. Серед них є і націоналістичні, проте навіть наймарґінальніші з них не дозволяють собі демонструвати антисемітизм чи інші форми ксенофобії. І ми точно знаємо, що наші нечисленні націоналісти знаходяться під жорстким контролем громадянського суспільства та нової влади України, чого не скажеш про російських неонацистів, які заохочуються Вашими спецслужбми .

Із новим урядом у нас складається повне взаєморозуміння, налагоджується робоча співпраця. У Кабінеті міністрів є чимало представників національних меншин: міністр внутрішніх справ – вірменин, віце-прем’єр – єврей, двоє міністрів – росіяни. Новопризначені губернатори областей України також не всі належать до титульної нації.

На жаль, слід визнати, що останній час днями стабільність в нашій країні під загрозою. І ця загроза йде від російської влади, тобто – від Вас. Це Ваша політика підбурювання до сепаратизму і брутального тиску на Україну становить загрозу для нас – євреїв, як і для всього народу України, включаючи жителів Криму і південного сходу України, і вони в цьому дуже швидко переконаються.

Володимире Володимировичу, ми високо цінуємо Вашу турботу про безпеку і захист прав національних меншин в Україні. Але ми не бажаємо, аби нас «захищали» шляхом розколу України і анексії її території. Ми переконливо закликаємо Вас не втручатися у внутрішні українські справи, відвести російські війська в місця їхньої постійної дислокації і припинити заохочувати проросійський сепаратизм .

Володимире Володимировичу, ми в змозі захистити наші права в конструктивному діалозі та співпраці з урядом і громадянським суспільством суверенної, демократичної і єдиної України. Ми наполегливо просимо Вас не дестабілізувати ситуацію в нашій країні і залишити спроби дискредитувати нову українську владу.

Підписи:

Йосиф Зісельс Голова Асоціації єврейських організацій та общин (Вааду) України

Олександр Сусленський д.т.н., Віце-президент Єврейської конфедерації України, бізнесмен

Андрій Адамовський Перший віце-президент Єврейської конфедерації України, член Наглядової ради студентської організації «Гілель»

Рав Олександр Духовний Головний рабин громад прогресивного юдаїзму в Україні

Рав Рувен Стамов Головний рабин громад традиційного юдаїзму в Україні

Олександр Пасхавер Економіст,к.е.н., член Координаційної ради Вааду України

Леонід Фінберг Директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства, віце-голова Вааду України

Анатолій Подольский к.і.н., директор Українського центру дослідження історії Голокосту, віце-голова Вааду України

Ігор Куперберг Голова сіоністської федерації Украиїни, віце-голова Вааду України

Семен Бельман Віце-президент Єврейської ради України, голова Чернігівської єврейської обласної громади

Олександр Гайдар Директор об’єднання релігійних іудейських громад прогресивного юдаїзму в Україні

Вячеслав Ліхачов Основний експерт по моніторингу та аналізу проявів ксенофобії та антисемітизму Конгресу національних громад України, член Координаційної ради Вааду України (громадянин Росії та Ізраілю)

Михайло Гольд Головний редактор газети Вааду України «Хадашот»

Галина Хараз Інженер (громадянка України та Ізраілю)

Ігор Туров д.і.н., керівник сертифікатної програми з юдаїки Вааду Украаїни та НаУКМА, член президії Вааду України

Діана Гольд Член президії Вааду України

Олександр Ройтбурд Художник

Євген Гребень Директор київського єврейського культурно-спортивного товариства «Макабі»

Григорій Пікман Президент «Бней Бріт – Леополіс»

Юлія Смілянська Директор Інституту Юдаїки

Игорь Гольфман, публицист

Елена Заславская, дизайнер

Александр Елисаветский, преподаватель

Ада Даль, инженер

(збір підписів продовжується)

4 березня 2014 року

—–

Обращение к Президенту Российской Федерации В. В. Путину от имени многонационального народа Украины, от имени национальных меньшинств, от имени еврейской общины

Президенту Российской Федерации Владимиру Владимировичу Путину

Господин президент!

Мы – евреи – граждане Украины: бизнесмены и менеджеры, религиозные и общественные деятели, научные работники, художники и музыканты. Мы обращаемся к Вам от имени многонационального народа Украины, от имени национальных меньшинств, от имени еврейской общины.

Вы заявили, что Россия хочет защитить попираемые нынешней украинской властью права русскоязычного населения Крыма и всей Украины. В силу исторических причин евреи также относятся в основном к русскоязычному населению. Поэтому наше мнение о происходящем имеет не меньший вес, чем мнение Ваших советников и информаторов.

Мы уверены, что Вас невозможно ввести в заблуждение. А это означает, что Вы сами сознательно выбираете из массы информации об Украине неправду и клевету. И Вам хорошо известно, что произнесенные во время пресс-конференции слова Виктора Януковича о том, что после подписания известного соглашения: «… Киев был заполнен вооруженными людьми, которые начали громить здания, культовые учреждения, храмы. Начали страдать невинные люди. Людей просто грабили и убивали на улицах.» – это ложь, от первого и до последнего слова.

Русскоязычные жители Украины не подвергаются унижениям и притеснениям, их гражданские права не ограничены. Рассуждения о «насильственной украинизации» и «запрете говорить по-русски», о которых много пишут в российских СМИ, пусть останутся на совести их авторов. Ваша уверенность на пресс-конференции в росте антисемитизма в Украине также не соответствует реальным фактам. По-видимому, Вы перепутали Украину с Россией, где еврейские организации зафиксировали в прошлом году рост антисемитизма.

Сейчас, когда Украина пережила тяжелый политический кризис, многие из нас оказались по разные стороны баррикад. Среди евреев Украины, как и среди всех этнических групп, нет абсолютного единства в отношении к происходящему в стране. Но мы живем в демократическом государстве и можем позволить себе иметь разные мнения.

Нас пугали и продолжают пугать, что к власти в Украине рвутся «бандеровцы» и «фашисты», что нас ждут еврейские погромы. Да, мы знаем, что политическая оппозиция и силы общественного протеста, добившиеся позитивных изменений в исполнительной власти страны, состоят из разных групп. Среди них есть и националистические, однако даже самые маргинальные из них не позволяют себе демонстрировать антисемитизм или иные формы ксенофобии. И мы точно знаем, что наши немногочисленные националисты находятся под жестким контролем гражданского общества и новой власти Украины, чего не скажешь о российских неонацистах, которые поощряются Вашими спецслужбами.

С новым правительством у нас складывается полное взаимопонимание, налаживается рабочее сотрудничество. В Кабинете министров есть немало представителей национальных меньшинств: министр внутренних дел – армянин, вице-премьер – еврей, два министра – русские. Новоназначенные губернаторы областей Украины также не относятся исключительно к титульной нации.

К сожалению, надо признать, что в последнее время стабильность в нашей стране под угрозой. И эта угроза исходит от российской власти, то есть – от Вас. Это Ваша политика подстрекательства к сепаратизму и грубого давления на Украину представляет угрозу нам – евреям, как и всему народу Украины, включая жителей Крыма и юго-востока Украины, и они в этом очень скоро убедятся.

Владимир Владимирович, мы высоко ценим Вашу заботу о безопасности и защите прав национальных меньшинств в Украине. Но мы не желаем, чтобы нас «защищали» путем раскола Украины и аннексии ее территории. Мы убедительно призываем Вас не вмешиваться во внутренние украинские дела, отвести российские войска в места их постоянной дислокации и перестать поощрять пророссийский сепаратизм.

Владимир Владимирович, мы в состоянии защитить наши права в конструктивном диалоге и сотрудничестве с правительством и гражданским обществом суверенной, демократической и единой Украины. Мы настоятельно просим Вас не дестабилизировать ситуацию в нашей стране и оставить попытки дискредитировать новую украинскую власть.

Подписи:

Иосиф Зисельс Председатель Ассоциации еврейских организации и общин (Ваада) Украины, Исполнительный вице президент Конгресса национальных общин Украины

Александр Сусленский д.т.н., Вице-президент Еврейской конфедерации Украины, бизнесмен

Андрей Адамовский Первый вице-президент Еврейской конфедерации Украины, член Наблюдательного совета еврейской студенческой организации «Гилель», бизнесмен, (гражданин России)

Рав Алекс Духовный Главный раввин общин прогрессивного иудаизма в Украине

Рав Рувен Стамов Главный раввин общин традиционного иудаизма в Украине

Александр Пасхавер Член Координационного совета Ваада Украины, экономист

Леонид Финберг Директор Центра исследований истории и культуры восточноевропейского еврейства НаУКМА, вице-председатель Ваада Украины

Анатолий Подольский Директор Украинского центра исследований истории Холокоста, вице-председатель Ваада Украины

Игорь Куперберг Председатель Сионистской федерации Украины, вице-председатель Ваада Украины

Семен Бельман Вице-президент Еврейского совета Украины, председатель Черниговской областной еврейской общины

Алексанлр Гайдар Директор Объединения религиозных общин прогрессивного иудаизма в Украине

Вячеслав Лихачев Основной эксперт по мониторингу и анализу ксенофобии и антисемитизма КНГУ, член Координационного совета Ваада Украины (гражданин России и Израиля)

Михаил Гольд Главный редактор газеты Ваада Украины «Хадашот»

Галина Хараз Инженер (гражданка Украины и Израиля)

Игорь Туров д.и.н., руководитель Сертификатной программы по иудаике Ваада Украины, член президиума Ваада Украины

Диана Гольд Член президиума Ваада Украины

Александр Ройтбурд Художник

Евген Гребень Директор киевского еврейского культурно-спортивного общества «Маккаби»

Григорий Пикман Президент «Бней Брит – Леополис»

Игорь Гольфман, публицист

Юлия Смилянская Директор Института Иудаики

Елена Заславская Дизайнер

Александр Елисаветский Преподаватель

Ада Даль Инженер

Кiра Крейдерман, психолог

Артем Федорчук, директор Международного центра еврейского образования и полевых исследований

Алексей Крол, бизнесмен

Ігор Щупак, канд. iст. наук,

Український інститут вивчення Голокосту «Ткума»,

Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» (Днiпропетровськ), директор

Видавництво «Прем’єр» (Запорiжжя), головний редактор

Євген Левін, викладач англійської мови, громадський активіст, Харків.

4 марта 2014 года

Сбор подписей продолжается

Jedna reakce na Otevřený dopis ukrajinských Židů prezidentu Ruské federace Vladimiru Putinovi

  • Oblovka napsal:

    Mám velmi vážnou zprávu z Ukrajiny. Očekává se útok na synagogu (vypálení) agentů Moskvy s cílem zdiskreditovat dění na Ukrajině v očích Západu a dostat Ukrajinu do izolace. Počítá se s tím, že Západ má dodnes trauma ze šoa (holocaustu) a na jakékoli náznaky je velmi citlivý.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv