… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Co přiveze Netanjahu z návštěvy v USA 4.50/5 (90.00%) 10 ohodnocení

img487523Jakkoli jsou události na Ukrajině současnou prioritou pro amerického ministra zahraničí, neponechal prezident Obama předsedu vlády Benjamina Netanjauha  na pochybách o tom, že původní plán Johna Kerryho je stále na seznamu amerických zájmů. Rozhovory mezi představiteli Izraele a Palestinské samosprávy stále pokračují pod dohledem USA. V rohovoru pro Arutz 7 analyzoval současnou návštěvu předssedy vlády v USA Elyakim Ha’etzni, známý aktivista v Judei a Samaří. Ha’etzni již odhalil „hořkou pravdu“ o tom, že Netanjahu se již rozhodl vzdát se americkému diktátu a přijmout podmínky Palestinské autonomie. Podle Ha’etzniho Netanjahu souhlasil vést jednání na základě hranic z roku 1948, s určitými korekcemi – výměnou území. Výstavba v Judei a Samaří, mimo bloky osídlení,  bude zmrazena. Také v otázce izraelské příromnosti v údolí Jordánu, kde by mělo zůstat pouze několik strážních bodů u řeky Jordán Netanjahu ustupuje. Média jsou neobvykle diskrétní o tom co bylo projednáváno v USA, má to být pravděpodobně uklidňující taktika pro Izraelce. Netanjahu patrně již brzy přijde s prohlášením, že ani jeden obyvatel nebude muset opustit Judeu a Samaří, má to ovšem jeden nepřijemný detail, že kdo nebude chtít opustit svůj dům v určitých oblastech, bude muset žít na území Palestinského státu. Je možné, že nakonec Palestinci formálně uznají Izrael jako židovský stát, ale takové uznání bude bez jakéhokoli politického efektu, Izrael však zaplatí neúměrně vysokou cenu. Velkou neznámou je však otázka dalšího vnitropolitického vývoje v Izraeli. Jak přijme Naftali Benet skutečnost, že výstavba bude zmrazena. Zůstane jeho strana Židovský domov ve vládě, anebo ji opustí. Lze také dodat, že není zcela jasné jak nový pohled na vše přijme Netanjahuova strana Likud, jejíž sjezd se uskuteční koncem měsíce.

Co Ha’etzni nezmínil, je otázka svobody pro Jonathana Pollarda o kterém jsme v souvislosti s návštěvou Benjamina Netanjahua neslyšeli ani slovo. Nevíme tedy, zda se Netanjahu palčivému tématu vyhnul, alebo zda se v souvislosti s izraelským vězněm děje něco o čem je lépe mlčet.

Jedna reakce na Co přiveze Netanjahu z návštěvy v USA

  • Tomas napsal:

    Nesmysl,žádny“palestinský stát „,ani metr půdy,ať jdou do arabských zemí,místa je všude dost Možná ,že v této fázi by Erec potřeboval místo handrkujících se politických stran vůdce ,jako byl Jozue ,nebo král David,velmoci mají jiné starosti….. nebudu se báti zlého ,neboť Ty jsi se mnou…. Šaron se s nikým nemazlil! 😆

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv