Rada pro spolupráci arabských zemí Zálivu
vlajka Rady pro spolupráci arabských států Zálivu
Saúdská Arábie, Bahrajn a Spojené arabské emiráty ve středu 5. března oznámily, že odvolaly své velvyslance z Kataru, jehož vládu obvinily z „neschopnosti implementovat zásady Rady pro spolupráci v Zálivu.“ V nediplomatickém řeči je důvodem je katarská podpora islamistů, zejména v Egyptě, Sýrii a Iráku. Ve čtvrtek 6. března se ke zmíněným třem zemím Zálivu připojil také Egypt.
Saúdie, Bahrajn a Emiráty v prohlášení uvedly, že Katar neplní závazek „bránit tomu, aby kdokoliv ohrožoval bezpečnost a stabilitu (zemí) Rady, ať už se jedná o skupiny či jednotlivce – prostřednictvím přímé bezpečnostní práce nebo skrze politický vliv, a nepodporovat nepřátelská média.“
Členy Rady pro spolupráci arabských zemí zálivu jsou Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Prohlášení tří zemí Rady bylo vydáno po setkání ministrů zahraničí Rady v úterý 4. března, které bylo popsáno jako „bouřlivé.“
Mezi Katarem na jedné straně a ostatními členy Rady existují rozpory v postoji k islamistům na Blízkém východě.
Katar v Egyptě podporoval vládu islamistů z Muslimského bratrstva a během vlády prezidenta Muhamada Mursího poslal Egyptu miliardy dolarů. Po svržení Mursího vojenským převratem z 3. července 2013 do Kataru uprchli někteří přední činitelé Bratrstva, z nichž na některé Egypt vydal zatykač. Naopak Saúdie, Emiráty a Kuvajt Mursího svržení uvítaly a staly se hlavními podporovateli nové egyptské vlády, které přislíbily pomoc 15 miliard dolarů. Spor se ale netýká jen Egypta, ale i katarské podpory radikálních islamistů jinde v arabském světě.
Trnem v oku je dalších zemím Perského zálivu katarská podpora předního islámského radikála Júsufa Karadávího, který má pravidelný pořad na katarskou vládnoucí rodinou ovládané panarabské televizi Al-Džazíra. Katar také podporuje islamisty i jinde v arabském světě, včetně podpory teroristického Hamasu v palestinskoarabském autonomním Pásmu Gazy. Ostatní země Rady pro spolupráci arabských států Zálivu se obávají katarské podpory radikálních islamistů v Sýrii a Iráku, kde samy podporují jiné islamistické síly.
Islamisté jsou však ohrožením i pro samotné režimy v zemích Zálivu, které rozhodně neoplývají demokracií či lidskými právy.
Ke stažení velvyslance z Kataru nepřistoupil Kuvajt, který je v jiných případech vůči katarské politice také kritický, ale nyní oznámil, že chce být zprostředkovatelem ve sporu.
Katar vyjádřil nad stažením velvyslanců „lítost a údiv.“
Naopak Egypt oficiálně rozhodnutí Saúdie, Bahrajnu a Emirátů uvítal a oznámil, že egyptský velvyslanec „se nevrátí“ do Kataru. Egyptská vláda uvedla, že doufá, že odvolání velvyslanců bude „začátkem změny kursu katarské vlády, který je rozporu s našimi bratry v Radě pro spolupráci v Zálivu. Egyptský velvyslanec v Dauhá, který je v Káhiře od počátku února, se do Kataru v současnosti nevrátí.“ „Je věcí Kataru, aby jasně vymezil svůj postoj, zda bude stát na jedné straně arabské solidarity, ve sjednocených řadách a na stran ochrany národní bezpečnosti… anebo na jiné straně a ponese za to následky a odpovědnost,“ dodává egyptské prohlášení.